Olisiko nyt aika luopua yhdistelmärahastosta, jossa on puolet osakkeita ja puolet korkomarkkinoita? Vai kannattaako pitää ja vain sijoitella lisää, kun arvo laskee? Kumpi verojen maksun kannalta parempi vaihtoehto? Mitä riskejä on, jos pidän rahastossa rahat? Eikös ne kuitenkin jossain vaiheessa aina lähde uudelleen nousuun?
En oikein tiedä mitä tekisin ja pankista en apuja mielellään kysele, kun omaan pussiin pelaavat aina.
Yhdistelmärahastosta luopuminen vai pitäminen?
Mitenmenetellä
1
320
Vastaukset 1
- Vakuusvaje
Yhdistelmään ei olisi pitänyt alkuaankaan sijoittaa vaan erikseen korko- ja osakerahastoon. Nyt olisi huomattavasti helpompaa säätää sijoitusten painotusta, jos se tuntuu riskinhallinnan kannalta aiheelliselta. Tämän muutoksen voi tietysti tehdä vieläkin.
Yksittäisen rahaston myymiseen, pitämiseen tai lisäämiseen en ota kantaa. Lisäsijoituksista ei kuitenkaan peritä veroja vaan pelkästään voitosta tai ulos otetusta tuotosta. Ja alle tuhannen euron verran saat aina myydä verottomasti vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951616
- 721254
- 901232
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois2781016- 95929
- 40914
- 80787
- 49787
- 55753
- 45695