Sokea luolakala saa seuraa

Jokainen muistanee sokean luolakalan. Evolutionistit kuvittelevat, että satunnaiset mutaatiot ja luonnonvalinta aiheutti sen silmien menetyksen ja olivat shokissa huomattuaan, että meksikon kissakala sai silmänsä takaisin muutaman sukupolven jälkeen päästyään valoisaan elinympäristöön.

Tuorein seuralainen tähän samaan suunnittelua todistavaan ilmiöön on Xyliphius sofiae, Etelä-Amerikassa elävä banjokissakala. Senkin silmät ovat kadonneet ja pigmentti hävinnyt sen nahasta johtuen epigeneettisestä geenisäätelystä, joka on kytkenyt sen silmien kasvun ja pigmentin muodostamisen pois päältä.

Muistattehan, että kalan ihon pinnassa on fotoreseptoreita, joiden avulla se saa informaatiota siitä, mikä on sen elinympäristön valon määrä. Fotoreseptoreiden välittämä informaatio käsitellään kalan aivojen neuroneissa, jonka jälkeen tiettyjä geenejä aktivoidaan tai vaimennetaan, jotta päästään mahdollisimman energiataloudelliseen fenotyyppiin.

Hakusanat: catfish photoreceptors

Kaikki informaatio on kaikissa eliöissä jo valmiina paikallaan. Kyse on vaan siitä, että ominaisuuksia aktivoidaan tai vaimennetaan epigeneettisten mekanismien toimesta elinympäristön ja ravintotilanteen mukaisesti. Energiataloudellisuus on avainsana.

Kaikki viittaa suunnitteluun ja luomiseen. Älkää eksykö, hyvät ihmiset.

Linkki ketjussa.

9

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieman ennenaikaista julistusta noin tuoreesta lajilöydöstä.
      http://www.asihcopeiaonline.org/doi/abs/10.1643/CI-16-456?code=asih-site

      Huomaa myös tämä:
      http://news.nationalgeographic.com/2015/09/150911-blind-cavefish-animals-science-vision-evolution/

      ' “Genetic studies show that about a dozen eye genes are mutated in Astyanax cavefish, and different genes are mutated in different cavefish populations, suggesting multiple driving factors,” Jeffery says. (See "Blind Cavefish Can Produce Sighted Offspring.") '

    • joopa_joo_joo

      > Evolutionistit kuvittelevat, että satunnaiset mutaatiot ja luonnonvalinta aiheutti sen silmien menetyksen ja olivat shokissa huomattuaan, että meksikon kissakala sai silmänsä takaisin muutaman sukupolven jälkeen päästyään valoisaan elinympäristöön.

      Ja tälle lähde, kiitos! Ainoa edes tuohon suuntaan viittaava artikkeli jonka löysin oli vuodelta 2000, jossa sokean kalan silmään siirrettiin toimiva mykiö, joka ohjasi muiden silmän rakenteiden kehitystä.

      >Tuorein seuralainen tähän samaan suunnittelua todistavaan ilmiöön on Xyliphius sofiae, Etelä-Amerikassa elävä banjokissakala. Senkin silmät ovat kadonneet ja pigmentti hävinnyt sen nahasta johtuen epigeneettisestä geenisäätelystä, joka on kytkenyt sen silmien kasvun ja pigmentin muodostamisen pois päältä.

      Lähde tällekin, kiitos! Sinun linkissäsi ei puhuta asiasta mitään. Viime vuonna ilmestynyt tutkimus toisesta sokeasta luolakalasta kertoo aivan päinvastaista mitä selität. Siinä kerrotaan lukuisista geneettisistä muutoksista. Linkki seuraavassa viestissä.

    • Se_oli_sillä_selvä

      "Kaikki viittaa suunnitteluun ja luomiseen."

      Pitäisi olla havaittuna, tutkittuna ja määriteltynä se suunnittelu ja luominen tämän asian kontekstissa, että noin voisi väittää. Kun tuo suunnittelu ja luominen ei ole mikään havaittu asia vaan on vain uskottu asia, niin siihen viittaaminen ei onnistu.

      "Luomisteorian" edustajien yritykset selittää luominen on ollut lähinnä käsienheiluttelua. Hehän vain väittävät, että jos jokin näyttää liian monimutkaiselta niin sitten sen täytyy olla luotua ja tuohon on vain valehtelua tai sitten puhtaasti argumentum ad ignorantiam.

      Mitä se monimutkaisuus sitten on? Jaa'a, on vaikeaa sanoa, koska suunnittelu-uskovaisethan uskovat joka tapauksessa aivan kaiken olevan suunniteltua ja luotua, joten käytännössä emme voi tarkastella tuota monimutkaista mitään epämonimutkaista vasten ja todella vetää rajoja ja määritellä kriteereitä. Eli koko juttu siis on sitä käsienheiluttelua vain.

      Minähän voisin muuten antaa tehtävän, että jospa ROT kumoaisi nämä väitteet omin sanoin keskustellen, mutta eihän hän sitä tee. Hänhän voi vain joko linkittää lisää juttuja ja väistää edellisten juttujen nostattamat nootit tai väittää, etteivät nuo nootit muka ole asiallisia. On ironista, että asiallisuudesta puhuu mm. satiirijulkaisuihin tosissaan linkittelevä mies. No ei se ole vain ironista vaan se on aivan naurettavaa.

    • Uskonsa sokeuttama ja kreationistisissa pohjamudissa elävä Tomi Aalto on ilmeisestikin menettänyt sekä silmänsä että aivotoimintansa ja näkee omissa lähteissäänkin vain olemattomia.

    • Ierika

      On paljon asioita joita ei vielä tiedetä ja ymmärretä. Sammutetut geenit esimerkiksi. Jokatapauksessa aloittaja todistaa hyvin evoluution voimaa.

      Jos jumala loi kaiken itseään ja ihmistä varten niin miksi päätti tehdä järjettömän kokoisen ja laajenevan universumin. Ja miksi hän oli niin sairaalloisen kiinostunut ötököistä ja pieneliöistä - loi niitä käsittämättömiä määriä ja osan ihan vaan kiusallaan.
      Olisi malttanut keskittyä kuuden päivän huseeraamisessaan oleelliseen. Hätäilyksi tuo meni siinnä ajassa joten ei ihme että lopputulos on melkoisen brutaali.

    • BipliaOikeassaKourassa

      Nämä Biibbelin sekoilut alkavat jo siinä määrin hivotella eeppisen rajoja,että parhaat palat kannattaisi kerätä yksiin kansiin.
      Ei tuollaista menoa muuten kukaan uskoisi,ja olisihan sillä jopa huumoriarvoakin.

    • kunhan.nyt.kysyn

      Onko luominen toistettavissa laboratoriossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      197
      11762
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5539
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2847
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2444
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2013
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1939
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1707
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1610
    Aihe