Olen lukenut uskontopalstoja, Oma uskoa puolustetaan Raamatun jakein.
Hämmästyksekseni olen pannut merkille, että omassa vihkiraamatussani vuodelta 1954 on sananmuodot usein erilaiset kuin palstan kirjoittajien sitaateissa.
Modernisoidaanko tekstejä jatkuvasti, vai onko eri uskonsuunnilla omat Raamattunsa, joiden sananmuodoissa on eroja ev.lut.kirkon julkaisemaan Raamattuun?
Hämmästyksekseni olen pannut merkille, että omassa vihkiraamatussani vuodelta 1954 on sananmuodot usein erilaiset kuin palstan kirjoittajien sitaateissa.
Modernisoidaanko tekstejä jatkuvasti, vai onko eri uskonsuunnilla omat Raamattunsa, joiden sananmuodoissa on eroja ev.lut.kirkon julkaisemaan Raamattuun?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Herra antoi joillekin viiden talentin lahjan, joillekin kahden talentin lahjan, mutta yhdelle hän antoi yhden talentin lahjan. Tämä käy ilmi kaikessa koko maailmankaikkeudessa sillä vaikka: Taivas ja maa katoavat niin minun sanani pysyvät.
Raamatunkäännösten rinnakkain lukemiseen on hyvä kysyä papilta lupa tai neuvo. Vielä on niin, että vaikka joku käännös voi olla yhden talentin käännös niin sen ristiviiteet saattavat silti olla luettuina ja käytettyinä arvokkaammat kuin mitä ne ovat viiden talentin käännöksessä.
Joillakin käännöksillä ja raamatun painoksilla ja vuosiluvuilla on kaiken lisäksi erityistä tunnearvoa. Itselläni on useampikin sellainen raamatun kopio. Mutta tulee myös muistaa viisas neuvo kun luopuu niin saa. Itse luovuin aikanani rippikoulussa saadusta raamatun kopiosta, jossa oli papilta saatu arvokas muistolause, mutta kun olin luopunut sain samanlaisen lauseen roomalais-katolisilta sekä juutalaisilta ja Jehovan todistajilta. Aivan kaikki tahot eivät hyväksy nykyisin ulkomailla evankelis-luterilaisen kirkon työtä kovinkaan tasokkaaksi.
Kirkko koostuu monista jäsenistä ja jos yksi jäsen takeltelee tai on epäsopiva opettamaan niin joku toinen jäsen voi olla sellainen, että halukkaasti tukee mikäli VAIN LUOPUU TUOSTA EPÄSOPIVASTA JÄSENESTÄ.
Itselläni on esimerkiksi yhtenä siunauksena sellainen, että kun olen lukenut Gideon raamatun niin minusta tulee tarpeeksi pätevä kaikkeen. SE siunaus ei sellaisenaan toteutunut suomennoksen suhteen, vaan jouduin lukemaan suomennoksen lisäksi englanninkielistä Gideon raamattua myös.
Etenkin Psalmit avautuivat paremmin tuon englanninkielisen käänöksen ansiosta. Suomen kieliset psalmit ovat väärin käännetty. Mutta Kuningas Daavid on luvannut, että joskus vuoden 2028 paikkeilla tai sen jälkeen hän on valmis tarjoamaan uutta suomennosta psalmeista, joka suomennos tullee olemaan parempi kuin nykyiset suomennokset.