Tämä on ilmeisesti helppo, mutta kysyn kuitenkin.
Mikä paikka on vanhalta nimeltään Mustarinta?
Tietääkö kukaan miksi?
Onko niitä yksi vai useampia?
En vielä anna oljenkorsia, mutta jos käy vaikeaksi niin sitten tulee.
Kamuttaja: Kysyn historiallista nimeä.
20
609
Vastaukset
Häh, mitä tapahtui?
Laitoin vain kerran, ja tuli tuplana.
Vastatkaa vain tähän, antaa tuon toisen häipyä itsekseen.- muistelua
Kolin vaarat tunnetaan myös nimellä mustarinta. Niitähän on monta, ainakin Ukko- , Akka- ja Pahakoli.
Olet aivan oikeassa.
Mitenkä nuo kaksi muuta kysymyksen osaa?
Tarkoitin sillä onko useampia, että onko muita kuin Koli.- muistelua
kamuttaja kirjoitti:
Olet aivan oikeassa.
Mitenkä nuo kaksi muuta kysymyksen osaa?
Tarkoitin sillä onko useampia, että onko muita kuin Koli.Nimi liityy johonkin vanhaan uskomukseen, tai kansansatuun . Ehäpä se näytti Vuonislahden puolelta katseltuna pelottavalta jättiläiseltä, etenkin synkällä ilmalla katseltuna.
muistelua kirjoitti:
Nimi liityy johonkin vanhaan uskomukseen, tai kansansatuun . Ehäpä se näytti Vuonislahden puolelta katseltuna pelottavalta jättiläiseltä, etenkin synkällä ilmalla katseltuna.
Kyllä liittyi uskomukseen.
Koli nimi ilmestyi vasta 1700- luvulla.
Mustarintaa pidettiin henkien ja vanhojen suomalaisten epäjumalien asuinpaikkana.
Sinne tultiin palvomaan ja uhraamaan ympäri Pielistä ja Ilomantsista asti.
Mustarinnan lapset, Heikki Turusen romaani. Liittynee Koliin hyvin pitkälti.
- hänelle.tärkeä
Lähes jokaisessa Turusen kirjassa mainitaan taru Mustarinnasta.
- sinkola
Kamuttaja on täysin hullu.
Sieltä täältä poimittua mystisestä Kolista:
Asutusta Kolin vaarojen liepeille on muuttanut vasta 1700-luvun puolivälissä. Uskomukset haltijoihin ja pahoihin voimiin ovat olleet syynä siihen, että Koli säilyi asumattomana pitkään. Kukaan ei ollut niin rohkea, että olisi uskaltanut pystyttää mökkinsä lähellekään henkiolentoja.
Kolilla on useita luolia, joista yksi tunnetaan Pirunkirkkona. Luolaa ovat käyttäneet useat noidat, joista tunnetuin on Ukko Kinolainen, joka loihti kuolleet haudoistaan ja kasvatti ne hautuumaan kuusien korkuisiksi.
Vaarajonon huippujen nimistä on aistittavissa jotain uhmaavaa: Ukko-Koli, Akka-Koli, Paha-Koli, joka on tarinan mukaan aikaisemmin ollut käräjäpaikka; epäilty rikollinen työnnettiin jyrkänteeltä alas ja jos hän selvisi hengissä, hän oli syytön.
Nimet saattavat olla peräisin Kolin seudulla 1500-luvulle asti eläneiltä saamelaisilta, jotka palvoivat ukko- ja akkajumaliaan. Kolia pidettiin haltijoiden ja maahisten asuinpaikkana.
Koli on ollut tunnettu uhripaikka, Pyhä Vuori, jolle on vaellettu uhraamaan luonnon hengille saalisonnen tai muun hyvän toivossa. Kolin huiput ja kallioiden kolot ovat tuottaneet tarinoita ja uskomuksia.
Eräs halkeama sijaitsee Kolin hotellirakennuksen pohjoispäädyssä. Se on saanut nimen uhrihalkeama. Uhrihalkeamaan liittyy usein kerrottu Annikin tarina, jossa tyttö uhraa rikkauksia halkeaman maanhengelle saadakseen onnensa takaisin.
Kallion keskellä oleva halkeama on vuosisadan kuluessa täyttynyt sinne heitetyistä kolikoista ja muista esineistä. Kalliossa voi myös nähdä sata vuotta vanhoja kalliopiirroksia ja nimikirjoituksia. Uhrihalkeama on tarinapaikkana muinaismuistolain suojaama kohde.Tiedoistasi Wanha arvosana 10 .
Hyvin näkyy muutkin tietäneen.
Lisään hieman historiaa.
1600- luvulla oli Mustarinnan juurella yksi asukas muutaman vuoden, hän oli Matti Meriläinen.
1700- luvulla alkoi tulla enemmän kun Korpi-Jaakko Stenius sai ihmisiä muuttamaan sinne.
Kolilla lausuttu loitsun alku oli "Kolin korkeat isännät, Mustatrinnan murhat miehet" (ei ole kirjoitusvirhettä).
Lähiseudulla oli myös Uhrilampi ja Uhrisuo.
Tämä taisi olla helppo, mutta minäkin sain jonkin verran uutta tietoa.
Se jäi kertomatta, että Viekin suunnalla on mustavaara, josta kerrotaan samantapaisia tarinoita.
- Olenäimänkäkenä
No onpa omituista, että palstanhoitaja on taas poistanut vastaukseni! Vastasin tuohon "tupla-aloitukseen", että "Koli". En ymmärrä mitä sääntöjenvastaista siinä oli???
Alkaa tympiä tämmöiset "keskustelupalstat", joissa ei voi mitään kirjoittaa, kun heti on poistettu. Voisikko joku fiksu kertoa, mistä on kysymys?- muistelua
Tämä Kamuttajan aloitus esiintyy listalla kolme kertaa. Kaikkiin aloituksiin on vastattu. Yhdessä niistä on vastauksena Koli. Se lienee sinun vastauksesi.
Ei kannata ihmetellä poistoja, minunkin vastauksia on poistettu viime päivinä.
Joku vastaus on hetken näkynyt, ja sitten kadonnut.
Tämän aloituksen pistivät triplana, vaikka laitoin normaalisti yhden.- jormateuvo
Voisitko kamu lähteä litomaan niin palsta siistiytyisi........
- kirjautumatonshefu
Sinä neuvoton, onneton turmion tietä kulkeva onnettoman pienen jormasi kanssa, älä ryhdy siisteyden suhteen kovin ketään neuvomaan. Rikkalapionikin tollaasia jormateuvoja kohti oksentaa taitaen paremmin rikat kerätä, yökötellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436334Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172480Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208