Valtamediat on uutisoineet Hollannin vaaleista kuin entisessä Neuvostoliitossa , tappiot satuillaan voittoina.
Siellä pääministeri Rutte hävisi 8 paikkaa ja demarit kutistuivat pienpuolueeksi 29 paikan tappiollaan. Euroopan paha poika Wilders voitti 5 paikkaa nousten toiseksi suurimmaksi puolueeksi.
Tällä tuloksella valtamedioissa ollaan valmiita kuoppaamaan populismin nousuhaaveet menneen talven lumiksi Euroopassa ?
Rutte ajoi ohjelmallisesti lähes samoille linjoille Wildesin vapauspuolueen linjoille,kuten moni muukin puolue menestyäkseen vaaleissa.
Lauantaina 18.3 aamu tv:ssä haastateltiin tutkija Laura Parkkista,joka median valtavirrasta poiketen totesi , ettäpeli on vielä pahasti kesken.
Rotterdamissa on tämä älytön monikuttuuritaminen melko pitkällä ja siellä Wildersin vapauspuolue sai noin puolet äänistä.
Nähtäväksi jää ja mielenkiintoiseksi menee.
Hollannin vaalitulos
2
155
Vastaukset
- velkakurimus
Mitä on populismi? Uudistukset estetään populismihuutelulla sensijaan että tehtäisiin oikeat päätökset TALOUDEN uudistamiseksi. Nyt jatketaan rosvojoukon rikastuttamista estämällä puheet demokratiasta ja oikeasta markkinataloudesta. Säälittävintä tässä menossa on puolueet jotka puhuvat populismin nimeen. Sillä ei voiteta vaan hävitään. Kansaa petetään ja ihmisten rahat häipyvät taivaan tuuliin ,veroparatiiseihin. Jos kaikkien puolueiden tehtävä on suosia pörssikeinottelua koko kansan rahoilla niin onhan se hienoa,rikastujien kannalta. Vaan mihin tämä johtaa ja on jo johtanut?
- jktrcw
Aloitus vaikutaa ihan ryssäntrollien uutisoinnilta. Mitä h-vetin tekemistä sillä on IPUn kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873587
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1871423- 771387
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401070Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051010Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.309974- 45897
- 95867
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os77862Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124845