Kävin kolmannen kerran vähän ajan sisällä syömässä lounaan Hiekkasärkkien Abc:llä ja nyt on kyllä pakko pistää julkisuuteen palautetta: ruoka on ollut joka kerta yksinkertaisesti ihan hirveää mättöä.Varmaan se on niin että kiireisille ohikulkijoille ja vaikka työporukoille kelpaa kiireessä vähän keskinkertaisempikin ruoka mutta tämä nykymeno on kyllä pahaa asiakkaan aliarvioimista. Ja ärsytystä lisää osuuskaupan kaksinaamaisuuskin. Kauniisti puhutaan paikallisuudesta ja suomalaisuudesta mutta jostain syystä esimerkiksi voi on Abc:n lounaspöydässä tanskalaista. Mistä lie muut lounaan raaka-aineet rahdattu maahan!! Toinen ikävä yllätys oli samassa yhteydessä olevan kaupan hintataso. No, jatkossa ajan Kalajoen keskustaan tai valitsen Hiekkasärkiltä toisen ruokapaikan.
Abc Hiekkasärkät
Asiakastaaliarvioidaan
422869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Mee navettaas valittaan parempi käyttää ulkolaista niin ei tarvi maksaa tukejakin kaksinkertaisena. eu kansallinentuki.
Siinäpä taas päivystävältä pikkudemarilta "mahtava" kommentti. No, eihän kaikki ole voineet olla silloin paikalla, kun järkeä ja älykkyyttä on jaettu!
Missä itse olit ko. ajankohtana?
Suosittelen sinulle TAPIONKUUSENTUPAA
Hei Kari! Minä en.
Totta, hyvä vinkki. Olenkin joskus käynyt siellä mutta viime aikoina jotenkin unohtanut sen. Sinne siis!
No ei se kalajoen aabeecee nyt niin pahaa ruokaa tarjoa ettei sitä vois syödä,nimittäin itse olen siellä käyny monesti viimeksi kävin siellä edellisenä perjantaina sekä torstaina olen montaki kertaa käyny drivers dogin syöny sillä tulisella makkaralla kyllä ne abc n kauniit naiset minut muistaa:)
joo mutta kun meistä monet tarvii lounaan päivällä ja olen aloittajan kanssa ihan samaa mieltä: Abc:n ruoka on ollut tosi huonoa, ei sille mitään mahda.
Jos käy kolme kertaa vähän ajan sisällä syömässä ja vieläpä baarissa, ei kyllä kehtaisi valittaa.
Voit seisoa ABC:n ulko ovella kyltti kädessä jossa lukee: "Huonoa Ruokaa Täällä!"
Mutta olet selkärangaton.
jopa ottaa kipeää kun joku kertoo mielipiteensä Abc:n ruuasta. Ihan samaa mieltä minäkin olen. Ei se paremmaksi muutu vaikka kuinka toiset haukkuisi.
Jos yöllä klo 3 herää tekemään persoonallisuustestin ja toteaa olevansa johtajaja, mitä se kertoo kaverista? Semmoista on kuulemma Kalajoella äskettäin tapahtunut. Aamusella ajatuskin on kuulemma kristallinkirkas. Mikä hengen palo ja valo!
ABC:n seisovan pöydän antimet on yleisesti ottaen pahaa. Olen ollut reissuhommissa n. 20 vuotta ja ko. ketjun antimet on tulleet tutuksi. Kalajoen ABC:n puolustukseksi pitää minun sanoa, että siellä on ylivoimaisesti parhaat ruo'at maultaan ollut seisovassa pöydässä ja siksi aina sinne olen autoni sopivalla reitillä kurvannut.
Samanlaista ruokaa siellä on kun kaikissa muissakin Suomen ABC:ssä. Perustason ruokaa, jolla nälkä lähtee.
Nasse-setä on hyvin, hyvin vihainen...
Olin viikon 12 Särkillä ja muutaman kerran söin paikassa. Ihan normitasoista oli,sapuskat. Eri vaihtoehtoja riittävästi. Paikka ihan ok.
Mautonta ja surkeeta sapuskaa jos se yks ittensä kehuja on vielä töissä siellä. Ei osaa laittaa edes suolaa ruokiin mutta puheissaan on niin hyvä kokki muka. Surkee tapaus.
Tapiontuvalla saa hyvää ruokaa tuoreen maidon kera.
Minä ainakin hoksaisin jo eka kerralla, jos ruoka on huonoa. Jollekin asian toteaminen vaatii 3 kertaa, mutta ehkäpä hän halusi varmistautua asiasta ennekuin nettiin valitti...
Ruuan taso on mennyt kovasti alaspäin. Olisko pula ammataitoisista kokeista? Palkataan lisää maahanmuuttajia johan saa kohta hyvää kebabbia. 😉
Ja suoraan letkusta kahviin tuoretta kermaa!
Toitoivottavasti siihen tien toiselle puolella saadaan kilpailijoita mihin on helppo pysähtyä mistä saa hyvää palvelua ja ruokaa ammattitaidolla.
Ei ole erkin vika, hänhänhänhän fanittaakin tupi on tapaa. Ei voi välttyä vaikutelmalta.
Enempi niitä kiinnostas juoruilla ku tehdä töitä. Mikron kautta ruoka asiakkaalle!
Suuresti pettynyt huomasti mennyt alaspäin viimeisen vuoden aikana niin ruoka ku palvelukin.
Absin kotikalja oli todella mautonta litkua.Puuttu vissii ni hiivat.
tapion tuvalta saa tuoretta maitua
Mutta pulkaariasta saa siemeniä pusssillisen 75 sentillä!
kyllä näin on
Näin+Caravanarina+olen+useissa+ABC+huoltamoissa+vieraillut+ja+kyllä+mun+valitettavasti+on+sanottava+että+Haapajärvi+on+ihan+surkeuden+huipentuma,,,ihan+alle+n+o+l+l+a+n...siten+tulee+Kalajoki,joka+toski+yltää+siihen+5,ettei+ihan+nollaan+jää+kuten+>H.järvi.+Se+jogin+siinä+ei+vaan+toimi...mielikuvitusta+salatteihin+ja+makua,mausteita+ruokiin+tai+mausteita+edes+esille+jos++ruuan+pitää+olla+ihan+mautonta.+Itsekin+kokkina+35.v+työskenneelläni+ruuan+piti+olla+neutraalia/kaikille+sopivaa+mutta+maistuvaa.+Klajoella+ei+niin+ole,,,se+on+150%+mautonta.+ihan+sama+mitä+tarjolla.+Joten+maustaka,ei+liikaa+mutta+maukua+pitää+olla.
Mikset tee itse ruokiasi, mitä täällä vingut, opettele kirjoittamaankin.
Ei kannata olla niin reppana että rajoittaisi muitten kirjoituksia tai vetäisi herneen "nenuun "
Ei hyvänen aika. Käyt ketjuhuoltoasemalla syömässä ja kaipaat vaihtelua tarjolla oleviin salaatteihin? Menepä jatkossa "ei-ketjussa" toimivalle, yrittäjävetoiselle huoltoasemalle,
niin ehkä huomaat, että ei se Hiekkasärkkien ABC-huoltoaseman työntekijöiden vika ole, että ruoat on mauttomia ja salaatit mielikuvituksettomia.. Ketju sanelee ruoat, salatit ja niitä on noudatettava. Olet varmastikin ollut loistava kokki, kotonasi.
Itse en ABC-asemalle mene syömään, koska ymmärrän sen, ettei ketjun listoista SAA/VOI poiketa. Teboil-asemilla käyn useinkin syömässä, joskus Nesteellä. Ja näistä molemmista olen hyvät ruoat saanut ja MIELIKUVITUKSELLISET salaatitkin.
Viime viikolla torstaina kävin syömässä ja ei kyllä ollut hääviä. Ja remontin myötä tuntuu, että entistä huonommaksi menee siisteys ja puhtaus,mutta toivotaan parasta ja pelätään pahinta....
Voi voi perheen kanssa tänään pysähdyttiin ruokaileen täytynee sanoa et seuraavalla kerralla ajamma ohitse.
Kannattaa ruokalijan katella paskamakkia ja pian!
Suurin odotuksin poikkesin olemme panostaneet salaattipöytään mutta mitä .ittua tyhjiä kuppeja allas täynnä. Arggg
Pukariassapa on hyvää ja erittäin halpaa ruokaa.
Täysin samaa mieltä aloittajan kanssa ja voin vakuuttaa, että olen syönyt muuallakin kuin Kalajoella. Toinen asia, joka paistaa silmiin, on epäsiisteys. Pöytiä ei korjata, lattialla papereita ja vessa kuin navetassa.
Pöljä syö lyhyen ajan sisällä kolmesti paskaa?
Onni on uus raitti ja sen myötä vaihtoehtoja.
Kuinka kauan asiakkaita riittää tuolla menolla??