Tässä on maailman suosituin lohturuoka
Juustomakaroni mac and cheese on maailmalla se ruoka, jonka uskotaan nostattavan mielialaa enemmän kuin minkään muun.
Suomessa se on tuntemattomampi herkku, mutta ehdottomasti kokeilemisen arvoinen silloin, kun haluaa vetäytyä peiton alle piiloon pahaa maailmaa.
Terveellistä ruokaa juustomakaroni ei ole millään mittarilla. Sen raaka-aineluettelo on suorastaan pöyristyttävän epäterveellinen.
Arkiherkuksi juustomakaroni on siis huono valinta, mutta joskus se voi olla tarpeen kuin isoäidin halaus lapsena: pehmeä, hemmotteleva ja lohdullinen.
Syntisen hyvä, ja juustomakaroniakin epäterveellisempi, suklaa-vadelmavuoka on Jamie Oliverin maapähkinävoi-hillobrownien innoittama. Sen salaisuus on alkuperäisen nimensä mukaisesti hillon ja maapähkinävoin liitossa. Vadelmat voi halutessaan vaihtaa vaikkapa mansikoihin tai kirsikoihin.
– Hilloa ja suklaata yhdistäessä ei voi epäonnistua, Jamie Oliver on todennut.
– Maapähkinävoin ja hillon yhdistelmä on mielestäni aika erikoinen, mutta jotenkin se vain onnistuu ilahduttamaan ihmisiä.
Lohturuoka maistuu parhaiten rennosti ruokaillen. Harva jaksaa kattaa kauniisti ja näpertää hienoja annoksia, kun mieli on musta. Silloin saa hyvällä omallatunnolla kasata ruokaa mielin määrin syvään lautaseen ja syödä kaiken vaikka lusikalla, viltin alla televisiota tuijottaen.
Tässä on maailman suosituin lohturuoka
5
194
Vastaukset
- hyihelvettiii
Hyi helvetti kaikkea pastaa ihmiset syö
- näinmeillä
Aloituksesi ihan hyvä mutta tästä olen eri mieltä. "Harva jaksaa kattaa kauniisti ja näpertää hienoja annoksia, "
Vaikka olen mies niin minä teen meillä ruuat ja kaiken hyvän mielen vaikka ihan arkiruokia tekisi tuo kattauksen. Nätisti omissa lautasissa. Kurkut koristeleikattuina.. Etc. Hyvin aseteltu ruokapöytä ruokineen tuo ainakin minulle hyvän mielen. - saiastasyömistä
Mihin tarvitaan "lohturuokaa" ::?? Kuka oikeasti saa jotain lohtua ahtamalla ruokaa....?! Eikö oikeasti olisi parempi lähteä vaikka ulkoilemaan, lenkille tai kuntosalille tai vaan hakeutua ihmisten seuraan sen sijaan että vetäytyy peiton alle mässäämään...:))
- yhgfgtr
Ihan soopaa taas. Suklaa hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614208KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152782Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452262Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291923- 241843
- 281566
- 171430
- 771412
- 1461314
- 311178