Vasemmisto odottaa tyytyväisenä

Halla-Ahon valintaa ja lähtöä hallituksesta.
996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei videon avulla puoluetta johdeta, pitää tulla kentälle. Näyttää siltä, että Halla-ahon ongelma on arkuus ja Terho parempi vaihtoehto.

Äänestä
  • Juuu, kentälle vaan. Se on aikamoinen digiloikka! Brysselistä kentälle ja takaisin. Heipsis. Mieti vähän, ääliö!

    Äänestä

Toivottavasti Allah-uho valitaan! Se olisi persujen ja hallituksen loppu.

Äänestä

Vasemmisto pettyy siinä asiassa puolueen kannatus nousee mutta Vasemmisto on oppositiossa yleensä siellä kannatus nousee mikä meni pieleen surkea puoluejohtaja joka vie puolueen uudelleen oppositioon ja katoaa puoluerekisteristä mutta kuka paskapuoluetta kaipaa ei kukaan.

Äänestä
  • Persut olivat viime kaudella oppositiossa mutta hävisivät silti EK vaaleissa 2015.

    Äänestä

Näin kokoomuslaisesta näkökulmasta täytyy yhtyä ketjun aloittajan havaintoon siitä, että vasemmisto odottaa tyytyväisenä Halla-ahon voittoa PS:n puheenjohtajavaalissa ja sen seurauksensa Perussuomalaisten lähtöä hallituksesta. Tämä lisäisi laakista vasemistopuolueiden ja Vihreiden vaikutusmahdollisuuksia, ja se saattaisi johtaa melko pikaisiin vaaleihin, jotka tuskin PS:n näkökulmasta menisivät hyvin. Sekä PS:n että muidenkin nykyisten hallituspuolueiden intressinä on jatkaa hallituksessa nyt, kun valtaosa raskaista leikkauspäätöksistä on jo tehty. Vaalikauden loppupuolella tuloillaan olevan nousukauden positiiviset vaikutukset todennäköisesti tulevat näkyviin, ja ainakin pienentävät hallituspuolueiden odotettavissa olevaa tappiota. Kokoomus saattaa tosin nuo vaalit voittaakin, koska sillä on kaksi suurehkoa tappiota alla.

Jos Sipilän hallitus kaatuu PS:n puheenjohtajavaalin tulokseen, niin ainakin SoTe rysähtää takaisin lähtöpisteeseensä. Kahdeksantoista vuotta sen eteen on tehty työtä, ja se valuisi näin valtaosaltaan hukkaan. Siinä samassa valuisi viemäriin myös Kokoomuksen hellimä ajatus SoTe-palvelujen valinnanvapaudesta, jota puolueeni on ajanut viimeiset kuusikymmentä vuotta. Alkoholilain uudistus kaatuisi myös, enkä menisi vannomaan kielikokeilujenkaan toteutumista. Toivon siksi, ettei PS:n kenttä mene polttamaan omaa saunaansa valitsemalla monomaanisen Halla-ahon puheenjohtajakseen. Perussuomalaiset ajavat tehokkaammin omia tavoitteitaan hallituksesta kuin oppositiosta käsin. Oppositiosta pystytään lähinnä pitämään meteliä, ja siihen se sitten jääkin.

Oma veikkaukseni on se, että PS:n yhteistyöhön pyrkivää suuntausta edustava Sampo Terho voittaa puheenjohtajavaalin, mutta että Jussi Halla-aho antaa hänelle sangen tiukan vastuksen.

Äänestä
  • "ainakin SoTe rysähtää takaisin lähtöpisteeseensä."

    Se olisikin kerrassaan hieno asia. Sote tarvitaan mutta ei mitään idioottisotea, ei myöskään tarvita uutta hallintohimmeliä eli maakuntahallintoa.

    Terho on vain hieman sliipatumpi versio Allah-uhosta. Ikävää että kepulit ja kokkareet ovat siirtyneet persujen perässä rasismin suuntaan.

    Äänestä

Juu, kyllä toivotaan että H-aho ja Hakkarainen valitaan pj:n ja vpj:n hommiin, siinä olisi oikea unelmatiimi. Ainakin näin ei-persun näkökannalta katsottuna.

Äänestä

Puolue jäisi kääpiöksi Halla-Ahon johdolla.
Halla purisi puolueen satonäkymät joka vuosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köpönen16 kirjoitti:

Halla-Ahon valintaa ja lähtöä hallituksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu