Mauno Koivisto muutti hoitokotiin
zxdlkhfgh
38471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Mies joka aloitti ja aiheutti ryssien ns paluu muuton ja miehityksen Suomeen. Mitä tällainen mies ansaitsee ........?
Jep, ja mitä tuo jahkaileva fundeeraaja sai aikaan maamme hyväksi? Ei mitään! Otti vaan kymmeniä tuhansia "paluu"muuttajia venäjänmaalta, kieltämme osaamattomia ainakin puolet ja iso osa jäi sosiaalitukiemme ja kunnallisten vuokra-asuntojen piiriin. Idiootti pressa, oikein tyypillinen umpimielinen hidas jahkaileva ja pöhkö turkulainen.
mennyt rajan sille puolelle jossa ei voi enään pyytää anteeksi no siellä tulee sitten se paikka jossa tuoimitaan tekojen mukaan
Ei kyllä ennen ole rikasta kunniavanhusta pantu kunnalliskotiin. Taitaa Tellulla olla uusi kierroksessa?
..Kundi sanoi Jugoslavian muratilenteessa; "antakaa Serbeiille auuha, ei saa puutua heidän tekemisiinä". Ja Virosta; ei edes kahvikuppia L.Merelle, kun itsenäisyyttä tehtiin.
Koivisto olisi ollut hyvä pääministeri, mutta presidenttinä olisi pitänyt olla , no kuka olisi uskaltanut olla oikeistossa mitään Kekkosen jälkeen? Koivisto oli sotasankari ja kunnon mies verratuna KGB-Kekkoseen, mutta armoton Neuvostoliiton pelkuri...
...Kundi sanoi Jugoslavian murhatilanteessa; "antakaa Serbeiille rauha, ei saa puuttua heidän tekemisiinsä". Ja Virosta; ei edes kahvikuppia L.Merelle, kun itsenäisyyttä tehtiin.
Koivisto olisi ollut hyvä pääministeri, mutta presidenttinä olisi pitänyt olla , no kuka olisi uskaltanut olla oikeistossa mitään Kekkosen jälkeen? Koivisto oli sotasankari ja kunnon mies verratuna KGB-Kekkoseen, mutta armoton Neuvostoliiton pelkuri...
Serbien suhteen oikein. Viron suhteen väärin.
Viroon suuntautuva ystävällismielisyys tehtiin kuliseissa, ettei Neuvostoliitto huolestu ja tee jotain. Sinne oli viety jotain "apua" koulutuksilla tai jollain. Teatteri-esitys.
Niin se loppusuora häämöttää, se on elämän tie.
Koiviston talouslinja oli erittäin tuhoisa vahvoine markkoineen. Kuinka paljon täältä oikein "teurastettiin" elinkelpoisia yrityksiä 90-luvun alun tappavien korkojen takia.
Pankkeja pidettiin pystyssä - tosin säästöpankit tuhottiin.
Yhdeksänkymmentäluvun katastrofin juuret ovat vuosissa 1986 ja 1987, jolloin ulkomainen raha päästettiin Suomen markkinoille. Samalla hylättiin vaatimukset lainojen turvallisista vakuuksista. Rahaa sai pankista kun pyysi, takaisinmaksua ei ajateltu - niinkuin ei ajatella nytkään.
Silloinen presidentti - entinen pääministeri ja Suomen pankin johtaja - ei ollut näkevinäänkään hullua menoa. Pääministeri Holkeri oli porvarillisen vapaushuumansa vallassa, Suomen Pankin jhtaja Kullberg ihan pihalla, eikä kukaan ajatellut huomista. Se kuitenkin tuli ja nuori Esko Aho laitettiin kurittamaan suomalaisia. Pankkeja hävitettiin, omaisuuksia myytiin pilkkahintaan pelureille ja muutamat konnat - paitsi ne joilla oli poliittisia tukijoita - saivat pieniä rangaistuksia. Kuvaavaa ajalle on, että Ulf S. teki itse veljensä kanssa 100 milj markan vahingon pankilleen ja maksoi sitten yhden miljoonan takaisin käräjien jälkeen.
Ensin rahamarkkinat vapautettiin v. 1987 ja lainahanat avattiin ja sitten suljettiin vuonna 1989. Se johti monet ihmiset suuriin vaikeuksiin. Jotkut asiantuntijat ovat esittäneet, että se ei ehkä ole ollutkaan pelkkää taitamattomuutta, vaan taustalla
saattaa olla jotain muutakin.
Kuka tietäisi ja kertoisi totuuden tuosta ajanjaksosta?
En tiedä mutta edesmenneen tri H. Urmaksen videoluennoissa voisi olla kiinnostavaa purtavaa.......
https://www.youtube.com/results?search_query=heikki urmas
Koiviston konklaavi.
http://jormajaakkola.fi/Koiviston_konklaavi
Jos rahat ensin vietiin veroparatiiseihin, mutta ne olivat lainoja.
EMU:n liittyvistä talousasioista on monilla sivustoilla tekstiä, en viitsi alkaa nyt hakemaan. Yritysten kohdalla taisi olla tietoa ja silti tehtiin, omista ei välitetty EU oli niille kuin kullankimallus silmissä. SDP on pitkään ollut pro-eu vieläkin.
Raimo Sailas oli elämäkertahaastattelussa tai kirjan haastattelussa, puhui jotain Suomen EMU-järjestelyistä.
Haku:"Raimo Sailas EU", "Raimo Sailas Holkeri Koivisto"
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/tiukka-talousmies-raimo-sailas-nain-suomen-kilpailukyky-turmeltiin-vuonna-2007-omien-silmiemme-edessa-24267147/
https://www.pohjalainen.fi/uutiset/kotimaa/raimo-sailas-virkamiehet-pelkäsivät-sauli-niinistöä-1990-luvulla-etäinen-arvaamaton-1.2136797
Hurja väite salaisesta vallasta Suomessa – ”Vaaleilla ei ole merkitystä”
https://www.uusisuomi.fi/raha/79373-hurja-vaite-salaisesta-vallasta-suomessa-vaaleilla-ei-ole-merkitysta
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/115193-rahina-suomeen-–-”katkeruus-kasvaa”
Tuhannen yrittäjän tappaja raahustaa jo onneksi sentään itsekin viimeistä mailiaan.
Hänestä ei jää jälkeen muuta, kuin pohjaton halveksunta.
Sai nyt kokea saman, minkä urkki.
Surullista huomata, että miten vähän tämän palstan kirjoittelijat tietävät mistään. Täysiä nollia kaikki.
Koiviston kohdalla tieto lisää halveksuntaa, kun tietää mitä kaikkea tämä on vehkeillyt.
Koivistohan oli nuoren mielestä tuohon aikaa ylivoimaisen taitava, ei tiennyt nuori kansantaloudesta, ulkomaisten lainojen vapauttamisesta tms. vaan päällisin puolin.
Hän nautti ylivoimaista suosiota, siksi nyt kaikki ovat pettyneitä.
Presidentillä oli valtaa hajottaa hallitus, mm. Kekkonen vaikutti aina kun tuli huonoja aikoja talouspolitiikkana ja määrättiin kaikenlaisia hätätoimia. Nyt ei tehdä mitään.
Koiviston ajan yritysten yms., pankin kaadot ovat olleet valmistautumista EMU:n ja EU:n yhteisiin markkinoihin. Olen lukenut tekstiä, jossa kerrotaan valtioiden sopeuttaneen taloutta vuosia etukäteen EMU-järjestelmään liittymistä varten . Tuolloin ei vaan tajuttu, ettei yhtenäinen markkinavoima ola järkevä toimi. Pelättiin aina devalvaatiota, mutta nykyisin se on yksi keino muiden joukossa. Sisäinen devalvaatio ja valtion velka tekee ihmisten talouteen saman ongelman.
Koivisto ainoa lapsi kuittaa miljoonperinnön. Hän on naimissa Patrian (valtion asefirma) extoimitusjohtajan kanssa. Tellervo Koivisto sanoi taannoisessa haastattelussaan että he ovat antaneet Kirkkonummen maapaikkansa Tähtelän tyttärelleen joka kunnostaa parhaillaan taloa jo eläkkeellä olevan miehensä kanssa.
maukast tarttee ottaa huamioon simmottis et hän on omin käsin tappanu rysei ja pelkäs niin pirust niit et assikin syntysis vast pitkän ajan kuluttu viiskytluvul naimisen jälkke eli et hän sai niist trauman ja tuli pali ylivarovaseks koittaka ite ajatella et aja oliva toiset sillo ku maukka oli kekkose jälkke kuninkas, kukka ei uskonu ei väyryne ei kukka et rysän valt kaattu viel nin nopiast
seitsemän terroristiavustajaa pidätetty Lontoon iskusta Birminghamissa josta yliajomaasturi oli vuokrattu
http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=41793.msg210560#msg210560
Ainakin hänellä on paljon rahaa ostaa hyvää hoitoa itselleen vanhana.
Onneksi Tarja Halonen pelasti teidät Koiviston aiheuttamasta köyhyydestä. Eikös meillä ollut kaikki niin hyvin 1970-1990 luvuilla? Nythän se alamäki vasta vauhdissa onkin! Nauttikaa, toiveenne toteutuu ja rahat jakaa sossu!
Maanpetturi on oikea nimi tälle miehelle,
Maanpetturina ei saanut kokkareen mielestä mainita tätä kaiken riesan tänne tuonutta "järjestöä".
Ryssät tyhjensi Karjalan samaan aikaan kuin Viro itsenäistyi, olisi saatu takaisin pyytämällä, palasivat kun ei kerran kelvannut.
ONNEKSI sitä riesaa ei saatu! Muistojen Karjalaa ei enää ole.
Koivisto sementoi poliittisen uransa perustan ja jatkamisen tilaamalla 1960-luvun lopulla sähköveturit Neuvostoliitosta eikä suomalaiselta Tampellalta.
"Malttia Baltia, malttia Baltia
vaikka jo Puolassa risti on valttia!"
- Juice
Suomihan oli pahasti suomettunut ja oli kai pakko tehdä kauppaa venäjän kanssa jotta rauha pysyisi ja se pysyi mikä oli tärkrin asia jo kekkosenkin aikana.Toiseksi manulla ei ollut samaa valtaa kuin urkilla pressan valtaa on vähennetty hiljalleen urkin jälkeen.Sitten myös sen aikaiset eduskunnat oli myös tekemässä niitä päätöksiä ei yksin manu.
Pasila Narvan Marssi:
https://www.youtube.com/watch?v=i9KONpw1qrQ
Suomessa Narvan marssi soitetaan aina sotilashautajaisissa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Narvan_marssi
Vittuako työ Koivistolle? Kukahan meistä olisi pystynyt hoitaa pressan paikkaa siihen aikaan ?
Samaan saattohoitoon Aho,Lipponen,Halonen,Liikanen ja kaikki muut
mulkut jotka ovat vastuussa tuhansien ihmisten itsemurhista
pankkikriisin takia.
Kakarat jotka ei ole edes itsenäistä Suomea nähneet, kuvittelevat tietävänsä asioista, ja Koivistosta jotain, kyllä tämä nyky nuoriso on vastenmielistä sakkia tietyissä asioissa.
Koivisto ei siis tilannut sähkövetureita Neuvostoliitosta?
Maanpetturi!
Kita kii. apinat. Manu oli sentään sodassa Törnin porukoissa konepistooliampujana.