Jehovan todistajat eivät aio muuttaa "vuosituhantista" tulkintaansa, joka jättää pedofilian rankaisematta. Rikoksella kun tulee heidän sääntöjensä mukaan olla kaksi todistajaa.
Ei voi kuin ihmetellä - mm. sitä etteivät viranomaiset kykene puuttumaan asiaan.
Uutislinkki alempana.
Jehovan todistajat ja pedofilia
11
220
Vastaukset
Ylen uutinen:
http://yle.fi/uutiset/3-9511418- sairasta_uskoa
Tämä on yksi surullinen esimerkki uskosta ja uskonnosta, joka on sairasta.
Melko merkillistä tuo "vuosituhansien"perinne.
Lainaus Wikistä: "1870-luvun alkupuolella Alleghenyssä Pennsylvanian osavaltiossa Yhdysvalloissa nykyisen Pittsburghin alueella alkoi toimia suhteellisen vaatimaton, Charles Taze Russellin vetämä raamatuntutkiskeluryhmä. Russell sai vahvoja vaikutteita adventistiliikkeeltä erityisesti maailmanlopun päivämäärän ennustusten laatimisessa. Hän korosti muun muassa henkilökohtaista uskoa, vastustaen järjestäytymistä kirkon kaltaiseksi organisaatioksi ja sen tärkeyttä, että hänen ympärilleen muodostunut ryhmä tunnettaisiin vain kristittyinä eikä muulla erityisellä nimellä.[19]"
Jos lainaukseen on luottaminen niin kaiketi JT:n alkujuuret eivät ole kovin syvällä historian mullassa, ehkä 150 vuotta siitä kun Russell kehitti busineksen.
Edes pedofiliasta ei ketään pitäisi tuomita pelkästään kenenkään puheiden perusteella, ei edes viatonsilmäisen piltin.
agnoskepo kirjoitti:
Ei myöskään vaatia kahden aikuisen miehen silminnäkijätodistusta.
Kahden aikuisen silminnäkijämiehen todistusta pitäisin riittämättömänä.
- Luucifer
Jyriiiii, tule kertomaan kantasi tästä asiasta, sekopää!!
- JyriVäkevästiTodisti
Kas tässä Jyrin väkevä todistus asiaa koskien evoluutiopalstalla:
"Menehän pyytämään Suomen oikeuslaitokselta tietoja pedofiliatapauksista, heheeh. Tulet huomaamaan että siellä niitä vasta ssalataankin sillä Suomen laki määrää pääsääntöisesti pedofiliaoikeudenkäynnit salaisiksi, tyhmä. Jokainen tietää tämän joten mitä väärää siinä on jos joku lahko tekee saman, sehän vain noudattaa lakia."
Eli jehovantodistajat noudattavat Jyrin mielestä lakia salatessaan pedofiliatapaukset viranomaisilta.
Tarviiko joku vielä lisää todisteita Jyrin sekopäisyydestä?
- Järkyttynyt
Onpa kamalaa luettavaa. Eikö äidit ja naiset pidä huolta lapsistaan, ettei mitään näin kauheaa pääse tapahtumaan.
- NaisenAsemaJT-Lahkossa
Lahkossa, jossa hyväsytään vain kahden MIEHEN todistus, naisten sanomisilla ei ole arvoa. JT lahkossa naiset ovat toisen luokan kansalaisia jos sitäkään.
- vm41
Mutta kun osalla porukasta ei ota "eteen" muuten, kuin lasten kanssa.
Sitä paitsi nämä "seksisairaat" ovat uskovaisten sanomina jumalan luomia olentoja, joiden tekoset täytyy hyväksyä, koska he eivät voi olla väärässä.
Uskonnot vääristävät muutenkin ihmisten ajattelun suvun jatkamisesta, ymmärrys kun on vajavaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612971- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa731703- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 391260
- 791080