Turvallisuuteen vedoten , ei ehdokkaiden nimiä ole kerrottu kansalle. Äänestys tapahtuu niin , että ääni annetaan jollekin puolueelle .Puolue sitten jotenkin valitsee edustajat , ilmeisesti paikalla olevien avustajien kanssa yhdessä.
Äänestys paikkojakaan ei ole kerrottu , joten suhteellisen salaiset vaalit on kysymyksessä.
Melko varmasti "sattuu " miehittäjän mieleiset edustajat , vaikka kansa saisikin vapaasti antaa äänensä.
Irakin vaalit vapaita?
6
428
Vastaukset 6
- Huvittunut-1
Tuskin kukaan täysjärkinen on odottanutkaan, että Irakin ensimmäiset demokraattiset vaalit olisivat heti kuin jostakin demokratian oppikirjasta otetut.
Pääasia on, että vaalit voidaan pitää edes jossain muodossa, ja sitten vuosien kuluessa opitaan vapaista vaaleista lisää.
Venäjäkin on vielä alkupisteessä matkallaan demokratiaan! :))se venäjä tähän kuuluu?
Olis luullu , että ammattimiehet osaa paremmin peitellä tuon nukkehallinnon teon.
Ei kyllä erotu toiminta Saddamin puuhista , vaikka se oli tekosyynä hyökätä.
Mitä väliä on , tuollaisilla pelleilyillä ? reilumpaa olisi avoin peli niinkuin tähänasti. Aina nirri pois siltä , joka sanoo miehittäjille vastaan.
Oppishan ne ajankanssa tuon demokratian , jossa henki on halvempi kuin aikasemmassa.- mainitessasi
Venäjän olevan vasta alkupisteessä matkalla demokratiaan, sillä se oli ja meni jo viheltäen mennessään Putinin perittyä Jeltsiniltä kahvat hallintoon.
Ehkäpä joskus sadan vuoden kuluttua voivat taas yrittää uudestaan. Antaa orjien olla rauhassa vaan, kun heillä niin mukavasti asiat kerran ovat. Mitäs siihen ulkopuoliset sorkkimaan. - dan the man
pohjmies kirjoitti:
se venäjä tähän kuuluu?
Olis luullu , että ammattimiehet osaa paremmin peitellä tuon nukkehallinnon teon.
Ei kyllä erotu toiminta Saddamin puuhista , vaikka se oli tekosyynä hyökätä.
Mitä väliä on , tuollaisilla pelleilyillä ? reilumpaa olisi avoin peli niinkuin tähänasti. Aina nirri pois siltä , joka sanoo miehittäjille vastaan.
Oppishan ne ajankanssa tuon demokratian , jossa henki on halvempi kuin aikasemmassa.Olet taas lukenut tiedonantajaa mokoma. Todellisuudessahan myös amerikkalaisten vastustajat etenkin ääriuskonnolliset shiiat ,esimerkkinä Moqtada Al Sadr joukkoineen, ovat vaaleissa mukana vieläpä laajalla rintamalla.
dan the man kirjoitti:
Olet taas lukenut tiedonantajaa mokoma. Todellisuudessahan myös amerikkalaisten vastustajat etenkin ääriuskonnolliset shiiat ,esimerkkinä Moqtada Al Sadr joukkoineen, ovat vaaleissa mukana vieläpä laajalla rintamalla.
Sekö on hyvä perustelu , että venäläisten touhut ei päivänvaloa kestä ?
Teidänkö mielestä demokratia tarkoittaa sitä , että kilpaillaan tappamisella ja ryöstämisellä ?
- Ehdokas on Saddami
Joo Puolue on Baath ja Ehdokas on Saddami.
Kaikki äänestämään sitä parlamentin/sdustajanhuoneen jäsenillähän on koskemattomuus.
Hjuva amerikaano=kuollu amerikaano!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t921088Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää228850Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️73826- 53714
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien69670Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34602- 41550
- 47549
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29547Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30535