"meitä asuu kaikkialla suomessa", ja heko heko. Esim. kotopuolessa Hämeen maaseudulla, ei löydy yhtä ainoaa surua vaikka menee paikkakunnalta toiselle. Mansesta sitten muutama löytyy.
Ja jos yksi hesan håkan sanoo, että on töissään tekemisissä venäläisten kanssa. Niin länsirannikon tuppukylien hurrit eivät ole, eli heillä ei koskaan ole mitään kosketuspintaa venäläisiin.
Kylmä fakta - sveko valehtelee aina.
Ja jos yksi hesan håkan sanoo, että on töissään tekemisissä venäläisten kanssa. Niin länsirannikon tuppukylien hurrit eivät ole, eli heillä ei koskaan ole mitään kosketuspintaa venäläisiin.
Kylmä fakta - sveko valehtelee aina.
Vastaukset 5
Vanhimmat
""meitä asuu kaikkialla suomessa", ja heko heko. Esim. kotopuolessa Hämeen maaseudulla, ei löydy yhtä ainoaa surua vaikka menee paikkakunnalta toiselle. Mansesta sitten muutama löytyy."
Det med bra orsak. Dom svenskhatare som varit värst åt mig var just från Tavastehus. Inte konstigt du är därifrån, vem vet, kanske det till och med var du? Ditt tankesätt är likadant.
"Ja jos yksi hesan håkan sanoo, että on töissään tekemisissä venäläisten kanssa. Niin länsirannikon tuppukylien hurrit eivät ole, eli heillä ei koskaan ole mitään kosketuspintaa venäläisiin."
Jag är österbottning... Från landet och inte någon stad. Och som jag skrev i andra tråden, min "kosketuspinta" med ryssar har varit stor. Tillräckligt för att lära mig att ryssar som individer är bra människor, dom ställer upp för varandra på ett helt annat vis än vi finnar. Dom är tvungna att göra det för dom kan inte lita på myndigheterna. Samarbeta med ryska företag? Ja... när myndigheterna inte bryr sig i vilka regler dom bryter mot... Du vill inte riskera det om du inte måste.
"Kylmä fakta - sveko valehtelee aina."
Itse valehtelet.
Niinpä. Mustalaisia on maassamme vain n. 10 000 ja hekin voivat sanoa asuvansa "kaikkialla Suomessa." ;-)
Kukakohan tällä palstalla on sanonut, että ruotsinkielisiä asuu kaikkialla Suomessa? En usko, ennen kuin näen viestin.
Täällä on sitä vastoin harhaanjohtavasti todettu useita kertoja, että ruotsinkielisiä asuu "vain" rannikolla, ja viitattu hyvin suppeaan alueeseen. Tosiasiassa ruotsinkielisiä asuu varsin laajalla alueella, koska rannikkomme on pitkä, ja ruotsinkielisiä asuu lähestulkoon koko rannikon pituudelta. Lisäksi ruotsinkielisiä asuu jonkin verran sisämaassa, esim. Lahdessa ja Tampereella.
Ruotsinkielisiä on asunut aikoinaan (eikä kovinkaan kauan sitten) sisämaan (mm. Savon) teollisuuspaikkakunnilla. Näillä alueilla on ollut myös ruotsinkielisiä kouluja.
Kyse on aina määristä! JOS yhden rusuperheen asuminen kunnassa tarkoittaa, että " ruotsinkielisiä asuu kunnassa", niin kuntia tietysti on paljon ja laajalla alueella.
Vantaalla taas asuu n. 5 500 ruotsinkieliseksi rekisteröityä täysin kaksikielistä asukasta. Se kuulostaa paljolta johonkin pikkukunnassa, mutta on kovin marginaalinen määrä Vantaalla.
Samoin Tampereen noin tuhat "rusua", joista monet ovat susukäännynnäisiä, ei tunnu missään. Muussa kuin svekojen ajatuksissa...
Fenno tror helt på allvar, att den är något slag av ryssmonopolare. Det, att fenno säljer fisk åt slobo på landsvägarnas rastplatser är inte fullt så mycket att hänga i julgranen som fenno tror.
Andra kör eller har kört projekt i Sovjet där man försöker utveckla u-landet. Det är frågan om ledningsuppgifter. Prognoserna för att Sovjet inte skall förbli ett u-land är inte speciellt goda.