lahja lapsiperheille

Minnimummi

Eikö uimahalli olisi paras lahja lapsiperheille ja vapaaliput uusille vauvoille uuteen puhtaaseen halliin vauvauintiin.

11

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haistapaskajaaivasta

      Älä jauha paskaa, mitä puhdasta kusinen vesi on.

      • Minnimummi

        No vedessä ei ole sitä kyllä. Järveenkin ovat sitä paitsi kalat pissineet. Ei voi mennä uimaan siis.


    • Lapset-ja-aikuiset

      Lapsille voi tosiaan antaa lahjaksi vaikka 500 palan palapelin tai jonkun pehmolelun tai sitten sen uuden uimahallin. Lapsi tykkää kaikista noista lahjoista ihan yhtä paljon. Semmoisia lapset on.

      Aikuiset sen sijaan haluaa juur sen uimahallin, ja sitä ei muka millään, ainoakaan puolue tänne halua. Palloiluhalleja halutaan, mutta uimalaa ei saa tehdä millään.

    • kivaoon

      Ei kai halua kun niitä uimahalleja on kaupunkissa jo kaksin kappalein, tehdään jotain mistä puute eikä sitä kannata vammalaan ahtaa tehdään sinne missä on tilaa. Hyviä paikkoja löytyy kiikoisista, kiikasta,keikyästä,suodenniemeltä,mouhijärveltä ja kaupanpäällisiksi mukavaa porukkaa

      • paikallinenmasaimies

        Höpö höpö ! ei kai sitä nyt mihinkään mettän keskelle pidä rakentaa, keskelle ei mitään. Karhuille ja susille vai? ei ne perusta uimahallista.


    • Eikrääsäälahjaksi

      Loistava idea Minnimummolla! Kannatan.

    • jäähalliaikoi

      Jäähalli aikoinaan oli varaa rakentaa niin siitä asti uimahalli olis pitänyt olla jo olla Vammalassa.

      • Järkipäätös

        Ketkäs olivatkaan päättäjiä silloin?


    • Menkää huittisiin uimaan. Kun siellä mietitään mistä sais uimahalliin asiakkaita.

    • Valintakysymys

      Valinkysymys tuo, että laitetaanko veroina kerättäviä rahoja mieluummin uimahalliin, kuin johonkin muuhun kunnan tarjoamiin palveluihin.

      Uimahalleissa on se ikävä puoli, että niiden käyttökulut ovat huomattavan suuret. Yli miljoona euroa per vuosi menee väkisinkin, vaikka mitään jättihallia ei tehtäisikään. Mistä palvelusta arvon hallia haluavat olisivat valmiita luopumaan?

      • Halli-helpolla

        Eihän kunnille jää enää mitään palveluja tarjottavaksi ja hoidettavaksi, kun kaikki Terveyteen ja Sosiaalipalveluihin liittyvät asiat siirtyvät Pirkanmaan Maakuntahallinnolle.

        Semmoisen vi-tun uimahallin 25 m altaalla, sen saa kyllä tehtyä vaikka 4 miljoonallakin, kun ei ala panostaa mihinkään ylimääräisiin Relieferihin seinille, eikä "korkaaluokkaiseen arkkitehtuuriin" ole tarve pyrkiä. Halli kuin halli.

        -Kuoppa maahan 25 m x 20m x 2.5m kooltansa
        -Siihen betooniseinät
        -Betooniseiniin kaakelit pintaan.
        -Pumppu ja vetenlämmitin konekoppiin
        -Tähän kokonaisuuden päälle sitten liimapuupalkeista tehty halli

        Eikä varmana maksa sitä 8 miljoonaa tällainen halli. Kun järkevästi tehdään, eikä oteta Satosen Artoa porukkaan mukaan suunnittelemaan.

        Se Satonen kyttää vaan koko ajan, että koska tästä uimahallista saataisi tehtyä bisnes- ja sijoituskohde Kokoomuslaiselle rahalle. Kunta maksaa 20 vuotta kiinteää, hyvää vuokraa, ja rahoittajaporukka kerää voitot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      38
      4175
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4002
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2991
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2696
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2443
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2075
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1965
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe