Suomi on maailman viidenneksi onnellisin maa

soleca_animo

http://yle.fi/uutiset/3-9519425

Onnellisuuden mittareita ovat bruttokansantuote henkeä kohden, odotettavissa oleva terve elinikä, vapaus, anteliaisuus, sosiaalinen tuki ja korruptiosta vapaa hallinto sekä talouselämä.

6

313

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1realisti

      bkt? eli raha joka kapuaa pyramidin huipulle.

      vapaus? sääntösuomi on holhousyhteiskunta, jossa huono-osaisimpia kohdellaan äärimmäisen huonosti.

      anteliaisuus? 30 päivää odotellut toimeentulotukea, joka on ainoa tuloni. monilla sama tilanne ja lisäksi ovat menettäneet lääkekorvauksensa. paljonkos kelan pomot tienaavatkaan. entäs kirkon anteliaisuus? kirkko ja seurakunnat ovat päättäneet ottaa työttömiä palkattomaan työhön, puoleksi vuodeksi kerrallaan ja ilman mm eläkekertymää. paljonkos kirkon pomot tienaavatkaan.

      sosiaalinen tuki? sitä saa läheisiltä ja toisilta samassa asiassa yhtä huonossa tilanteessa olevilta, mutta sillä ei muuteta elitististä järjestelmää.

      korruption vähäisyys? suomalaisessa korruptiossa raha ei yleensä vaihda suoraan tiliä. suomalainen korruptio on päätöksenteossa, verojen kiertämisessä ja matalapalkkaisten sekä työttömien orjuuttamisessa. sipilän paskalaki haisevimpana esimerkkinä, teetätti lain jolla pakkomöi omat tuotteensa köyhille. entäs järjestelmä, jossa hyväosaisten ja päättäjien on vapaaehtoista osallistua lahjoituksilla (kavereiden järjestöille) palkkamalttiin ja palkka-aleen, kun se muille on pakollista?

      • cvcvbc

        Voit omilla toimillasi osittain vaikuttaa. Voi sen niinkin päin kääntää.

        Niin, kun on ihmisiä, tarvitaan myös sääntöjä. Jos lakeja ja sääntöjä ei olisi, olisiko täällä yhtä onnellista? Mitä mieltä olet? Huono-osaiset alkaisivat pian rettelöimään ja varastelemaan. On niitä hyväosaisiakin suojeltava. Kaikkia ihmisiä on.

        Niin, 30 päivää, eli kuukausi. Monet työssäkäyvätkin saavat kiinteän kuukausipalkan, joka maksetaan joka kuukausi kerran ja tällä palkalla tulisi aina pärjätä kuukauden verran.
        Sinä saat rahaa ilmaiseksi. Mahdollisesti myös takautuvasti.
        Mihin sinun rahasi oikein menevät? Toimeentulotuen/Kelan tukien pitäisi kattaa laskennallisesti lääkekustannukset. Jos ei, voit hakea erikseen ehkäisevää toimeentulotukea. Mahdollisuuksia on.

        Et arvosta läheisiäsi? Jotkut ovat YKSIN.

        Suomessa veronkierto on rikosoikeudellisesti tuomittavaa, joten tällaisena tavallisena kansalaisena siihen on vain luotettava. Toki vaikuttamalla asioita voi yrittää muuttaa, mutta turhaa vikinää se on, jos ei itse tee aloitetta asioiden muuttamiseksi.
        Puhuminen on halpaa.


    • huomannutplu
    • buahhahahahahaha

      "korruptiosta vapaa hallinto "
      Onko tämä jokin vitsi? :D Käsittämätöntä paskaa sitä saakin totena uutisoida.

    • ihme.tutkimus

      Yhdenkään mukaan noista ei Suomen pitäisi kuulua edes kärkikymmenykseen.

      - Omalla paikkakunnalla puolueet ja rakennusyhtiöt tekevät tiivistä yhteistyötä

      - Sosiaalituet ovat Suomessa EU:n keskiluokkaa, eivät todellakaan pohjoismaista tasoa

      - Suomen BKT ei ole kasvanut käytännössä laisinkaan sitten vuoden 2008. Ruotsi, Saksa, Englanti ja monet muut maat menneet ohitse. Italia taitaa vielä olla takana?

      - Suomi on saanut EU:lta noottia elinikäodotteiden valtavista eroista. Pelkästään Helsingin lähiöissä asuminen saattaa verottaa eliniästä -10 vuotta. Suomessa jäädään eläkkeelle paljon sairaanpina kuin Ruotsissa, tutkitusti.

      - Sosiaalinen tuki??? Puhutaanko nyt vaikka siitä, miten Suomi hylkäsi mielenterveyspotilaat ja kuinka huonosti avohoitotoimii? Entäpä vanhusten tilanne? Muumioituneet ruumiit vuokrayksiöissä?

      Kuka tuon tutkimuksen on tehnyt?

    • hyppy22

      http://findikaattori.fi/fi/10

      Ja samalla pahoinvoivimpia valtoita... on mittarit poijjilla hyvissä kuosissa. Tuohon mittariin tulee taas hieno hyppäys kun EU kaatuu.

      ...Kyllä, kun se kaatuu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1048
    Aihe