Parempi vain seurata Suomen lakeja, niin säilyy hyvänä kansalaisena. Ei siihen moraania tarvita.
Ja etikkaa saa kaupasta!
Moraani ja etikka - turhia!
6
251
Vastaukset 6
- Hallitusvastuussa
Suomen laki on islamistinen. Lautamiehet ja tuomarit säätää raaasta raiskauksesta minimaalisen tuomion.
Se on moreeni.
"Parempi vain seurata Suomen lakeja, niin säilyy hyvänä kansalaisena. Ei siihen moraania tarvita."
Monet homosuhteiden kannattajat perustelevat käytöstään usein juuri sillä, että kaikki on sallittua, kun ei vain aiheuta vahinkoa kenellekään toiselle.
Tämän filosofian ongelmana on juuri se, ettei se ota huomioon vahingon aiheuttamista moraalisella tasolla.
Monikohan heistä hyväksyisi esim. sen, että joku tulisi samaan ruokapöytään heidän kansaan ja alkaisi syödä kaurapuuroa sormillaan. Jos joku huomauttaa hänelle siitä, hän voisi vastata: "Suomessa on neutraali ruokailulaki, joka ei kiellä syömästä puuroa sormilla. Sitä paitsi, jos syön puuroa sormillani, se ei ole pois keltään."
Kyllä moraalia siis tarvitaan. Emme saa elää siten, että se loukkaa muita ihmisiä, vaikka laki sen sallisikin.Ylevää pohdintaa kaurapuurosta.
Entä jos: tämä on Jeesuksen veri...(viini) ja tämä on Jeesuksen ruumis (öylätti) , vai miten se menikään, bon apetit :Julkisella paikalla saa syödä kaurapuuroa sormin, eikä sen pitäisi olla kenellekään ongelma.
Jos taas minun kotiini tunget ruokailemaan, voi tilanne vähän muuttua. Et nimittäin ole tervetullut...
- Vieläkökangesta
Aniharva ymmärtää sitä kapulakielistä lööperiä, jota voi tulkita miten kukakin halajaa, niin että voisi sen perusteella säilyä "hyvänä kansalaisena". Siksi tarvitaan moraalista ja eettistä pohdintaa, jotta pöljimmillekin pystyy selvittämään oikean ja väärän eron.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j921423Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga881019- 42854
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden297768Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️84666- 50654
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35631- 44630
- 47627
- 28584