Kysymys extend-versioista

Kysyjä.

Eli ytimekkäästi jos nyt ei ole elokuvien erityinen fani mutta kuitenkin pitää niistä ja erityisesti Kuninkaan paluu tehosteiltaan vaikuttaa aika huipulta niin KANNATTAAKO hankkia nuo pidemmät versiot jos jo omistaa lyhyemmät?

Eli toisinsanoen onko niissä mitään sellaista kummempaa tehostetta tai kummempia kohtauksia joiden takia olisivat hommaamisen arvoisia. Aikalailla pidempiähän nuo ovat mutta pisti vaan silmään että nettikaupoista kun katselin niin Sormusten ritareissa ja Kahdessa tornissa ilmoitettiin pidemmän version minuuttimäärä, mutta Kuninkaan paluussa ei...Ei onko siinä edes mainittavaa lisäjuttua.

Millään bonuksilla, extroilla, making of dokkareilla ym. en tee mitään vaan itse elokuvien takia olen ajatellut...

5

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pablo(LOTR fan)

      Ehdottomasti kannattaa. Kuninkaan paluu on 50min pidempi kuin teatteri versio.

      • kontu

        itsellä tuo kuninkaan paluu pidennetty,siinä monia hyviä kohtauksia..esim. Frodo ja Sam örkkien mukana tuomivuoren luona..Faramir ja Eowyn parannuksen puutarhassa..Ehdottomasti parhain/pelottavin on kun gandalf kohtaa noitakuninkaan..aragon.legolas.gimli kohtaavat merirosvot..ja muutakin..oli todella hyvä!=)


    • LOTR

      tietysti!! ;) mäkin hankin kuninkaan paluun pidennetyn version tossa joulun alla ja todella hyviä kohtia oli!!! esim. sarumanin tuho ja sauronin suu yms.........

    • poika

      Ostaa koska näissä pidennetyissä versioissa gandalf vetää eowyniä perseeseen..

    • population1

      Jos et ole mikään suuri sormusten herra fani ja sinulla on jo aikaisemmat teatteriversiot, niin ei kannata maksaa lisätyistä kohtauksista lisää. Eri asia olisi jos olisit suurempi diggari, niin siinä tapauksessa tietysti, koska ext versiot syventävät ja selventävät suuresti elokuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2527
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      97
      1803
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      139
      1140
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1031
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe