En usko täyttä pashaa....

Laaja kysely: Suomalaiset uskovat turvapaikanhakijoiden maahantulon kasvattavan terrorismin uhkaa, kielteisen päätöksen saaneet palautettava Tiistai 21.3.2017 klo 12.28 (päivitetty klo 13.27)
Sisäministeriö on teettänyt laajan selvityksen suomalaisten suhtautumisesta turvapaikanhakijoihin ja Suomen turvapaikkapolitiikkaan.
9199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Väärä mielipide, kysykää vaikka vihreiltä tai punikeilta.

Äänestä
  • Sisäministeriön pitäisi teettää uusi selvitys, jolloin saataisi oikea mielipide. Tai ainakin niin monta, kunnes oikea mielipide syntyy.

    Äänestä

Ei voi pitää paikkaansa! MaailmanMuttiMatin mielestä rasisteja on vain pieni ryhmä suomalaisista. Hänen mukaansa punavihreitä vittuja virkkaavia anarkisti suvakkeja on suomalaisten enemmistö! Väärin tehty tutkimus selvästi! :DDDDD

Äänestä

Joo aivan väärä tutkimus ,olisi pitänyt haastatella VAIN:

-VOKKiin palkattuja pitkäaikaistyöttömiä punikkivihreitä
-tulkkipalvelussa työskenteleviä
-matujen ruokahuollossa businesta tekeviä
-SPRn suvakkiämmiä

Äänestä
  • Parhaiten vastauksen tietävät matut ja mamut itse. Heiltä siis pitää kysyä.

    Äänestä

MTV+uutiset+vilautti+kyselyä,+kertoi+muutaman+prosenttiluvun,+muta+PIMITTI+yhden+luvun,+ei+näyttänyt+numeroita,+vaan+mainitsi+sanallisesti+kuin+sivumennen+!+mikä+tuo+asia+oli,+oliko+se+montako+%+suomalaisista+halusi+rajat+kiinni+?+Muutenkin+epäilyttävä+kysely,+kun+haastateltujen+määrä+ei+ollut+tasaluku,+vaan+tuhat+ja+jotain+päälle.+Näyttää+kuin+"vääriä"+vastauksia+olisi+poistettu.+Haastateltujen+tarkka+määrä+olisi+sanottava+ennen+kyselyä,+muuten+turha+kysely.

Äänestä

Emme usko kysely on väärennös....

Äänestä

Tässä tämä Sisäministeriön julkaisu on:
http://julkaisut.valtioneuvosto.fi/handle/10024/79477

Kyllä se niin on että nyt poliitikkojen pitää ajaa suomalaisten asiaa koska Suomi on meidän suomalaisten kotimaa. On ihan sama mitä vähemmistösuvakit asiasta ajattelee. Enemmistö päättää aina joka paikasta asioista.

Äänestä

http://julkaisut.valtioneuvosto.fi/bitstream/handle/10024/79477/09_2017_Kansalaismielipide Turvapaikanhakijat ja turvapaikkapolitiikka.pdf?sequence=1
Sisäministeriö julkaisu 9/2017 on tässä.

Laitan tämän viitteen esiin silläkin uhalla, että viestini kohta sensuroidaan näkymättömiin. Asiallinen puhe on täällä usein pannassa. Välillä tuntuu siltä, että vain tolkuttomat rivoudet ja täysin valheellinen huutele on sallittua.

Tutkimuksen yksi keskeisimmistä tuloksista on se, että maahanmuuttoasioista ei voi vapaasti kertoa mielipidettä, koska leimakirves heilahtaa heti. Olet joko rasistit tai suvakkia. Vastakkaista mielipidettä ei sallita. Ilmiö näkyy varsin selvästi tälläkin palstalla.

Muita tuloksia saatte sitten lukea ihan itse. En nyt kuitenkaan osaa lukea tämän tutkimuksen tuloksia ihan niin yksisilmäisesti, miten asiasta tällä palstalla nyt huudellaan.

Totta on, että ihmisillä on pelkoja ja varaumia maahanmuuttoon liittyen. Ei tämän tutkimuksen tulos kuitenkaan ole mikään yksiniitinen huuto siitä, että nyt rajat kiinni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kempeleen-Juha kirjoitti:

Laaja kysely: Suomalaiset uskovat turvapaikanhakijoiden maahantulon kasvattavan terrorismin uhkaa, kielteisen päätöksen saaneet palautettava Tiistai 21.3.2017 klo 12.28 (päivitetty klo 13.27)
Sisäministeriö on teettänyt laajan selvityksen suomalaisten suhtautumisesta turvapaikanhakijoihin ja Suomen turvapaikkapolitiikkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu