Jehovan todistajat ja pedofilia

Jehovan todistajat eivät aio muuttaa "vuosituhantista" tulkintaansa, joka jättää pedofilian rankaisematta. Rikoksella kun tulee heidän sääntöjensä mukaan olla kaksi todistajaa.

Ei voi kuin ihmetellä - mm. sitä etteivät viranomaiset kykene puuttumaan asiaan.

Uutislinkki alempana.

11

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • sairasta_uskoa

        Tämä on yksi surullinen esimerkki uskosta ja uskonnosta, joka on sairasta.


      • Melko merkillistä tuo "vuosituhansien"perinne.
        Lainaus Wikistä: "1870-luvun alkupuolella Alleghenyssä Pennsylvanian osavaltiossa Yhdysvalloissa nykyisen Pittsburghin alueella alkoi toimia suhteellisen vaatimaton, Charles Taze Russellin vetämä raamatuntutkiskeluryhmä. Russell sai vahvoja vaikutteita adventistiliikkeeltä erityisesti maailmanlopun päivämäärän ennustusten laatimisessa. Hän korosti muun muassa henkilökohtaista uskoa, vastustaen järjestäytymistä kirkon kaltaiseksi organisaatioksi ja sen tärkeyttä, että hänen ympärilleen muodostunut ryhmä tunnettaisiin vain kristittyinä eikä muulla erityisellä nimellä.[19]"
        Jos lainaukseen on luottaminen niin kaiketi JT:n alkujuuret eivät ole kovin syvällä historian mullassa, ehkä 150 vuotta siitä kun Russell kehitti busineksen.


    • Edes pedofiliasta ei ketään pitäisi tuomita pelkästään kenenkään puheiden perusteella, ei edes viatonsilmäisen piltin.

      • Ei myöskään vaatia kahden aikuisen miehen silminnäkijätodistusta.


      • agnoskepo kirjoitti:

        Ei myöskään vaatia kahden aikuisen miehen silminnäkijätodistusta.

        Kahden aikuisen silminnäkijämiehen todistusta pitäisin riittämättömänä.


    • Luucifer

      Jyriiiii, tule kertomaan kantasi tästä asiasta, sekopää!!

      • JyriVäkevästiTodisti

        Kas tässä Jyrin väkevä todistus asiaa koskien evoluutiopalstalla:
        "Menehän pyytämään Suomen oikeuslaitokselta tietoja pedofiliatapauksista, heheeh. Tulet huomaamaan että siellä niitä vasta ssalataankin sillä Suomen laki määrää pääsääntöisesti pedofiliaoikeudenkäynnit salaisiksi, tyhmä. Jokainen tietää tämän joten mitä väärää siinä on jos joku lahko tekee saman, sehän vain noudattaa lakia."

        Eli jehovantodistajat noudattavat Jyrin mielestä lakia salatessaan pedofiliatapaukset viranomaisilta.
        Tarviiko joku vielä lisää todisteita Jyrin sekopäisyydestä?


    • Järkyttynyt

      Onpa kamalaa luettavaa. Eikö äidit ja naiset pidä huolta lapsistaan, ettei mitään näin kauheaa pääse tapahtumaan.

      • NaisenAsemaJT-Lahkossa

        Lahkossa, jossa hyväsytään vain kahden MIEHEN todistus, naisten sanomisilla ei ole arvoa. JT lahkossa naiset ovat toisen luokan kansalaisia jos sitäkään.


    • vm41

      Mutta kun osalla porukasta ei ota "eteen" muuten, kuin lasten kanssa.
      Sitä paitsi nämä "seksisairaat" ovat uskovaisten sanomina jumalan luomia olentoja, joiden tekoset täytyy hyväksyä, koska he eivät voi olla väärässä.
      Uskonnot vääristävät muutenkin ihmisten ajattelun suvun jatkamisesta, ymmärrys kun on vajavaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11912
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9030
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      111
      4919
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4145
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4134
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3914
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3699
    8. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      70
      3650
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      29
      3562
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      28
      3547
    Aihe