Soini korosti että yhden asian puolueen kannatus jää pakostakin maksimissaan sinne 10-13 prosentin kieppeille kuten kävi Geert Wildersin johtamalle vapauspuolueelle.
Vihervasemmistolaiset sen sijaan voittivat peräti 14 paikkaa aiemman neljän sijasta.
Vihervasemmistolaiset sen sijaan voittivat peräti 14 paikkaa aiemman neljän sijasta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Soini myös tokaisi jotain tyyliin "Hollannissa on kansa puhunut eli pulinat pois". Tämä voi hyvinkin olla pelkkää sanahelinää mieheltä, jonka ei tässä vaiheessa uraansa enää niin tarvitse vedota kiivaimman oikeistolaisiin kannattajiinsa. Itse ajatus on joka tapauksessa paikallaan ja jotain, minkä kanssa kaikkien kansan syviä rivejä arvostavien pitäisi olla samaa mieltä. Eipä sillä että kyllähän se Wildersin puoluekin pärjäsi vallan mainiosti edellisiin vaaleihin verrattuna, ja kuuluu reaalisesti ottaen vaalien voittajiin. Selvästi kansa oon kuitenkin päässääntöisesti muiden, maltillisempien vaihtoehtojen kannalla.
Paras oli Soinin piikki muutama päivä takaperin. Halla-Aho väitti Terhoa Soinin perintöprinssiksi ja Soini vastasi ettei meillä ole mitään prinssejä eikä toivottavasti myöskään herkkähipiäisiä prinsessoja. lol.
Halla-Ahon prinsessaposket muuttuivat entistäkin punaisemmiksi.
:D
On totta, että aitoa populistipuoluetta Suomessa ei vielä ole, mutta uskon että Halla-ahon pohjalle sellainen pannaan pystyyn. Kaikissa länsimaissa sellainen jo alkaa olla ja lisää varmaan tulee jatkossa.
"Kaikissa länsimaissa sellainen jo alkaa olla"
Ja kaikissa itämaissa sellainen on yksinvallassa.