Suomi on maailman viidenneksi onnellisin maa

soleca_animo

http://yle.fi/uutiset/3-9519425

Onnellisuuden mittareita ovat bruttokansantuote henkeä kohden, odotettavissa oleva terve elinikä, vapaus, anteliaisuus, sosiaalinen tuki ja korruptiosta vapaa hallinto sekä talouselämä.

7

356

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1realisti

      bkt? eli raha joka kapuaa pyramidin huipulle.

      vapaus? sääntösuomi on holhousyhteiskunta, jossa huono-osaisimpia kohdellaan äärimmäisen huonosti.

      anteliaisuus? 30 päivää odotellut toimeentulotukea, joka on ainoa tuloni. monilla sama tilanne ja lisäksi ovat menettäneet lääkekorvauksensa. paljonkos kelan pomot tienaavatkaan. entäs kirkon anteliaisuus? kirkko ja seurakunnat ovat päättäneet ottaa työttömiä palkattomaan työhön, puoleksi vuodeksi kerrallaan ja ilman mm eläkekertymää. paljonkos kirkon pomot tienaavatkaan.

      sosiaalinen tuki? sitä saa läheisiltä ja toisilta samassa asiassa yhtä huonossa tilanteessa olevilta, mutta sillä ei muuteta elitististä järjestelmää.

      korruption vähäisyys? suomalaisessa korruptiossa raha ei yleensä vaihda suoraan tiliä. suomalainen korruptio on päätöksenteossa, verojen kiertämisessä ja matalapalkkaisten sekä työttömien orjuuttamisessa. sipilän paskalaki haisevimpana esimerkkinä, teetätti lain jolla pakkomöi omat tuotteensa köyhille. entäs järjestelmä, jossa hyväosaisten ja päättäjien on vapaaehtoista osallistua lahjoituksilla (kavereiden järjestöille) palkkamalttiin ja palkka-aleen, kun se muille on pakollista?

      • cvcvbc

        Voit omilla toimillasi osittain vaikuttaa. Voi sen niinkin päin kääntää.

        Niin, kun on ihmisiä, tarvitaan myös sääntöjä. Jos lakeja ja sääntöjä ei olisi, olisiko täällä yhtä onnellista? Mitä mieltä olet? Huono-osaiset alkaisivat pian rettelöimään ja varastelemaan. On niitä hyväosaisiakin suojeltava. Kaikkia ihmisiä on.

        Niin, 30 päivää, eli kuukausi. Monet työssäkäyvätkin saavat kiinteän kuukausipalkan, joka maksetaan joka kuukausi kerran ja tällä palkalla tulisi aina pärjätä kuukauden verran.
        Sinä saat rahaa ilmaiseksi. Mahdollisesti myös takautuvasti.
        Mihin sinun rahasi oikein menevät? Toimeentulotuen/Kelan tukien pitäisi kattaa laskennallisesti lääkekustannukset. Jos ei, voit hakea erikseen ehkäisevää toimeentulotukea. Mahdollisuuksia on.

        Et arvosta läheisiäsi? Jotkut ovat YKSIN.

        Suomessa veronkierto on rikosoikeudellisesti tuomittavaa, joten tällaisena tavallisena kansalaisena siihen on vain luotettava. Toki vaikuttamalla asioita voi yrittää muuttaa, mutta turhaa vikinää se on, jos ei itse tee aloitetta asioiden muuttamiseksi.
        Puhuminen on halpaa.


    • huomannutplu
    • buahhahahahahaha

      "korruptiosta vapaa hallinto "
      Onko tämä jokin vitsi? :D Käsittämätöntä paskaa sitä saakin totena uutisoida.

    • ihme.tutkimus

      Yhdenkään mukaan noista ei Suomen pitäisi kuulua edes kärkikymmenykseen.

      - Omalla paikkakunnalla puolueet ja rakennusyhtiöt tekevät tiivistä yhteistyötä

      - Sosiaalituet ovat Suomessa EU:n keskiluokkaa, eivät todellakaan pohjoismaista tasoa

      - Suomen BKT ei ole kasvanut käytännössä laisinkaan sitten vuoden 2008. Ruotsi, Saksa, Englanti ja monet muut maat menneet ohitse. Italia taitaa vielä olla takana?

      - Suomi on saanut EU:lta noottia elinikäodotteiden valtavista eroista. Pelkästään Helsingin lähiöissä asuminen saattaa verottaa eliniästä -10 vuotta. Suomessa jäädään eläkkeelle paljon sairaanpina kuin Ruotsissa, tutkitusti.

      - Sosiaalinen tuki??? Puhutaanko nyt vaikka siitä, miten Suomi hylkäsi mielenterveyspotilaat ja kuinka huonosti avohoitotoimii? Entäpä vanhusten tilanne? Muumioituneet ruumiit vuokrayksiöissä?

      Kuka tuon tutkimuksen on tehnyt?

    • hyppy22

      http://findikaattori.fi/fi/10

      Ja samalla pahoinvoivimpia valtoita... on mittarit poijjilla hyvissä kuosissa. Tuohon mittariin tulee taas hieno hyppäys kun EU kaatuu.

      ...Kyllä, kun se kaatuu...

    • Anonyymi00007

      Mehän on oltu maailman onnellisin maa jo monta vuotta eli HYVIN MENEE.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1012
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      837
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      88
      812
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      49
      697
    Aihe