kauppatavara.
1. 1807 Napoleon myi Suomen Venäjälle.
2. 1918 Venäjä myi Suomen Saksalle.
3. 1939 Saksa myi Suomen Venäjälle.
4. 20nn X myy Suomen Y:lle.
5. jne...
Suomi vaan ei ole näistä myynneistä hyötynyt paljoakaan mitä nyt kohdan yksi myynnistä itsenäisyyden.
Suomi on ollut ihan kiva
8
134
Vastaukset
- TurhaaNöyristelyä
Entä sitten! Nykypäivälle ei ole merkitystä se, mitä on joskus ollut!
- Avaus-on-pötyä
1. Ei tiedetä lainkaan, mitä keisarit Suomesta sopivat 1807.
2. 1918 Saksa saneli Venäjälle ehtonsa.
3. 1939 MR sopimuksessa ei Suomea mainittu.
Suomi ei ole kaupan kuin jälkistallarien valeissa. - Juttusi-on-pötyä
....1. Ei tiedetä lainkaan, mitä keisarit Suomesta sopivat 1807.---
Tilsitin sopimus kyllä tiedetään. Se ei ole yllätys, että sinä et siitä mitään tiedä. Napoleon lupasi Suomen Venäjälle jos Venäjä alkaa sodalla pakottamaan Ruotsia mkaan Englantia vastaan suunnattuun mannermaansulkemukseen. Googlaa vaikka pa Tilsitin sopimus ja/tai mannermaansulkemus niin taas opit historiasta jotakin.
---2. 1918 Saksa saneli Venäjälle ehtonsa.---
So what, Brest-Litovskin sopimuksessa Venäjä luopui Suomesta Saksan hyväksi eli myi mm. Suomen saadakseen tuon sopimkuksen Saksan kanssa.
----3. 1939 MR sopimuksessa ei Suomea mainittu....
Kyllä vaan mainittiin. Perehdy asioihin ja lopeta valehtelu.- Valehtelet-taas
1. Tilsitin sopimuksen pöytäkirjassa ei mainita Suomea.
2. Venäjä oli tunnustanut Suomen itsenäisyyden 1918 vuoden vaihteessa. Brest-Litovskin rauhansopimuksessa maaliskuussa 1918 Venäjältä otettiin vain siihen vielä kuuluvia alueita, kuten Baltia ja Ukraina.
3. MR-sopimuksessa todetaan vain, että NL:n ja Saksan etupiirien raja on Liettuan pohjoisraja. Liettuan katsottiin kuuluvan Saksan etupiiriin. Se siirtyi NL:lle lokakuun lopussa tehdyllä rajasopimuksella, jolla Saksalle siirrettiin puolalaisia alueita.
"Kyllä vaan mainittiin. Perehdy asioihin ja lopeta valehtelu."
Olet palstalle tyypillinen asiantuntematon valehtelija. Et ymmärrä edes oikaisuja.
- G.C
1) Tilsitin sopimus: "Venäjä sitoutui välittämään rauhaa Ranskan ja Britannian välille. Edelleen, mikäli rauhantunnustelut epäonnistuisivat, Venäjä katkaisisi diplomaattisuhteensa Lontooseen ja tarvittaessa painostaisi mannermaasulkemukseen sitoutumattomat Portugalin, Tanskan ja Ruotsin mukaan saartoon."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tilsitin_sopimus
Suomen liitos oli siis Venäläistä ahneutta, ei Ranskan lupaus.
2) Ei myynyt, vaan vahvisti itsenäisyyden. Saksa ei maksanut mitään.
3) Mainittiin vain salaisessa lisäpöytäkirjassa ja siinäkin suluissa. Ei siis varsinaisessa sopimuksessa.- Haluan_tietää
Suomi on kehittynyt näistä historian vaiheista itsenäiseksi valtioksi. Kaikki demokraattiset valtiot on käynyt läpi monenlaisia mullistuksia. Ja ne joissa ei ole demokratiaa läpikäyvät näitä mullistuksia ( sisällissodat, diktaattorit jne ) nykypäivänäkin. Mikään ei takaa turvallista tulevaisuutta ja itsenäisyyttä ellei me suomalaiset itse.
- TiltuValehteleeAINA
"1. Alueellis-poliittisen uudelleenjärjestelyn sattuessa Baltian maihin (Suomi, Viro, Latvia, Liettua) kuuluvilla alueilla muodostaa Liettuan pohjoisraja silloin Saksan ja SNTL:n etupiirien rajan. Samalla tunnustetaan molemmin puolin Liettuan intressi Vilnan alueeseen."
Joten Suomi oli toki erikseen mainittu ja kuului Neukkulan etupiiriin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292855- 1091132
- 58931
- 66895
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6887olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26867Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65824Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37820Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75754Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu136749