RNA on uusi DNA

Solun mekanismien selvitessä nykytieteelle, on käsitys DNA:n luonteesta muuttunut totaalisesti. Vakavasti otettava tiede on ymmärtänyt, että geenit eivät ole master kontrollereita eivätkä elämän ohjaajia. DNA:n epigeneettisiä markkereita ei ole kuin pari-kolme, kun taas RNA:n epigeneettisiä merkintätapoja tunnetaan yli sata. RNA ohjaa lähes kaikkia solun toimintoja ja RNA:n säätelymekanismeihin vaikuttavat epigeneettiset tekijät, joita muokkaavat ravinto, ilmasto, stressi, ympäristömyrkyt, alkoholi, jne.

Linkkinä on mielenkiintoinen artikkeli otsikolla RNA on uusi DNA, mikä kertoo käynnissä olevasta mullistuksesta molekyylibiologiassa.

3

109

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kun DNA on uusi RNA, mitä elämään tulee, koska RNA-maailma mitä todennäköisimmin edelsi DNA-maailmaa. Mutta hyvä kun tuot korostetusti esille RNA:n keskeistä roolia ja siten vahvistat sen ilmeistä roolia myös elämän synnyssä.

      (Lienee tarpeetonta edes mainita että tälläkään kertaa ROTin omat lähteet eivät tue ROTin höpinöitä, mutta sanotaan nyt varmuudeksi)

    • fftftft

      Kerropa nyt kiltisti, mistä ne erilaiset RNA-molekyylit nykyisin syntyvät? Eikö olekin niin, että ne syntyvät nykyisin transkriptiossa templaatti-DNA:sta? Kyllä, RNA:lla on lukemattomia säätelytehtäviä, mutta luepa tuon linkkisi kaksi ensimmäistä lausetta. Kummankin sekvensointi antaa hyödyllistä tietoa monella tasolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      394
      1580
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      1030
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      78
      880
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      855
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      803
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      789
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      74
      745
    8. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      726
    9. 59
      725
    10. 57
      722
    Aihe