Metsä ja pyhyys

Kuuntelin juuri taustalla Luonto-Suomen lähetystä 'Vanhojen metsien ilta', jossa kaiken muun mukavan lisäksi fiilisteltiin metsiin (metsässä olemiseen) liittyvän pyhyyden tuntemuksen suhteen.

Itse vietän metsissä sellaiset 50 vuorokautta vuosittain (enimmäkseen itsekseni) ja usein koen pyhyyttä eri tilanteissa siellä.

Pohdiskelin tässä, voisiko tämä pyhyyden tuntemus olla yleistä ateisteille. Tai voisiko jopa olla, että ateistit kokisivat tällaista enemmän kuin vaikkapa jeesususkovat.

Hähää! Kellään ajatemia?

12

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsgfgf

      Epälemättä on sillä ateisti palvoo luotua.

      • 12____13

        No, teisti ei sitä palvo. Haluaa tuhota kaiken, toistien teistien tai satunnaisten ateistien rakantamat jutut


      • palvomisenerot

        Ateisti ei palvo, teisti palvoo, Jumala valvoo


    • 12____13

      sulaa 4 keski kokosella patskulla, ei ole paetskut kussu lokeroon

    • wind-

      50 vrk tasaisin välein metsässä vaikuttaa varmasti jo merkittävästi hormonitoimintaan...se pyhyyden kokemus liittyykin juuri verenpaineen laskemiseen, stressi laskee samalla kun kortisolin määrä vähenee. Jo 20 minuuttia riittää sydämen sykkeen laskemiseen, eli metsä on mielialaan positiivisesti vaikuttava luonnonlääke.

    • " voisiko tämä pyhyyden tuntemus olla yleistä ateisteille...
      Hähää! Kellään ajatemia?"

      Agnostikkona yritän vastata.

      Vietän metsissä ja järvillä aktiiviliikunnan merkeissä yli viisisataa tuntia vuodessa. Vaikka siihen lisää sienestykset ja marjastukset, en ole lähelläkään viittäkymmentä vuorokautta vuodessa. Pyhyydestä en tiedä, mutta päässäntöisesti hienoimat kokemukset edellisiltä vuosilta liittyvät minulla luontoon. Ja suurimmalta osalta olessani yksin.

      Yritän edes vähän kuvata.

      Lähdet syksyisenä varhaisaamulla kajakilla peilityynelle järvelle. Aurinko on ehkä juuri nousemassa, muttei näy kuin sumun vähäisenä kirkastumisena, kun syksyisen aamun järvisumu peittää kaiken näkyvyyden jo muutaman kymmenen metrin matkalla. Myös äänet tukahtuvat sumuun. Olet keskellä maitomaista äänetöntä tyhjyyttä; keskellä ei mitään. Kuikkapariskunta poikasineen ui sumun seasta vastaan tai telkä lähtee lentoon häiriinnyttyään lähentelystäsi. Siinä voi kokea jotain ainutlaatuista. Aidosti irti kaikesta.

      Toinen vahva kokemus ja taas melonnasta. Vähän syrjässä asutuksesta ja valosaasteesta pimeällä järvellä kirkaalla ilmalla. Näet rannat vain tummana siluettina valoisampaa taivaanrantaa vasten. Yllä tähtitaivas, jossa erottaa linnunradan maitomaisen raidan. Sama näkymä heijastuu rasvatyynestä vedenpinnasta niin, että näyttää kuin kulkisit tähtitaivaan päällä.

      Kolmas jo muutaman vuoden takaamieleen jäänyt.
      Huhtikuussa aamulla metsässä, kun aluskasvillisuus oli vielä yöpakkasen jäljiltä jäisen rapsakkaa. Kuulet teerejä soitimella. Hiljainen lähestyminen soidinpaikalle ja soitimen seuraaminen muuten täysin hiljaisessa luonnossa. Mieleenpainuvia "Nyt hetkijä", hetkijä , jolloin ajattelee, että nyy aika saisi pysähtyä. Nyt on hieno olla.

      No joo. Olen pahasti luonto- ja liikutahörhö, mutta voisi kai niitä olla pahempiakin perverssioiden kohteita.

      • parempi.harrastus

        Oletko ikinä kokeillut vittuun suksimista?


      • parempi.harrastus kirjoitti:

        Oletko ikinä kokeillut vittuun suksimista?

        Tähän ikään mennessä sitä on tullut harrastetuksi runsaasti.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Hyvin tunnistettava tunne sanotaan sitä sitten "pyhyyden", "rauhan" tai "syvän läsnäolon" kokemukseksi. Lähelle pääsee joskus taidetta katsellessa tai klassisen musiikin konsertissa, mutta kyllä luonto tarjoaa syvimmät kokemukset.

      • kokeile.sinäkin

        Kokeilepa lukea Raamattua. On niin tujua tavaraa pyhyyden kokemisessa ettet arvaakaan!


      • Epäjumalienkieltäjä
        kokeile.sinäkin kirjoitti:

        Kokeilepa lukea Raamattua. On niin tujua tavaraa pyhyyden kokemisessa ettet arvaakaan!

        On luettu. Parhaimmillaan ihan hauska - pahimmillaan puistattavan vastenmielinen. En kokenut minkäänlaisia "pyhyyden" kokemuksia.


      • kokeile.sinäkin
        Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        On luettu. Parhaimmillaan ihan hauska - pahimmillaan puistattavan vastenmielinen. En kokenut minkäänlaisia "pyhyyden" kokemuksia.

        Sitä tietysti pettyy, jos odottaa löytävänsä jotain sellaista, mitä Raamattu ei pyrikään tarjoamaan.

        http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201703230100345_v0.shtml

        Etsimällä Jumalan armoa ja rakkautta voi kokea myös sen pyhyyden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      408
      12806
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      274
      5613
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      242
      4165
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      315
      3394
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      24
      2158
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1940
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      107
      1814
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      84
      1377
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      177
      1071
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      985
    Aihe