Lieksan parasta pizzeriaa ja hyvää lounaspaikkaa uhkaa sulkeminen jos Maahanmuuttuviraston "nerojen" päätös pitää.
http://yle.fi/uutiset/3-9519844
Mitäs tuosta jos tuleekin muutama työtön lisää. Lieksassa siihen on jo totuttu.
Meneekö Lieksan paras pizzeria kiinni
61
6563
Vastaukset
- ujuttamista
...Mutta eikös sen pizzerian varsinainen vetäjä ole se vanhempi herrasmies? Mistäs tämä nuori herra siihen tupsahti? Epäilyttäää....
- mikä.epäilyttää
Venhempi herrasmies pitää samassa tilassa noutopöytämuotoista lounasravintolaa päiväsaikaan. Pitserian pitäjä on eri henkilö samassa tilassa.
- pizzakeisareita
Kovasti täytyy pizzaa myydä jos samassa pitseriassa työskntelee kymmenen ihmistä. Ilmeisesti myynti on useampia satoja kappaleita päivässä. Liikevaihdon täytyy olla miljoonluokassa. Asianajajan tehtävä on kummeksua ja sekin valtion rahoilla.
- helppo-laskea
Kymmenen työntekijää tarkoittaa sitä, että kerrallaan vuorotyössä on korkeintaan kolme henkilöä. On tietenkin huomioitava kaksivuorotyö, lauantait ja sunnuntait, vapaapäivät, lomat jne.
- oppia.pizzakeisarille
helppo-laskea kirjoitti:
Kymmenen työntekijää tarkoittaa sitä, että kerrallaan vuorotyössä on korkeintaan kolme henkilöä. On tietenkin huomioitava kaksivuorotyö, lauantait ja sunnuntait, vapaapäivät, lomat jne.
Tämä pitää paikkansa. Olen havainnut, että keittiössä on kaksi ruokien laittajaa ja kassamyyjä hoitaa tarjoilun ja astiat. Lounasaikaan on vanhempi mies töissä. Ei siellä todellakaan ole kerralla kymmentä ihmistä töissä.
- jäähän.niitä.vielä
Haittaakos se jos yksi menee kiinni? Loput kaksi pärjää sitten paremmin kovassa kilpailussa!
- Lettu-italiana
Niinpä niin, mutta kun ne kaksi muuta eivät osaa tehdä niin hyviä pizzoja. Toisaalta ABC:lta minä en hae pizzaa, enkä muutakaan keittiöpuolelta, toistaiseksi... sattuneesta syystä.
- näitä.riittää
Lakia heidän, kuten meidänkin on vaan noudatettava.
- myös.suomalaisten
Niin se on. Työaikalakia on noudatettava työtuntimäärien, vapaapäivien, vapaiden , lomien jne. osalta. Tällöin tarvittaan paljon työntekijöitä jotta homma pyörii lakien mukaan.
- jäähän.niitä.vielä
Eikös torilla ole yksi, ja toinen siinä ex matukaupan vieressä, ja ABC on kolmas! Kuminauhan kysyjille kebabia vielä riittää, vaikka yksi häipyykin!
Minä en henk. koht. tarvitse mitään noista! - on.mistä.valita
Lieksassa pitsoja saa myös Peacocista, ST1:ltä ja Puustellista, eli ainakin kuudesta paikasta.
- perusäänestäjä
lukekaa mv lehdestä mistä on kyse. tyypillinen mamujen maahantulovedätys-yritys.
- E-V-V-V-K
Eipä kyllä niin paljoa kiinnosta jonkun mv :n jutut, että olisi mitään järkevää syytä alkaa niitä lukemaan.
- lueppas.niin.tiedät
Niin, parempi se on uskoa muuta kuin itse asiaa! Ei sitä kannata lukea mistä on kysymys, mutta laitampa sen tähän!
http://mvlehti.net/2017/03/20/cemal-palasi-turkkiin-lieksan-pizzatalous-romahti/
- Maako77
Erityistilintarkastukseen on runsaasti aihetta. Kymmenen työntekijän sivukulut ja kaikki. Kantasuomalaisten pizzeriat elättävät yhden, hädin tuskin kaksi. Turkkilaiset halvemman mätön kauppiaat 10 ja syrjäkylällä. Verottajan kannattaisi kiinnostua kirjanpidosta. Vertailun vuoksi Joensussa ei liene yhtään yksittäistä pizzeriaa joka työllistäisi 10 työntekijää.
- Pizzantuntija
Vaikuttaa vähän siltä, ettet ole koskaan käynyt tuossa ruokapaikassa josta nyt on kyse. Siellä myydään paljon muutakin ruokaa, ei vain pizzoja. Se on avoinna myös viikonloppuisin ja se on yksi Lieksan suosituimmista lounaspaikoista.
Vuotuinen liikevaihto on ehkä pikkasen enemmän kuin jollakin tavallisella pizzerialla.
Nuo pizzat eivät ole edes sitä halvempaa "mättöä", mutta vähän helvetin hyviä kylläkin. Ehkä juuri siksi niillä on ihan asiallinen hinta.
Mitä taas tulee erityistilintarkastukseen niin ymmärrän kyllä, että se tuntuu sinusta vähän helvetin hienolta termiltä, mutta todellisuudessa sinä et tiedä siitä hevonv.tunkoiranpa.kaa. - muita.ei.ole
Pizzantuntija kirjoitti:
Vaikuttaa vähän siltä, ettet ole koskaan käynyt tuossa ruokapaikassa josta nyt on kyse. Siellä myydään paljon muutakin ruokaa, ei vain pizzoja. Se on avoinna myös viikonloppuisin ja se on yksi Lieksan suosituimmista lounaspaikoista.
Vuotuinen liikevaihto on ehkä pikkasen enemmän kuin jollakin tavallisella pizzerialla.
Nuo pizzat eivät ole edes sitä halvempaa "mättöä", mutta vähän helvetin hyviä kylläkin. Ehkä juuri siksi niillä on ihan asiallinen hinta.
Mitä taas tulee erityistilintarkastukseen niin ymmärrän kyllä, että se tuntuu sinusta vähän helvetin hienolta termiltä, mutta todellisuudessa sinä et tiedä siitä hevonv.tunkoiranpa.kaa.Olen samaa mieltä. Master on ehdottomasti Lieksan paras ruokapaikka.
- eikunäiku
muita.ei.ole kirjoitti:
Olen samaa mieltä. Master on ehdottomasti Lieksan paras ruokapaikka.
tarkoitat paskin paikka....
- vain.paras.kelpaa
eikunäiku kirjoitti:
tarkoitat paskin paikka....
Master on ehdottomastimyös Lieksan siistein ruokapaikka.
- ei.tule.mieleenkään
En todellakaan lue mitään mistään MV-lehdestä, jossa "uutiset" ovat täyttä potaskaa.
- faktaakehiin
Kyseessä on tyypillinen matu vedätys, kuten mv lehti kertoo. Jos totuus ei kiinnosta on se viherpunikille voi voi :) ja pizzeriaoitahan pyöritetään sukulaisten voimin (ei oikeita työsuhteita) ,tekemällä konkka ajoittain, vaihtamalla vetäjää ja kuittaamalla 50 000 € starttirahaa. noin se matubusines toimii.
- Hahhhahhhhahhhah
Montako konkkaa Lieksan Pizza Master on muka tehnyt.....
- siinä.faktaa.sulle
Rassuilla on tosi ihmeellisiä mielipiteitä. Tämäkin pitseria toimii ja työllistää samalla muitakin ihmisiä. Tämänhän pitäisi olla mitä kannatettavinta toimintaa. Ei tarvita sossua, ei tarvita yhteiskunnan rahaa ja vieläpä toiminta tarjoaa työpaikkoja Lieksaan.
Mutta ei. Rasse huutelee uuninpankolta naama äipän vellissä, että matupisnekset helkuttiin. Seuraavassa lauseessa rasse huutelee äipälle, että haeppa muori potkurilla 5 litraa bensaa ABC:ltä. Huomenna pittää käyvä työkkärissä ja mopon tankki on taas ihan tyhjä.
Elä näiden kanssa ihmisiksi. ;) - kovaa.työllistämistä
Työllistäähän se pizzeria esimekrkiksi, maanviljelijöitä, jotka kasvattaa viljan, myllyssä tietysti jauhetaan jauhot, joku saa siitä elantonsa, joku tekee juustoa, joku tuottaa juustoon maidon, joku kasvattaa kanoja broileriksi, joku roudaa nuo tarvikkeeet pizzeriaan,,Ketjuahan voisi jatkaa vieläkin,,että kyllä se yli 10 ihmistä pizzeria työllistää, jos ei kaikkia lieksassa, niin jossain muualla sitten!
- hohhoijjaaa
Veronkierrolla , sosiaaliturvamaksujen kierrolla, starttirahoilla ne siellä omat sukulaisensa "työllistävät" ". Suvakille kaikki on niin ihkua mutta totuus on toisenlainen.
- niin.mikä.media
"Ylen mukaan “ravintola työllistää kymmenkunta ihmistä, jotka ovat sekä kantasuomalaisia että ulkomaalaistaustaisia.” On vaikea ymmärtää, miten ihmisen voi olla yhtä aikaa sekä kantasuomalainen että ulkomaalaistaustainen, mutta ei nyt jäädä ihmettelemään sitä."
TOIMITTAJA MV-lehdestä on todella pihalla suomen kielestä. En puutu kirjoitusongelmiin, koska ihmisillä pitää olla oikeus yrittää ilmaista itseään. Ymmärtämistä voi mielestäni perusasioiden kohdalla vaatia.
Parina käytettävä sekä–että kuuluu suomen kielen keskeisiin rinnastuskonjunktioihin. Sen avulla yhdistetään useimmiten kaksi ilmausta: Talossa on sekä kissa että koira. Asiallisesti esimerkki tarkoittaa samaa kuin lause Talossa on kissa ja koira, mutta sekä–että tekee rinnastuksesta painokkaamman.- tirskk
Voiko ymmärtämisen vaikeus johtua henkilön ajattelukyvystä? Vai onko maahanmuuttajatausta kirjoittamis- ja ymmärtämisvaikeuksien takana?
- Rudimentti
tirskk kirjoitti:
Voiko ymmärtämisen vaikeus johtua henkilön ajattelukyvystä? Vai onko maahanmuuttajatausta kirjoittamis- ja ymmärtämisvaikeuksien takana?
Kun ei ole maahanmuuttajataustaa niin kysymys on paikallisesta, perinnöllisestä ja korjaamattomasta - tiedät kyllä mistä.
- Lauri.Kyrvästö
Rudimentti kirjoitti:
Kun ei ole maahanmuuttajataustaa niin kysymys on paikallisesta, perinnöllisestä ja korjaamattomasta - tiedät kyllä mistä.
Ai niin, Hurtan Simosta tietenkin.
- Soäm
Huomaan ettet ymmärrä lukemaasi.
Opettele lukemaan.
- Eivapaa.ehtoinensponsori
Matupitseriat toimivat täysin veronmaksajien sponsoroimina.
Toiminta jatkuu tasan niin kauan kuin starttiraha juoksee ja verovapaus on voimassa.Kun yhteiskunnan poletit on käytetty, niin "omistajuus" vaihtuu ja "serkkupoika" aloittaa tukien lypsyn "uutena" yrittäjänä.
Tämä on yleinen käytäntö kaikkialla suomessa.- KelaGoldCard
Juuri näin. Starttirahalla näitä kebu-/ pitsapaikkoja on noussut joka kulmaan, mutta ruokailijoita eikä asiakkaita ole. No saahan siinä puoleksi vuodeksi toimeentulon ja sen jälkeen voikin siirtyä juhlallisesti KELA GOLD CARD -kanta-asiakkaaksi.
- hohhoijjaaa
Tuttava on töissä teleoperaattorilla ja kertoi että nämä "yrittäjät" kun tekevät konkkia ja saavat uuden starttirahan joutuvat aina vaihtamaan myös maksupäätteet tms kun ne pitää olla uuden "yrittäjän" nimissä. Kuulemma ihan älytön rumba niiden kanssa.
Vakuutuspetosten yritykset ovat myös yleisiä, pahimmillaan on poltettu pizzerioita kun koetettu saada vakuutuksesta rahat. Muistamme tapaus Tampereen / Lipposkan marssin... - mietitäänpä
Eihän se ole tyhmä, joka pyyttää starttirahaa, vaan se joka maksaa.
Eivät teleoperaattorit tee ilmaiseksi maksupäätteiden vaihtoja. Työnteosta operaattoreiden työntekijät saavat palkkansa. Toiminta on kannattavaa.
Kyllä suomalaistenkin sahoja palaa eikä vain maahanmuuttajien pitserioita.- Ja-me-maattiin-vaan
Sahojen lisäksi muitakin tuotantolaitoksia ja toimitiloja kamppeineen.
- Lauri.Kyrvästö
Ja-me-maattiin-vaan kirjoitti:
Sahojen lisäksi muitakin tuotantolaitoksia ja toimitiloja kamppeineen.
Kesämökkejä palaa myös vähän väliä mittaavan arvokkaine tauluineen ja perintökalleuksineen. Onneksi vakuutukset ovat aina kunnossa ja vakuutusyhtiö korvaa poroksi palaneet Picassot ja Dalit.
- olkaa.pojat.hiljaa
Hhehh hehhe - uunipankkopojat esiintyvät yrittämisen asintuntijoina.
- enkäyikinä
kaikki matuje sörsselipaikat pitäisi sulkea, ties mitä paskaa siellä hämmentävät!
- HjuvaPissa
Loppuuhan lieksassa selittämättömät paskatautitapaukset. Laittavat ruokaa aivan eri hygienialla.
- Bene-pizza-bene
Niinkö? Ja sittenkö jää jäljelle vain seliteltävät?
En minä ainakaan ole vielä kertaakaan sairastunut Masterin eväistä ja olen siellä syönyt satoja kertoja. Käyn siellä jatkossakin.
Liikenneasemalla en ole käynyt syömässä vuosiin, enkä käy toistaiseksi. En oikein "viihdy" siellä. - tasoa.pitää.olla
Bene-pizza-bene kirjoitti:
Niinkö? Ja sittenkö jää jäljelle vain seliteltävät?
En minä ainakaan ole vielä kertaakaan sairastunut Masterin eväistä ja olen siellä syönyt satoja kertoja. Käyn siellä jatkossakin.
Liikenneasemalla en ole käynyt syömässä vuosiin, enkä käy toistaiseksi. En oikein "viihdy" siellä.Liikenneasemalla olen kerran syönyt. Se oli Siilinjärvellä. Lieksassa en ole aterioinut koskaan enkä aio aterioidakaan.
- Eläkeläinenjne
Karvakäsien paras paikka vai niin, voihan sitä olla tuotakin mieltä olla. Käyn itse vain sellaisissa paikoissa jossa saa kuitin maksusta, kyseisessä paikassa käynyt kerran ja huomasin ei minun paikka.
- tasoa.pitää.olla
Olen aina saanut kuitin Masterissa. Käytän Masterin palveluja muutaman kerran viikossa. Muissa Lieksan paikossa en aterioi.
- mitasinasanoa
Pizza Enricot saa väsätä kuminauha aterioitaan ihan muille, minä en kaipaa niitä!
https://www.youtube.com/watch?v=0sCghw8QI0Y - on.ne.poikia
Nauruhan tässä pääsi. Nyt uuninpankkopojat esittävät hygienian asiantuntijaa. Voi mooses. ;)))
- Jovuosiasitten
Kyllä Lieksassa on tarkastaja ollut hyvin kiinnostunut näiden perustaman ruokapaikan hygieniasta. Kysy vaikka tarkastajalta.
Mutta makuasioista ei voi kiistellä. Saahan sitä syödä vaikka todella ylikypsää lihaa, jos siitä tykkää.
- on.ne.suvakkeja
Johan Enricokin myöntää rintakarvan ja kuminauhan lipsahtaneen pizzaan?
- olette.säälittäviä
Eikö uusavuttomat lieksalaiset osaa itse tehdä ruokaa????
- mitasinasanoa
Aiemmin jo kirjoitin, etten tarvitse matujen pöperöitä, omat on paljon perempia! Pankoot sambuuseihinsa ja pizzoihinsa vaikka ruutia täytteeksi!
- asianAihe
Ei tarjoilla olevat murkinat ole Lieksan parhaita, mutta hinta laatusuhde on kohdallaan. Itse olen tykännyt.
Jokaisella ontoki oma makutottumus.
Palvelu on erinomaista ja osaavaa paikalla olevan naishenkilön toimesta. Jopa erinomaista.
Peruskyssäri siitä onko kuvassa ollut henkilö ollut ko. pitseriassa, silloin kun syömässä siellä käynyt, tai pitsoja mukaan tilannut. Olen käynyt tuossa paikassa varmaan satoja kertoja, ja kertaakaan ei ko. henkilö ole ollut näkyvissä. Ei mitään havaintoa. - onko.luotettava.tieto
Eikös se pitseria ole joidenkin mukaan epäilty radikaalien islamististen ääriliikkeiden tukemisesta?????
- toimittelija-virkki
Ämmä-Uutiset oli lainannut kyseisen tiedon Hevosmiesten Tietotoimistosta. Tieto vaikuttaa siis hyvin epäilyttävän sekä arveluttavan luotettavan oloiselta. Joidenkin arvailujen mukaan se on juuri toisinpäin tai pikemminkin päinvastoin.
Tuo radikaalien tukeminen onkin mielenkiintoinen kysymys.
Täällä Syvässä Etelässä on monia heidän pitämiään ruokapaikkoja jotka avoimesti tukevat näitä äärijärjestöiksi luokiteltuja, eivätkä he sitä mitenkään salaa.
Tunnen monia näitä yrittäjiä niin hyvin, että olen kyläillyt heidän luonaan ja he minun.
Joillain heillä on yrityksen seinällä taulu joka kuvaa avattua koraania.
Kun kysyin miksi tuollainen taulu on seinällä ja he sanoivat sen tarkoittavan puhtaan islamin järjestöjen tukemista.- valehtelit.taas
kamuttaja kirjoitti:
Tuo radikaalien tukeminen onkin mielenkiintoinen kysymys.
Täällä Syvässä Etelässä on monia heidän pitämiään ruokapaikkoja jotka avoimesti tukevat näitä äärijärjestöiksi luokiteltuja, eivätkä he sitä mitenkään salaa.
Tunnen monia näitä yrittäjiä niin hyvin, että olen kyläillyt heidän luonaan ja he minun.
Joillain heillä on yrityksen seinällä taulu joka kuvaa avattua koraania.
Kun kysyin miksi tuollainen taulu on seinällä ja he sanoivat sen tarkoittavan puhtaan islamin järjestöjen tukemista.Valehtelet taas tässä liekan pitseeriassa on koraanitaulu ja kun kysyin mitä tarkoittaa niin menee islamin kirkolle eikä issisille.
- Aimo.Mulkvist
Kuolanniemimaan liekan pitseeriassa on koraanitaulu seinällä. Kävin sen tarkistamassa talvella Petasamon kautta. Lieksan Masterissa sitä ei todellakaan ole.
- silmät.päässä
Älä pöljä valehtele vaan katso tarkemmin kyllä on.
silmät.päässä kirjoitti:
Älä pöljä valehtele vaan katso tarkemmin kyllä on.
Onko siellä vai ei seinällä taulu, jossa on kuvattu avattu koraani?
- onko.vai.ei.taulu
Käykää joku huomenna katsomassa ja laittakaa tänne tieto onko!
- Anonyymi
Mina sano paskka pizza meidan kiekkot
- Anonyymi
Olen samaa mieltä 🙋♂️
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195467
- 715188
- 924208
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753660Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603278- 432861
- 152317
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582039- 451897
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381723