Vakavasti otettava tiede löytää päivittäin uusia epigeneettisiä mekanismeja ja samalla lisääntyy ymmärrys sellaistenkin sairauksien syntymekanismeihin, joihin populaatiogeneetikot ovat turhaan etsineet syitä geneettisistä mutaatioista. Tuorein löytö liittyy epigeneettisiin säätelytekijöihin ja Crohnin taudin syntymekanismiin. Tutkijat ovat havainneet, että SP140 -proteiinin virheellinen säätely on merkittävin syy Crohnin tautiin.
Pseudotieteelliset sivustot, erityisesti wikipediat, kertovat vain geneettisten mutaatioiden yhteydestä crohnin tautiin.
Uskokaa jo evolutionistit, geenisekvenssit eivät sanele ominaisuuksia. Sekvenssimuutosten syy löytyy epigeneettisistä tekijöistä. Evoluutiolle ei ole mekanismeja. Siksi ette löydä ainuttakaan hyödyllistä satunnaista mutaatiota ihmisen DNA:sta havaituista yli kymmenestä miljoonasta pistemutaatiosta, joita kuvitteellinen luonnonvalintanne ei ole karsinut.
Turhaan etsitte hyödyllisiä mutaatioita. Niitä ei ole. Eikä tule.
Linkki ketjussa.
Crohnin tauti ja epigenetiikka
13
251
Vastaukset
https://ibdnewstoday.com/news/2017/03/07/epigenetic-mechanisms-tailored-inflammatory-bowel-disease-therapies/
Tässä linkki artikkeliin, olkaa hyvä."populaatiogeneetikot ovat turhaan etsineet syitä geneettisistä mutaatioista."
Artikkelisi kertoo mutaatiosta.
"Pseudotieteelliset sivustot, erityisesti wikipediat, kertovat vain geneettisten mutaatioiden yhteydestä crohnin tautiin."
Kuten kertoo artikkelisikin.
"Uskokaa jo evolutionistit, geenisekvenssit eivät sanele ominaisuuksia."
Sekoilusi ei muuta sitä todellisuutta jossa ne sanelevat. Niistä geenisekvensseistä muodostetaan myös fanittamiasi miRNA-pätkiä sun muuta sälää. Ne määrittävät nekin.
"Sekvenssimuutosten syy löytyy epigeneettisistä tekijöistä."
Normaalisti kylläkin toisinpäin.
"Evoluutiolle ei ole mekanismeja."
Sanoo harhainen hörhö joka itse luettelee sellaisia koko ajan.
"Siksi ette löydä ainuttakaan hyödyllistä satunnaista mutaatiota ihmisen DNA:sta havaituista yli kymmenestä miljoonasta pistemutaatiosta, joita kuvitteellinen luonnonvalintanne ei ole karsinut."
Täällä yksi useista:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14714863/laktoosin-sietokyky-johtuu-geenimutaatioista
"Turhaan etsitte hyödyllisiä mutaatioita. Niitä ei ole. Eikä tule."
Edelleenkään todellisuus ei muutu vaikka toistelet harhaisia valheitasi.
Mitäs muuten pidät kromosomifuusiota esittävästä profiilikuvastani? Ahdistaako?Suomennapa minulle, jos osaat, tuon artikkelin otsikko:
Epigenetic Enzyme Found Lacking in Some Patients with Crohn’s Disease, Study SuggestsRaamattuOnTotuus kirjoitti:
Suomennapa minulle, jos osaat, tuon artikkelin otsikko:
Epigenetic Enzyme Found Lacking in Some Patients with Crohn’s Disease, Study SuggestsAi luit taas pelkän otsikon etkä artikkelia?
Mistäs luulet sen entsyymin ilmaantuneen? Et taida todellakaan ymmärtää mitään solujen toiminnasta.- lbnblblj
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Suomennapa minulle, jos osaat, tuon artikkelin otsikko:
Epigenetic Enzyme Found Lacking in Some Patients with Crohn’s Disease, Study SuggestsSulla on pää niin syvällä perseessä ettet näe harhojesi ulkopuolelle. Tuossa kerrotaan, että mutaatio SP140 entsyymiproteiinia, joka toimii epigeneettisenä säätelijänä, koodaavassa geenissä on tuossa taustalla. Miksi sinä et ymmärrä mitään etkä osaa lukea? Eli vielä rautalangasta, MUTAATIO KOODAAVASSA GEENISSÄ aiheuttaa tuon epigeneettisen muutoksen.
lbnblblj kirjoitti:
Sulla on pää niin syvällä perseessä ettet näe harhojesi ulkopuolelle. Tuossa kerrotaan, että mutaatio SP140 entsyymiproteiinia, joka toimii epigeneettisenä säätelijänä, koodaavassa geenissä on tuossa taustalla. Miksi sinä et ymmärrä mitään etkä osaa lukea? Eli vielä rautalangasta, MUTAATIO KOODAAVASSA GEENISSÄ aiheuttaa tuon epigeneettisen muutoksen.
ROT ei ilmeisesti lainkaan ymmärrä noiden palasien suhteita.
Veikkaan että ROT on katsellut joskus tätä sarjaa ymmärtämättä mitä puhutaan, ja kuvittelee elimistön olevan oikeasti täynnä tuollaisia pieniä (tietysti epigeneettisiä) hahmoja:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Olipa_kerran_elämä
- Epäjumalienkieltäjä
Maaninen vimmasi ei ole enää tervettä. Toimintasi alkaa käyttää kaikki patologisen pakkomielteisyyden tunnusmerkit. Kun googlaa kaiket päivät hakusanalla "Epigenetic", niin totta helvetissä löytyy hirveästi artikkeleja, joissa puhutaan epigenetiikasta.
Yksikään niistä ei kumoa evoluutioteoriaa. Yhdessäkään vakavasti otettavassa artikkelissa (olet linkannut huumorisivustojakin ja ICR:n soopaa) ei yksikään tutkija väitä, että evoluutioteoriaa pitäisi miltään osin tarkentaa sen takia, että opimme ymmärtämään epigenetiikkaa paremmin.
Toimintasi alkaa olla sairasta. “Although directly targeting SP140 would not be a good option, since its loss is detrimental to intestinal health, leveraging other epigenetic enzyme inhibitors that promote protective innate immune responses in the intestine could be a real therapeutic option.”
Taaskaan ette näe metsää puilta. Todellinen syy crohnin sairauteen löytyy epigeneettisistä säätelytekijöistä, tiettyjen sytokiinien analogisesta säädöstä. Populaatiogeneetikot ovat tuijottaneet sekvenssimuutosta, mutta vakavasti otettava tiede on jo löytänyt tehokkaimman hoitomuodon, eli entsyymin epigeneettisen säätelyn.
Miljardia euroja ja dollareita palaa vuosittain pseudotieteeseen, koska etsitään syitä sairauksiin ja ominaisuuksiin geenisekvenssimutaatioista.Et nähtävästi ymmärrä lainkaan mitä OMA lähteesi tälläkin kertaa sanoo ja yrität jälleen inttää OMAA lähdettäsi vastaan.
Ja nyt sitten leimaat vielä lääketieteen pseudotieteeksi. Olet kyllä todella kajahtanut tapaus.
http://www.genecards.org/cgi-bin/carddisp.pl?gene=SP140
Tällä hetkellä tunnetaan 5 silmukointivarianttia SP140 -proteiinista. Silmukointivarianttien rakenteeseen vaikuttavat geenin metylaatiotaso, microRNA-säätely sekä tiettyjen histonien metylaatiotaso.Toistelet vain pakkomielteisesti samoja sanoja ilmeisesti tajuamatta lainkaan mistä edes puhutaan.
Kuten nimimerkki lbnblblj edellä totesi:
"vielä rautalangasta, MUTAATIO KOODAAVASSA GEENISSÄ aiheuttaa tuon epigeneettisen muutoksen."
Noin kertoo OMA artikkelisi.
http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/44873/title/RNA-Epigenetics/
Lukekaapa tuosta, miten paljon epigeneettisiä tekijöitä vaikuttaa vaihtoehtoiseen silmukointiin ja proteiinituotantoon. Sekvenssimutaatiot ovat pelkkää häiritsevää kohinaa tässä mekanismissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262033
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271485Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161424- 1211361
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333863