Onko laitteita kotikäyttöön hengitysvaikeuksiin ?

raskashengitys

Minkälaisia laitteita on olemassa, tai pikemminkin mitä kannattaa hankkia
kotikäyttöön hengityksen helpottamiseksi ?
Alkeellisemmasta päästä on nenäkannu testattu ja sehän auttaa oikeastaan poskiontelojuttuihin ja nenän tukkoisuuteen.
Hengitystä helpottavia laitteita etsin.
Kokeita ja testejä on tehty, ei ole astmaa eikä keuhkoahtaumatautia, mutta silti
on työläs hengittää.
Diagnoosiksi sain vain (mahdollisesti) "krooninen määrittelemätön keuhkosairaus".
Onko SaltAir-laitteesta jollekin ollut oikeasti apua ?
Tai jostain muusta laitteesta, ja mistä voi ostaa sellaisen ?

6

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhjhg

      Jos on kroonisesti hengitysvaikeutta, niin kannattaa pyytää lääkäriltä apua. Käytännössä kyseeseen tulee lääkehappi tai happirikastin. Jälkimmäinen tekee huoneilmasta happea, joten se on hyvin edullinen, mutta aika meluisia on koneet kyllä.

    • raskashengitys

      Kiitos vastauksesta ! Tosi paljon !

      • jhjhg

        Oletko muuten ollut viipalekuvassa? Mielestäni olisi kyllä paikallaan.


    • raskashengitys

      En ole ollut viipalekuvassa. Menen kohta teke-lääkärille, otan asian puheeksi - kokeeksi.
      Mitä kaikkea viipalekuva paljastaa ? Tarkoitatko viipalekuvalla magneettikuvaa vai TT-kuvaa ? Voisin mennä omilla säästöilläkin yksityiselle, koska asia vaivaa minua paljon, olen huolissani ja on enemmän tai vähemmän tukalaa hengittää.
      Terveyskeskuksestani ei pääse mihinkään kuvantamistutkimuksiin paitsi röntgeniin joskus. Lähetteet on kiven alla.

      • jhjhg

        Kannattaa ilman muuta puhua. Paljastaa mm. tulehduksia, arpikudosta, infiltraatit(neste), kasvaimet. Molempia kutsutaan viipalekuviksi.
        Tosi valitettavaa tuo lähetteiden saamisen kanssa on, ihan kautta maan. Ongelmat pahenee, vaikeutuu hoitaa ja kallistuu - täysin välipitämöntä ja idioottimaista toimintaa lääkärikunnan taholta!


      • raskashengitys

        Kiitos taas selventävästä vastauksesta !
        Leppoisaa pääsiäistä !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      20
      1574
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1120
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      950
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      868
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    Aihe