https://goo.gl/images/EiB0Na
Jospa vanhemmat rodut ilmestyvät meille nuoremmille roduilla valo-olentoina, jumaluuksina jotka kasvattavat meitä kuin karjaa niiden omaa käyttötarkoitusta varten.... tai sitte kyseessä on vain vorlonien tilannekomedia, miten tyhmiä nämä herkkäuskoiset kritiikittömät lampaat ovat...
Babylon 5 tiesi
2
63
Vastaukset
- hfg.hhfg
Urantia-kirjan melko laajasti esittelemä universumin hallintomalli on uskottavampi. Teoksessahan kerrotaan, että on olemassa Jumalallinen koko maailmankaikkeuden kattava Taivashallinto palvelijoineen...ja sähän on juuri kristinopinkin ydinuskomus, mutta asiasta ei - ainakaan kovin selvästi - useinkaan puhuta. Ehkä monet pitävät selvänä sitä, että kaikkihan sen ymmärtävät kuitenkin, koska Raamatussakin niin monissa kohdin puhutaan "Enkeleistä" ja "Taivaan voimista".
Varmastikin on olemassa hyvinkin korkealle kehittyneitä vanhempia sivilisaatiota ja et-rotuja, mutta täysvalo-olennot (mm. Enkelit) kuuluvat aina Taivasolentoihin."...mutta asiasta ei - ainakaan kovin selvästi - useinkaan puhuta."
Ehkäpä siksi että "universumin hallintomalli" ja "Jumalallinen koko maailmankaikkeuden kattava Taivashallinto palvelijoineen" ovat hyvinkin todennäköisesti satuilua.
Jos nämä tällaiset suunnattoman älykkäät ja lähes kaikkivoivat olennot ovat olemassa, miksi ihmeessä he käyttävät äänitorvenaan kaikenlaisia sekopäitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5078730Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1366010Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3475067Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli604684Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s814265Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664003SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1783862- 911808
- 1031364
- 47929