Valtuustoryhmät päättävät vaalien jälkeen

meneäänestämään

Oikeasti valta kuuluu kansalle. Tämän toteuttamaksi vaalien jälkeen pienpuolueiden ja ryhmien pitää muodostaa valtuustoryhmiä ennekkoluulottomasti yli puoluerajojen. Sillä tavalla syntyy valtapuolueita suurempi ryhmä, jolle annetaan hallitus- ja lautakuntapaikkoja. Kannattaa laskea, muodostaako yhden vai kaksi ryhmää, jotka molemmat ovat suuremmat kuin valtapuolue. Kahden ryhmän tapauksessa valtapuolue tulee vasta kolmannelle tilalle hallitus- ja lautakuntapaikkoja jaettaessa.

Valtapuolueet äänestävät perustuslain vastaisesti kollektiivina. Valtuutetut ovat antaneet valtakirjansa puolueille, vaikka heidän pitäisi toimia vapaasti omana itsenään. Valtapuolueiden diktatuuri saadaan murrettua muodostamalla pienpuolueiden valtuustoryhmiä. Puolueet eivät ole tärkeitä. Ihmiset päättävät. Mitä enemmän hallituksessa ja lautakunnissa on omantunnon mukaan äänestäviä, sitä paremmin demokratia toimii. Valta kuuluu kansalle, ei puolueille. Suomessa on perustuslaillinen liittymisen vapaus ja sananvapaus. Ja kansalaisvelvollisuus äänestää!

8

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpöpuhetta

      Oikeasti vala ei kuulu kansalle, ei ole ikinä missään, koskaan kuulunut kansalle. Ei kansasta ole vallan käyttäjäksi. Kansalla on aina oltava johtaja, tai johtotroikka joka valtaa käyttää.
      Demokratiassa on kansalla mahdollisuus äänestää edustajansa valtaa pitämään, se on systeemi, jossa kansa saa äänensä kuuluviin.

    • valtuustonjäsen

      """"Valta kuuluu kansalle, ei puolueille.""""

      Jaa, vai niin, mutta miten sitten kaikki kansanedustajat kuuluu puolueisiin, ja ei ole yhtäkään kansanedustajaa joka ei kuuluisi johonkin puolueeseen. Ja miksi puolueiden pamput saa määrätä miten pitää äänestää. Ja sama juttu kaikissa kunnanvaltuustoissakin, pamput päättää miten äänestetään missäkin asiassa.

    • kansaonpääosintymiä

      Kansa ei edes tietäisi mitä vallalla tehdään. Eräs oikeusoppinut totesi hyvin jo pelkästään kansan oikeustajusta. "Mikäli kansa saisi päättää, killuisi hirtettyjä joka lyhtypylväässä".
      Samaa tasoa olisi kansan ymmärrys myös vallasta.

    • HujanenG

      Pienpuolueiden valtuustoryhmät on olennainen seikka vapaan äänestämisen toteutumiseksi. Suurten puolueiden ryhmäpäätökset eivät ole vain perustuslain vastaisia vaan romuttavat myös demokratian, kun valtuutettujen enemmistön mielipide ei voita. Eikö ole demokratiaa, että enemmistön mielipide voittaa? Muu on diktatuuria.

      Edelliset kommentit aloitukseen puolustavat diktatuuria, Taitavat olla valtaryhmittymän edustajia, joiden housut alkoivat tutista, jos he eivät saisikaan käydä juomassa pullakahvia tästedes.

      Lukekaa perustuslakia. Eduskunta ei edellytä puolueiden olemassaoloa. Ryhmittymät saavat asettaa ehdokkaita. Eduskunnan tapa toimia on naurettava. Tänä vuonna siellä ei ole ollut yhtään tärkeää asiaa. Nyt keskustellaan, että tupakkalaki on tärkeä asia, edustajien pitäisi saada päättää oman tunnon mukaan. JOKAISESSSA ASIASSA PITÄÄ SAADA PÄÄTTÄÄ OMAN TUNNON MUKAAN. MUUTEN RAJOITETAAN SANANVAPAUTTA. Suomessa on purustulain mukaan sananvapaus ja liittymisen vapaus. Puolueiden ryhmäpäätökset ovat perustuslain vastaisia.

      Käykää äänestämässä ja muodostakaa valtuustoryhmiä, niin muidenkin kuin vain valtapuolueiden ihmisten ääni pääse kuulumaan. Mitä enemmän kunnanhallituksessa ja lautakunnissa on vapaasti oman tunnon mukaan äänestäviä, sitä paremmin demokratia toimii. On kuntia, joissa valtuustot koostuvat enemmän vapaasti äänestävistä kuin puoluediktaattorien ohjaamista määkijöistä.

      • hihihiänkyränmietteet

        Heh,heh, kyllä se demokratia toteutuu ihan hyvin isojen puolueiden kanssa, suurin osa kansalaisia on niitä äänestänyt. Pienpuolueet on usein yhden asian liikkeitä, tai muuten heidän näkemys eroaa suuresti isompien puolueiden näkemyksistä, sen takia ne on pienpuolueita, koska monikaan äänestäjä ei yhdy niitten näkemyksiin asioista.
        Ryhmäpäätökset on kyllä hyvin sitä näkemystä asiasta, mitä ryhmä pitää oikeana, ei kovin kauaa olisi ryhmiä, mikäli ihmiset olisivat eri mieltä asioista.

        Sinun jargonisi on vain änkyrän älinää siitä, että olet eri mieltä kaikesta, eli jonkun pienpuolueen kannattaja, sellaisen jonka mielipiteet on sellaisia, joihin vain hyvin harvat voivat yhtyä.


      • HujanenG

        Hoohoo itsellesi. Olet väärässä. Puoleiden ryhmäpäätökset ovat irvikuva demokratiasta.

        Tuusulassa on puheenjohtajakisa. Pienpuolueita ei kannata äänestää. Silloin menee ääni hukkaan. Keskittämällä äänet TuPulle voidaan saada muutoksia aikaiseksi. Vapaasti äänestävät kunniaan.

        Puolueiden sopulilauma on säälittävä. Miksi puolueista valitut ylipäätään menevät kokouksiin? Voisi laittaa "pahvisaulin" istumaan palaveriin, kun ääni on luovutettu puolueelle ja pomo päättää, miten äänestetään. Pahimmassa tapauksessa kysytään neuvoa puoluetoimistosta. Säälittävää. Demokratian irvikuva.


    • porvaritonpeestä

      Kokoomus pois puoluekartalta kokonaan ja erityisesti Tuusulan riitaisa kokoomus ! Rikkaat ei tajuu hevon hoota kansan elämästä ! Äänestäkää persuja, ne sentään vastustaa muslimejen haittamaahanmuuttoa !

    • mahollinenpaikka

      Puolueiden ryhmäpäätökset ovat demokratian irvikuva. Puolueen nimestä ei ole väliä. Kaikki ryhmäpäätöspuolueet ovat syvältä. Siihen pitää tulla loppu ja muutos jo seuraavien uusien jäsenten myötä. Muutaman valtaapitävän puolueen, jotka harrastavat ryhmäkuria, valta murretaan muodostamalla vaalien jälkeen pienpuolueiden ja sitoutumattomien ryhmien kesken valtuustoryhmiä yli rajojen. Näin puheenjohtajuudet ja enimmät paikat lautakunnissa menevät näille valtuustoryhmille ja valtapuolueiden diktatuuri hajoaa. Kun valtuustoryhmä koostuu jo sinällään eri puolueiden edustajista, niin poliittinen kenttä hajoaa ja demokratia toimii paremmin. Keskitytään asioihin ei puoluepoliittiseen valtaan. Tulee paljon parempi tulos, kun enemmistön mielipide voittaa. Ryhmäkuripäätöksenteossa enemmistön mielipide ei välttämättä voita. Se ei ole demokratiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      69
      3804
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3179
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      100
      2441
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1659
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1418
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1290
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      47
      1229
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1031
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1030
    Aihe