Niinivaaran alue

Millaista asuinaluetta on Niinivaara? Lienee lähellä keskustaa. Asuuko paljon vuokralaisia ja opiskelijoita vai raihallisempaa väkeä?
294112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ihan paskaa. Se on sitä lummia.

1Äänestä

Siellä asuu hulluja ja juoppoja vaikka millä mitalla. Hyvin levotonta aluetta.

1Äänestä

Itse olen asunut Niinivaaralla vuodesta 2008, hyvin olen viihtynyt. Sijainti on hyvä keskustaan nähden ja palveluita (kirjasto, ruokakauppa, apteekki, kampaaja ym.)on lähietäisyydellä. Itse en ole "hulluja ja juoppoja" Niinivaaralla tavannut sen enempää kuin muuallakaan Joensuussa, rauhallista on ainakin minun naapurustossani, omakotialueella ollut. Mielestäni ei voi yleistää, että kaikki vuokralaiset ja opiskelijat olisivat häiriköitä ;)
Hyvin voin suositella muuttamaan Niinivaaralle, tervetuloa!

Äänestä

Jos tykkää asua slummiutuvassa kaupunginosassa niin eiku va, onhan niinivaaralla nykyisin hullujen-huone eli pöpilä ex.paihola

Äänestä

Niinivaara, tuo Helsingin Kontula, Tampereen Hervanta, Turun Varissuo. Kaikki ihanuus samassa paikassa. Kaiken kukkuraksi virallinen pöpiläkin kuulemma? Mut on se tästä huolimatta Joensuun yksi parhaimpia kaupunginosia, niin paikkana kuin sijaintinsa puolestakin. Tässä vaiheessa varmaan jo tajuat, että mieti kaksi kertaa ennen kun muutat Joensuuhun tai jos siellä jo asut niin mene nyt hyvä ihminen jonnekkin muualle. Jos siis kaipaat edes hitusen sivistynyttä ilmapiiriä.

Äänestä

Slummi, huumekauppiaiden,käyttäjien,.löytyy myös niitä naisia jotka istuvat pankinpäällä.muuta vaan huume huora gettoo

Äänestä

Lyhyt matka keskussairaalaan samoin mielisairaalaan,joka sijaitsee sairaalan lähellä.
2.ostoskeskus jossa palvelut lähellä. Mm. Terveyskeskus,apteekki,kauppa ym.
3.ostosskeskuksessa sijaitsee bubi kolumbus, bubissa käy paljon paikallisia naisia,joilta irtoaa pesää aika helposti. Tosin he ovat yksinhuoltaja äitejä,vähän alkoholisoituneita. Mutta naisoa kuitenkin.
4.niinivaaralla käy säänöllisesti huumepiikkien vaihto auto. Joten narkit ei viskele piikkiä teiden varsiin.
5. Alueella sijaitsee myös hyvät lenkkipolut ,joten tervetuloa niinivaaralle joka on nykyään samantapainen ITÄ HELSINGIN kanssa, 6.alueella on myös paljon maahanmuuttaneita, joten suvatsevaisuus kasvaa.
7. Itäisellä niinivaaralla sijaitsee myös nuorten kerhomaja, jota pyörittää syrjäytyneet ,todella väkivaltaiset uus natsit.

Äänestä

8. S-market sijaitsee niinivaaran "Keskustassa", pihalla pyörii juopuneita kuppikuntia housut nilkoissa

9. Ravintola Kolumbus sijaitsee s-marketin vieressä, usein asiakkaat hakevat s-marketista juoksu oluet ja siirtyvät kolumbukseen niitä nauttimaan

10. vesitornin alla narkkarit vetävät huumeita

11. Lapsia alueella ei liiku

12. alueella kymmeniä vanhustentaloja parhaimmilla asuntopaikoilla

13. erittäin paljon kyttääjiä

14. autoilu kielletty niinivaaralla klo 22-04

15. julleman grilli myy ohi kassan

Äänestä

Niin kuin huomaat, suurin osa tälläkin palstalla on melkoisia pöpejä itsekin. Onneksi on fiksuja (minä).

Äänestä

Itsekkin pistin merkille että ei kassakone taida käydä kun leikisti.

Äänestä

Onpa taas luuserit täällä morkkaamassa Niinivaaraa vaikka tottapuhuenhan se onkin Joensuulaisten kermaperseitten asuinalue. Jopa asuntojen hinnoissakin se on selvästi huomattavissa samoin kuin asukkaiden veroäyreissä.

Äänestä

Eilen sattui kähinä odineiden ja paikallisten maahan muuttajien välillä. Ja ottelu käytii niinivaaralla, maahanmuutajien päiväkeskuksen pihalla. Niinivaara on hyvä turvallinen paikka asua, täällä ei mikään ääri-kristityt yritä aivopestä. Eikä täällä muutenkaan mitään tyhmiä avioliitto lakeja ole. Muslimi miehellä voi olla useita vaimoja. Siksi muslimi miehet ovatkin aina niin lepposia, ei ole turhia vihapuheita tai tekoja. Olen onnellisessa asemassa länsimaalaiseksi naiseksi, koska saan työskennellä maahanmuuttajien parissa sekä samalla olemaan suunittelemassa suomen suurinta maahanmuuttajien päiväkeskusta jossa muslimi saa sosiaali ohjauksen/työntekiän palvelun, kelan piste, terveydenhoidon ja kaiken muun.

Äänestä

Tuo kysymys jostakin asuinalueesta voisi olla kysymys, että mitä löytyy pääsi sisältä. Joillakin ihan kivaa, joillakin ihan paskaa...

Äänestä

Ihan höpöjuttuja nämä kirjoittaa täällä :)
Niinivaara on mukava ja rauhallinen asuinalue. Lyhyt matka keskustaan ja paikallisia palveluja hyvin. Asuimme aiemmin Niinivaaralla, ja nyt olemme katselleet sieltä uudelleen asuntoa, haluaisimme muuttaa sinne takaisin. Luonto ja metsät lähellä myöskin. Ehkä Joensuun paras asuinalue, etenkin jos asuu jossain max. 1 km keskussairaalalta.

Äänestä

pitkään asuneena voin sanoa että mielellään en niinivaaralta pois muuta, kaikki palvelut ovat ihanan lähellä ja on rauhallista. muutamia opiskelija-asuntoloitakin löytyy, mutten ole niissäkään älämölöä huomannut. lähikuppilakin menee kiinni kahdelta aamuyöstä eikä sieltä mökää kuulu ellei sisälle mene. s-marketissa laaja tuotevalikoima ja ystävälliset myyjät, samoin m-market mukava kauppa matkan varrella. pitsapojilta saa herkulliset lätyt ja löytyy ties mitä urheilumahdollisuuksia kuntosaleista uimahalliin kivat lenkkipolut ja urheilukentät. niinivaara on sopiva kaiken ikäisille asukkaille, suosittelen lämpimästi :)

Äänestä

Suomen Rinkebyn

Äänestä

Ratapihan melu kantautuu osterille asti, kaatopaikka haisee , siinä teille aluksi. Hukauhaudan tuleivaisuus on ratapiha remontin jälkeen huolestuttava melun suhteen. Ratapiha jatkuu 500 m etelään päin ja vaihtotyöt tehdään siellä päässä tulevaisuudessa. Kämpät nyt myyntiin sitten ei mene kaupaksi.

Äänestä

Jos tykkäät välkkyvistä sinisistä valoista niin mikäs siinä. Ei ole kauan kun eräs herrasmies ammuskeli parvekkeeltaan käsin ohikulkijoita.

Äänestä
  • Maahanmuuttajien aluetta.

    Äänestä

  • Mitä sinä sielä höpötät,luuletko sinä ettei rantakylässä ole,tai noljakassa tai keskustassa?

    Toinen tuolla kertoo ampumisesta,siitä on vuosia kun episodi sattui,sekin varsin harvinaista.

    Näinäpäivinä et voi tietää mitä sattuu ja missäkin,mikään alue ei ole enään niin kuin ennen vanhaa tai muinoin on ollut.

    Sitten mitä tulee ratapihaan,niin tuon tilanne korjauksen jälkeen paranee merkittävästi,on tulossa melu aidat ja radat sähköistetään jota se ei ole täysin ollut aikaisemmin,tämän jälkeen ratapihan alueelta äänet hälvenee merkittävästi.Jopa puoleen.

    Toisin sanoen alueen uusi imago on täysin uusi.

    Sitten mitä tulee kaatopaikka hajuun.

    Se ei kantaudu vaan jää ilomantsin tien ja karsikon kautta karhun mäenlaitamille.

    Niinivaara on alueena muutoin hyvä,kunhan alkavat kehittämään vuorostaan palvelut (kauppoja) kuten on noljakan kohdilla.

    Ilomantsintien varteen on luvattu rakentaa super hyper citymarket ja tontti on valmiina odottamassa,samoin penttilässä, tuonne piti jo tulla lidl tai s market,mutta kaupungin herrat miihaa noita tai sitten yksinkertaisesti ostovoima joensuussa on niin mitätön ettei se lyö leiville kuvitelmat toteutukseen.

    Äänestä

Turhat suun soittajat älkää puhuko höpöjä...Niinivaara on paras asuinalue Joensuussa,
allekirjoittanut tietää 20v. kokemuksella...!

Äänestä

Jokainen tietää niinivaaran alueen olevan joensuun ykköspaikkka.

Se että aina jotain sattuu kun on alueella ihmisiä,kun katsoo rantakylää tai keskustaa tai noljakkaa tai utraa tai marjalaa on ero alueessa kuin yö tai päivä.

Niinivaara ja hukanhauta on joensuun parhainpia alueita,siinä on kaikkiin muihin kaupungin osiin isoero.

Äänestä
  • Vain niinivaaralaisten omassa harhaisessa mielessä. Vanhoja taloja ja vanhoja ihmisiä. Homeeen haju aina läsnä.

    Äänestä

  • No nyt on vanhat ihmiset syytteessä,ja nekö oli niitä jotka aiheuttivat alueella levottomuutta?

    Sinä et todellakaan tajua kuinka hyvä alue on kyseessä,sielä vanhoja ja nuoria,erittäin mukavaa jutella ihmisten kanssa pururadoilla ym,meneppäs tämä tekemään noljakassa ti rantakylässä säännöllisesti niin tajuat eron.

    Asujat ovat ovat tuolla todella mukavia ja vanhempien ihmisten kanssa on tosi mukavaa keskustella mistävaan,se ei onnistu nimittäin rantakylässä,tiedän kokemuksesta,sielä alkaa aina epäilys ja varautuminen ym....eroa on kuin yössä ja päivässä.Entäs keskustassa? ei kuule ei ole niinivaaraan verrattavissa olevaa yhtään nurkkaan joensuussa.

    Välittömässä kaupungin läheisyydessä,on ammattikoulut,sairaala, terveyskeskus,vanhusten asuintalot uusia,apteekit kaupat,uimahalli kylpylä,kuntosaleja,parturit,ravintola,ym.......ja harvinaisuus nyky päivänä kioski siis kioski jota ei ole rantakylässä ym.

    Taksiasema,kaatopaikka lähellä,ja kunnollinen nesteen huoltoasema hukanhaudan kupeessa.

    Erittäin lähellä keskustaa tai kuhasalon maastoja/ja penttilä ym.

    uudet koulut nepenmäelle ym.....ei löydy toista alueena joensuusta,ei vaikka kuinka kaivas.

    Home on taas kaikkialla ainakin keväällä, sitä ei voi yleistää tiettyy asuinalueeseen.

    Äänestä

  • ykköspaikka kirjoitti:

    No nyt on vanhat ihmiset syytteessä,ja nekö oli niitä jotka aiheuttivat alueella levottomuutta?

    Sinä et todellakaan tajua kuinka hyvä alue on kyseessä,sielä vanhoja ja nuoria,erittäin mukavaa jutella ihmisten kanssa pururadoilla ym,meneppäs tämä tekemään noljakassa ti rantakylässä säännöllisesti niin tajuat eron.

    Asujat ovat ovat tuolla todella mukavia ja vanhempien ihmisten kanssa on tosi mukavaa keskustella mistävaan,se ei onnistu nimittäin rantakylässä,tiedän kokemuksesta,sielä alkaa aina epäilys ja varautuminen ym....eroa on kuin yössä ja päivässä.Entäs keskustassa? ei kuule ei ole niinivaaraan verrattavissa olevaa yhtään nurkkaan joensuussa.

    Välittömässä kaupungin läheisyydessä,on ammattikoulut,sairaala, terveyskeskus,vanhusten asuintalot uusia,apteekit kaupat,uimahalli kylpylä,kuntosaleja,parturit,ravintola,ym.......ja harvinaisuus nyky päivänä kioski siis kioski jota ei ole rantakylässä ym.

    Taksiasema,kaatopaikka lähellä,ja kunnollinen nesteen huoltoasema hukanhaudan kupeessa.

    Erittäin lähellä keskustaa tai kuhasalon maastoja/ja penttilä ym.

    uudet koulut nepenmäelle ym.....ei löydy toista alueena joensuusta,ei vaikka kuinka kaivas.

    Home on taas kaikkialla ainakin keväällä, sitä ei voi yleistää tiettyy asuinalueeseen.

    Kukapa sen kissan hännän nostaa, ellei kissa itse....

    Äänestä

  • ykköspaikka kirjoitti:

    No nyt on vanhat ihmiset syytteessä,ja nekö oli niitä jotka aiheuttivat alueella levottomuutta?

    Sinä et todellakaan tajua kuinka hyvä alue on kyseessä,sielä vanhoja ja nuoria,erittäin mukavaa jutella ihmisten kanssa pururadoilla ym,meneppäs tämä tekemään noljakassa ti rantakylässä säännöllisesti niin tajuat eron.

    Asujat ovat ovat tuolla todella mukavia ja vanhempien ihmisten kanssa on tosi mukavaa keskustella mistävaan,se ei onnistu nimittäin rantakylässä,tiedän kokemuksesta,sielä alkaa aina epäilys ja varautuminen ym....eroa on kuin yössä ja päivässä.Entäs keskustassa? ei kuule ei ole niinivaaraan verrattavissa olevaa yhtään nurkkaan joensuussa.

    Välittömässä kaupungin läheisyydessä,on ammattikoulut,sairaala, terveyskeskus,vanhusten asuintalot uusia,apteekit kaupat,uimahalli kylpylä,kuntosaleja,parturit,ravintola,ym.......ja harvinaisuus nyky päivänä kioski siis kioski jota ei ole rantakylässä ym.

    Taksiasema,kaatopaikka lähellä,ja kunnollinen nesteen huoltoasema hukanhaudan kupeessa.

    Erittäin lähellä keskustaa tai kuhasalon maastoja/ja penttilä ym.

    uudet koulut nepenmäelle ym.....ei löydy toista alueena joensuusta,ei vaikka kuinka kaivas.

    Home on taas kaikkialla ainakin keväällä, sitä ei voi yleistää tiettyy asuinalueeseen.

    Niinivaaralla asuu just tommosia vanhoja omahyväisiä mulkeroita.

    Äänestä

  • Minne muuti pois?

    No jos sinun mielestäsi 30-50v on vanhoja niin sitten on,nimittäin näitä on alueella aika paljon.Tosin on paljon lapsiakin ym.

    Mikä tekee omahyväiseksi kun noin kirjoitat?

    Ja kerroppa rehellisesti nyt jos sinusta miestä missä asut?Voidaan sitten verrata todellisuutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zxcvjrkvm kirjoitti:

Millaista asuinaluetta on Niinivaara? Lienee lähellä keskustaa. Asuuko paljon vuokralaisia ja opiskelijoita vai raihallisempaa väkeä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu