Juutalaisia pelaa näköjään NHL:kin. Mitä jos kaikki alkaisivat edustaa Israelia? Voisi tulla laadukas joukkue.
https://www.nhl.com/fi/news/ho-sangilla-evaat-vaikka-mihin/c-287849908
Jääkiekkoaa
5
124
Vastaukset
- makkabilainen
Huippu-urheilussa eivät ole kovin menestyneitä.Marko Leppänen ei ole kuullut ,Mark Spitzistä,Irena Sewinskasta,Irina ja Tamara Pressistä,Faina Melnikistä.Taitoluissa ja voimistelussa lukuisia juutalaisia olympiamitalisteja.
Välillä tuntuu, että Suomessa urheilu = jääkiekko... Israel on napsinut paljon arvokisamitaleja mm. judossa, esim. Rion olympialaisista kaksi pronssia.
Joo, olisi aivan mielenkiintoista nähdä, miten paljon Israelin jääkiekkojoukkueen taso nousisi, jos kaikki juutalaiset edustaisisvat Israelia. Tällä hetkellä Israel pelaa MM-kisojen 2. divisioonan B-lohkossa, eli käytännössä sijoista 35-40. Vuonna 2006 Israel pelasi 1. divisioonassa, eli sijoilla 17-28.
https://en.wikipedia.org/wiki/2006_IIHF_World_Championship_Division_I- jlklökö
...vaikka toisaalta sama tilanne on muillakin mailla. Suomellakin on ulkomaalaistaustaisia pelaajia, samoin kuin muilla mailla on suomalaistaustaisia pelaajia.
- Hmmmmmmm
jlklökö kirjoitti:
...vaikka toisaalta sama tilanne on muillakin mailla. Suomellakin on ulkomaalaistaustaisia pelaajia, samoin kuin muilla mailla on suomalaistaustaisia pelaajia.
Hyvänä esimerkkinä myös Ranskan jalkapallojoukkue
http://news.bbcimg.co.uk/news/special/2016/newsspec_14261/media/france2016_8fi8nrh-lr_erjlkc1.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64205Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1142517Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681068Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?191954- 37915
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38901- 47884
- 36836
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119815Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35792