Helmikuun puolessa välissä järjestetään rauhanmarssi jossa Irakin sota on keskeisesti esillä. Kyse ei kuitenkaan ole rauhan aikaan saamisesta Irakiin vaan sunni muslimien sodan voimistamisesta, jotta kapinallisryhmälle saadaan voitto.
On tämäkin rauhanmarssi
On tämäkin rauhanmarssi
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä tuolla tarkoitat? Eikö kaikille ole jo selvää, että hyökkäämällä Irakiin USA sai aikaan katastrofin: sisällissodan, jota nyt on vaikea pidätellä. Olisi vain silloin ennen sotaa uskottu vielä alkamatonta sotaa vastustavia mielenosoittajia, niin ei tarvitsisi olla tänään tässä tilanteessa.
Mikä on lääkkeesi Irakin sisällissodan ratkaisemiseksi? Kiistetään, ettäkö USA olisi ollut mitenkään väärässä, ja jatketaan vanhaan tapaan saarnaten, kuinka hyvin ja tehokkaasti asioita voi hoitaa "hitaan YK:n" ohitse ja ylitse? Tapetaanko kaikki sunnimuslimit, jottei tarvitsisi myöntää olleensa väärässä kannattaessaan sodan aloittamista Saddam Husseinin joukkotuhoaseiden löytämiseksi?
Rauhanmarssia järjestävän porukan keskeinen väite on se että Irskin hallitus on nukkehallitus.
Irakin hallitus edustaa hyvin Irakin kansaa. Hallituksessa on mukana kaikki keskeiset ryhmitymät sunneja lukuunottamatta. Mukana on kaikki merkittävät uskonnlliset ryhmät, myös vähemmistöt, sunneja lukuunottamatta, etniset ryhmät mm. Kurdit, poliittinen kirjon on hyvä mm. vasemmistoa kuten kommunistit ovat mukana. Ei siis nukkehallitus. Sunnit ovat itse jäänneet ulkopuolelle, koska he tietävät että heidän kannatuksesa ( n. 20%)ei riitä saavuttamaan valtaa.
Irakin kansan kannalta tärkein kysymys on se millainen hallitus saaadaan aikaan. Demokraattinen vai fundamentalistinen diktatuuri.
Sunnien "kapina" palvelee USA:n pyrkimyksiä. USA on jo useamman kerran ilmoittanut toivovansa islamilaista hallitusta. Demokraattinen hallitus ei ole yhdysvaltain mieleen.
YK:n ohittaminen Irakin sotaan lähdettäessä oli vakava virhearviointi. USA yritti jo laittaa toimiaan arvostellutta Kofi Annania viralta, jottei tämä häiritsisi jenkkien toimia Irakissa väittämällä, että toisinkin olisi voinut toimia, mutta Annan on saamassa ehdotonta tukea mm. nobelistien taholta (uutinen 28.1.2005):
"70 nobelistia on puolustanut YK:n pääsihteeriä Kofi Annania, joka on joutunut syytösten kohteeksi Irakin Ruokaa öljystä -ohjelman takia. Annania on pidetty vastuullisena syytteisiin ohjelman huonosta hoidosta ja petoksesta.
Vetoomuksen allekirjoittaneiden nobelistien joukossa ovat muun muassa Jimmy Carter, Mihail Gorbatshov, Elie Wiesel ja Desmond Tutu.
He muistuttavat muun muassa Kofi Annanin yrityksistä kamppailla aidsia ja köyhyyttä vastaan sekä rauhan ja vapauden puolesta.
Annanin korruptiosyytösten painetta on lisännyt se, että Annanin poika Kojo on vastaanottanut rahaa ohjelmassa mukana olleelta sveitsiläisyhtiöltä. Lisäksi yhtä YK:n työntekijää syytetään Irakin entiseltä, Saddam Husseinin hallinnolta saamiensa öljyseteleiden myynnistä.
YK:n Ruokaa öljystä -ohjelma tuotti ruokaa ja lääkkeitä yli puolelle perheistä Irakissa."
STT-DPA-Reuters