Kehtaako joku oikeasti enää

kertoa olevansa töissä hesarissa tai ylessä.
Asiasta kannattaisi tehdä kattava tutkimus.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Yhden toimittajan kanssa juttelin maahanmuutosta. Totesi, ettei toimituksessa haluta kirjoittaa maahanmuuton varjopuolista, vaikka tilastot ja analyysit, joita hänelle näytin, olivat sinänsä totta.

Päättelin, että jossain on päätetty tietty linja, ja vain siihen mahtuvat uutiset painetaan/julkaistaan. Rivitoimittajien mahdollisuudet tehdä mitään linjauksia vastaaan, ovat kaikisssa suurissa mediataloissa kovin pienet.

Kun tuon ottaa huomioon, niin uusimman kyselytutkimusksen julkaiseminen edes linkkinä osoittaa toimittajalta edes jonkinlaista etiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhteiskuntamaistereille kirjoitti:

kertoa olevansa töissä hesarissa tai ylessä.
Asiasta kannattaisi tehdä kattava tutkimus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu