Kirjailija Katja Kettu katsastelee YLEn artikkelissa kuinka on pärjäillyt ilman kristinuskon mukaisia uskomuksia.
Juttuun sinänsä minulla ei ole muuta sanomista kuin peukutusta. Halusin tuoda artikkelin olemassaolon esille täällä, että muutkin tulisivat sen lukeneeksi.
Kettumaista uskonnottomuutta
11
245
Vastaukset
Artikkeli löytyy osoitteesta
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/03/17/katja-kettu-lallallaa-helvettiapa-ei-ole
Sivuseikkana todettakoon, että lukutaitoni töksähti virkkeeseen "Kolmas on, että et usko Jumalaan, ja tätä ole." Ajattelin, että onpa siinä tullut hassu virhe. Mutta artikkelin lopussa kerrotaankin, että tuota kohtaa on korjattu. Ojasta allikkoon..- Epäjumalienkieltäjä
"Ajatus uskonnoista on älyllisesti rienaava. Emme elä Jumalan kämmenellä. Mitään korkeampaa voimaa ei kiinnosta erityisesti sinun hyvinvointisi, rukouksillasi et saavuta suotuisia asioita elämässäsi."
Hyvä tiivistys, joka ei perustu uskoon, vaan havaintoon. Näyttikö Hesarin etusivu tänään siltä, että se kertoo maailmasta, jossa ihmiset elävät "Jumalan kämmenellä"?- Erkon.epämedia
Hesari on puolueellinen tässäkin asiassa. Ei sen perusteella voi saada järkevää ja luotettavaa tietoa maailmasta.
- kaikki.kämmenelle.vaan
" Hyvä tiivistys, joka ei perustu uskoon, vaan havaintoon. Näyttikö Hesarin etusivu tänään siltä, että se kertoo maailmasta, jossa ihmiset elävät "Jumalan kämmenellä"? "
- Jumalan kämmenellä on vain se, joka on Hänen omansa, eli uudestisyntynyt uskova kristitty, ei suinkaan kaikki ihmiset.
Vaikka on Jumalan hyvä tahto, että kaikki olisivat Hänen kämmenellään.
Siunausta.
"Filosofi on sokea, joka etsii pimeässä huoneessa mustaa kissaa, jota siellä ei ole. Teologi on henkilö, joka löytää sen.— Toimittaja H. L. Mencken (1880 – 1956)"
Niinpä niin....- muuanmiäs
Katja Kettu unohti yhden tärkeän vaihtoehdon luetellessaan neljä eri vaihtoehtoa. Todellisuudessa vaihtoehtoja on viisi.
"Loogisesti ottaenhan ihmisen kannattaisi olla uskovainen. Jos on olemassa Jumala ja taivas, kannattaa sinne pyrkiä. Perimmiltään on neljä vaihtoehtoa"
Viides vaihtoehto on, että todellinen jumala on aivan erilainen, kuin mitä kristinusko luulee, tai muut uskonnot luulevat. Se on jopa todennäköisin vaihtoehto olemattomuuden lisäksi. Sillä on erittäin mahdollista, että jos jumala on, ihminen rajoittuneella käsityskyvyllään ei ole ymmärtänyt jumalan olemuksesta juuri yhtään mitään.
Tämä todellinen jumala jopa saattaisi vihata syvästi uskontojen valheellista kuvaa itsestään ja edellyttäisi ihmiseltä rationaalisuutta ja kriittisyyttä uskontojen tarjoamia kuvitelmia kohtaan. Jos tämä jumala jotkut ihmiset palkitsisi ottamalla luokseen kuoleman jälkeen, tämä ihmisryhmä olisi agnostiset ateistit ja skeptikot...Ei kai sitä rationaalisesti ajatellen mitenkään voi olettaa, että jokin yliluonnollinen henkiolento mahdollisine tahtotiloineen olisi aikuistenoikeasti ihmisen mielellä käsitettävissä.
Mutta teistiset uskonnothan ei voi sellaisia jumaluuksia tarjoilla, ja KK:n skoopissa nuiden neljän vaihtoehdon kohdalla oli ymmärtääkseni kristinuskon Taivas ja Jumala.
- eitaidetta
Yritin kerran lukea Katja Ketun kirjaa, mutta jo alkuun tyssäsi. Oli niin rumaa, törkyistä alapäänkieltä, ettei sitä viitsinyt kaukaa silmäillä. Tyypillistä ateistin roskaa.
Kirjailijoilla on sellainen käsitys ollut jo monta kymmentä vuotta että ns. keskivertoväestö ei muuta tee kuin rähisee ja käyttää alapäänkieltä.
Ehkä se johtuu siitä että kirjailijapiireissä on tapana rähistä ja käyttää alapäänkieltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2652764Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka182210Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391944- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1001615Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081323- 541239
- 681223
- 521129
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751093
