Miten oikeaoppinen adventtitotuudessa oleva tunnistaa harhaopin?
Mistä tunnistaa harhaopin?
Käännynnäiset
687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Auttaisiko tuo jos vertaisi pelkkää totuutta ja adventtitotuutta keskenään?
Mikä on "pelkkää totuutta"?
>>Mikä on "pelkkää totuutta"? >>
No, sanotaan vaikka, että siitä mikä on, sanotaan, että se on ja siitä mitä ei ole, sanotaan ettei sitä ole.
No sitten sinua ei ole.
"No, sanotaan vaikka, että siitä mikä on, sanotaan, että se on ja siitä mitä ei ole, sanotaan ettei sitä ole."
Kuulostaa aika raamatunmukaiselta periaatteelta, mutta harva sitä noudattaa.
Matt.5
33 Vielä olette kuulleet sanotuksi vanhoille: 'Älä vanno väärin', ja: 'Täytä Herralle valasi'.
34 Mutta minä sanon teille: älkää ensinkään vannoko, älkää taivaan kautta, sillä se on Jumalan valtaistuin,
35 Älkääkä maan kautta, sillä se on hänen jalkojensa astinlauta, älkää myöskään Jerusalemin kautta, sillä se on suuren Kuninkaan kaupunki;
36 Äläkä vanno pääsi kautta, sillä et sinä voi yhtäkään hiusta tehdä valkeaksi etkä mustaksi;
37 vaan olkoon teidän puheenne: 'On, on', tahi: 'ei, ei'. Mitä siihen lisätään, se on pahasta.
Hei-
Harhaopiksi usein jotkut tahtovat nimittää kaikkea sellaista mikä poikkeaa omasta näkmyksestä.
>> Pelastava usko on rakkaus-suhde Jeesukseen Kristukseen. Tämä on toimiva ja elävä suhde elävän Jeesuksen kanssa.
Raamatun kirjoitus sisältää paljon asiaa. Tutuistakin asioista avautuu jokaiselle maallikolle ja teologille uusia näkökulmia läpi koko elämän.
Tieto kasvaa ihmisellä uskossa jumaluuden tuntemisessa.
Kaikki erimielisyys ei ole oppia joka veisi kadotukseen, tai oppia joka olisi harhaa.
Syntikin on suhteellinen asia juuri ihmisen tiedon määrän mukaan omatuntoa muokkaavana siitä ihmisen omasta näkemyksestä ja omasta tunnosta mitä ihminen ajatelee oikeana ja vääränä Jumalan edessä.
Luuk 12:47-48.
Selväksi harhaopiksi voi sanoa varmastikin selkaista mikä kumoaa kristinuskon kantavia peruspilareita.
Esim;
1.) Jeesuksen Kristuksen opetuksen, ja Jeesuksen kunnian korvaaminen jolakin muulla.
2.) Jumalan lain syrjäyttäminen ihmisen mielihaluilla. Jumalan lain arvot opettavat synnin ajan loppuun asti: Luuk 16:17, Room 3:20,31, Jaak 2:8-13, 1 Joh 2:1-6, Ilm 12:17/14:12, mm.
Kaikessa jumaluusopin tiedossa siis tieto on muuttuva yksilöllisesti. Protestanttiset liikkeet ovat teologiaansa muuttanut ja muokannut ajassa tiedon kasvaessa.
>>>>>>>>>> Ihmisen omatunto Jumalan/ Jeesuksen edessä on se mittari mitä Ylipappi Jeesus katsoo. Tämän mukaan ihminen saa tuomionsa.
Ihmisen omatunto kestää Jeesuksen edessä tai ei kestä.
t. jarinhotelli