Parempi vain seurata Suomen lakeja, niin säilyy hyvänä kansalaisena. Ei siihen moraania tarvita.
Ja etikkaa saa kaupasta!
Moraani ja etikka - turhia!
6
172
Vastaukset
- Hallitusvastuussa
Suomen laki on islamistinen. Lautamiehet ja tuomarit säätää raaasta raiskauksesta minimaalisen tuomion.
Se on moreeni.
"Parempi vain seurata Suomen lakeja, niin säilyy hyvänä kansalaisena. Ei siihen moraania tarvita."
Monet homosuhteiden kannattajat perustelevat käytöstään usein juuri sillä, että kaikki on sallittua, kun ei vain aiheuta vahinkoa kenellekään toiselle.
Tämän filosofian ongelmana on juuri se, ettei se ota huomioon vahingon aiheuttamista moraalisella tasolla.
Monikohan heistä hyväksyisi esim. sen, että joku tulisi samaan ruokapöytään heidän kansaan ja alkaisi syödä kaurapuuroa sormillaan. Jos joku huomauttaa hänelle siitä, hän voisi vastata: "Suomessa on neutraali ruokailulaki, joka ei kiellä syömästä puuroa sormilla. Sitä paitsi, jos syön puuroa sormillani, se ei ole pois keltään."
Kyllä moraalia siis tarvitaan. Emme saa elää siten, että se loukkaa muita ihmisiä, vaikka laki sen sallisikin.Ylevää pohdintaa kaurapuurosta.
Entä jos: tämä on Jeesuksen veri...(viini) ja tämä on Jeesuksen ruumis (öylätti) , vai miten se menikään, bon apetit :Julkisella paikalla saa syödä kaurapuuroa sormin, eikä sen pitäisi olla kenellekään ongelma.
Jos taas minun kotiini tunget ruokailemaan, voi tilanne vähän muuttua. Et nimittäin ole tervetullut...
- Vieläkökangesta
Aniharva ymmärtää sitä kapulakielistä lööperiä, jota voi tulkita miten kukakin halajaa, niin että voisi sen perusteella säilyä "hyvänä kansalaisena". Siksi tarvitaan moraalista ja eettistä pohdintaa, jotta pöljimmillekin pystyy selvittämään oikean ja väärän eron.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 314224
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344037- 613665
- 873521
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans323504Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643321- 812876
- 542805
- 252596
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142304