pikaista ruoka-apua perheeseen

mari00

Hei.tämä on aivan rehellinen avunpyyntö ja lahjoitus pyyntö.Olen perheenäiti joka taloudellisesti jamassa velkoje kanssa ja kuitenkin töissä olen.palkka ei suuri ja juuri mistään palkasta ei jää tilille rahaa,nyt semmoinen tilanne että viikonlopuksi pitäii saada perheelle ruokaa.Olisiko täällä kukaan johon voin ottaa yhteyttä joka haluaisi lahjoittaa esimerkiksi ruokarahaa tai lahjakortin ruokakauppaan?Tarve olisi ihan perusruualle.asiallisia vastauksia kiitos.Laitathan sähköposti osoitteesi niin otan sinuun yhteyttä jos oikeasti haluat auttaa!Ilkeilijät ja arvostelijat älkää vaivaantuko.Kiitos jo etukäteen.t.Mari

8

460

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenenonvastuu

      Sosiaalipäivystys? Diakonia?

    • ruoka pankista me muutkin saamme apua! olen itsekin vakituisessa palkka suhteessa mutta niin vaan olen joutunut hakemaan ruokakasseja! en ole saanut keltään ikinä lainaksi rahaa. kahta lasta vein yksin eteenpäin ja olin 10 vuotta velkajärjestelyssä. Rohkeasti vaan ruokapankkiin kirkon tai sossun kautta! ja sieltä saa nykyään ihan ok sapuskaa ,ei ole pelkkiä jauhoja enää.

      • Lieppo1962

        Ja miksi esität sitten parempaa. Sulla autovelka jaja vuokrakämppä. Etsit epätoivoisena miestä,jota ei löydy,koska oot ruma. Mutta narsistina näet itsesi tosi hyvännäköisenä. Hahahahajaaaaaa. Naurattaa.


    • Höh..höh

      Miten voit kuvitella, että kukaan täysjärkinen panisi sähköpostiosoitettaan näkyviin tälle foorumille? Kirjoita omasi, niin asia saattaa edistyä!

    • Kolikot_peliin

      Lidlissä riisi maksaa 75 senttiä kilo. Riisikilossa on enemmän kuin riittävästi syömistä yhdelle naiselle yhdeksi päiväksi. Jos vietnamilaiset pysyvät näin hengissä koko ikänsä niin mikset sinä pari päivää?

      Eivätkä makaroni tai maksalaatikkokaan ole kovin kalliita.

    • älätuhlaa

      syö perunoita, niihin sulla on varaa kun lopetat tupakoinnin kaljoittelun, ja muun kulutus elämän. myös lopeta koirat ja kissat.
      osta ruokaa, älä tuhlaa !!

    • Kaupungin diakoni, facebook ryhmät?

    • eläkerjää

      Monesti on niin ettei osata käyttää rahaa.Humpataan tilipäivänä sitten kaikki,käydään pitsalla ym.Osta kotiin ryynejä,jauhoja,perunaa,silloin kun on rahaa.Keitä puuroa,leivo leipää.Keitä pottuja,ja tee kastiketta,ei sen niin luksusta aina tarvi olla.Itse ostan esim.ale tiskistä kaupassa jauhettua jauhelihaa,jaa 400g.annoksen pakkaseen kahteen osaan,ja teen jauhelihakastiketta,joka on todella hyvää.Ja valmistuukin suht nopeesti,sillä aikaa kun potut kiehuu.Jaan ruokaan varatut rahat 4 kuoreen,näin minulla on ruokarahaa koko kuukaudeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      25
      1746
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      100
      1410
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1391
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1006
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      872
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      866
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      843
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      800
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      777
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      124
      732
    Aihe