Suomi on maailman viidenneksi onnellisin maa

soleca_animo

http://yle.fi/uutiset/3-9519425

Onnellisuuden mittareita ovat bruttokansantuote henkeä kohden, odotettavissa oleva terve elinikä, vapaus, anteliaisuus, sosiaalinen tuki ja korruptiosta vapaa hallinto sekä talouselämä.

7

355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1realisti

      bkt? eli raha joka kapuaa pyramidin huipulle.

      vapaus? sääntösuomi on holhousyhteiskunta, jossa huono-osaisimpia kohdellaan äärimmäisen huonosti.

      anteliaisuus? 30 päivää odotellut toimeentulotukea, joka on ainoa tuloni. monilla sama tilanne ja lisäksi ovat menettäneet lääkekorvauksensa. paljonkos kelan pomot tienaavatkaan. entäs kirkon anteliaisuus? kirkko ja seurakunnat ovat päättäneet ottaa työttömiä palkattomaan työhön, puoleksi vuodeksi kerrallaan ja ilman mm eläkekertymää. paljonkos kirkon pomot tienaavatkaan.

      sosiaalinen tuki? sitä saa läheisiltä ja toisilta samassa asiassa yhtä huonossa tilanteessa olevilta, mutta sillä ei muuteta elitististä järjestelmää.

      korruption vähäisyys? suomalaisessa korruptiossa raha ei yleensä vaihda suoraan tiliä. suomalainen korruptio on päätöksenteossa, verojen kiertämisessä ja matalapalkkaisten sekä työttömien orjuuttamisessa. sipilän paskalaki haisevimpana esimerkkinä, teetätti lain jolla pakkomöi omat tuotteensa köyhille. entäs järjestelmä, jossa hyväosaisten ja päättäjien on vapaaehtoista osallistua lahjoituksilla (kavereiden järjestöille) palkkamalttiin ja palkka-aleen, kun se muille on pakollista?

      • cvcvbc

        Voit omilla toimillasi osittain vaikuttaa. Voi sen niinkin päin kääntää.

        Niin, kun on ihmisiä, tarvitaan myös sääntöjä. Jos lakeja ja sääntöjä ei olisi, olisiko täällä yhtä onnellista? Mitä mieltä olet? Huono-osaiset alkaisivat pian rettelöimään ja varastelemaan. On niitä hyväosaisiakin suojeltava. Kaikkia ihmisiä on.

        Niin, 30 päivää, eli kuukausi. Monet työssäkäyvätkin saavat kiinteän kuukausipalkan, joka maksetaan joka kuukausi kerran ja tällä palkalla tulisi aina pärjätä kuukauden verran.
        Sinä saat rahaa ilmaiseksi. Mahdollisesti myös takautuvasti.
        Mihin sinun rahasi oikein menevät? Toimeentulotuen/Kelan tukien pitäisi kattaa laskennallisesti lääkekustannukset. Jos ei, voit hakea erikseen ehkäisevää toimeentulotukea. Mahdollisuuksia on.

        Et arvosta läheisiäsi? Jotkut ovat YKSIN.

        Suomessa veronkierto on rikosoikeudellisesti tuomittavaa, joten tällaisena tavallisena kansalaisena siihen on vain luotettava. Toki vaikuttamalla asioita voi yrittää muuttaa, mutta turhaa vikinää se on, jos ei itse tee aloitetta asioiden muuttamiseksi.
        Puhuminen on halpaa.


    • huomannutplu
    • buahhahahahahaha

      "korruptiosta vapaa hallinto "
      Onko tämä jokin vitsi? :D Käsittämätöntä paskaa sitä saakin totena uutisoida.

    • ihme.tutkimus

      Yhdenkään mukaan noista ei Suomen pitäisi kuulua edes kärkikymmenykseen.

      - Omalla paikkakunnalla puolueet ja rakennusyhtiöt tekevät tiivistä yhteistyötä

      - Sosiaalituet ovat Suomessa EU:n keskiluokkaa, eivät todellakaan pohjoismaista tasoa

      - Suomen BKT ei ole kasvanut käytännössä laisinkaan sitten vuoden 2008. Ruotsi, Saksa, Englanti ja monet muut maat menneet ohitse. Italia taitaa vielä olla takana?

      - Suomi on saanut EU:lta noottia elinikäodotteiden valtavista eroista. Pelkästään Helsingin lähiöissä asuminen saattaa verottaa eliniästä -10 vuotta. Suomessa jäädään eläkkeelle paljon sairaanpina kuin Ruotsissa, tutkitusti.

      - Sosiaalinen tuki??? Puhutaanko nyt vaikka siitä, miten Suomi hylkäsi mielenterveyspotilaat ja kuinka huonosti avohoitotoimii? Entäpä vanhusten tilanne? Muumioituneet ruumiit vuokrayksiöissä?

      Kuka tuon tutkimuksen on tehnyt?

    • hyppy22

      http://findikaattori.fi/fi/10

      Ja samalla pahoinvoivimpia valtoita... on mittarit poijjilla hyvissä kuosissa. Tuohon mittariin tulee taas hieno hyppäys kun EU kaatuu.

      ...Kyllä, kun se kaatuu...

    • Anonyymi00007

      Mehän on oltu maailman onnellisin maa jo monta vuotta eli HYVIN MENEE.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe