Ehkäpä siksi, ettei sitä löydy uudesta liitosta siten kuin nykyään siitä puhutaan. Keskittyisitte Pyhällä Hengellä täyttymiseen.
Miks voitelu on vaikeeta käsittää
VesaNasareth
475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Totta. Karismaattisuus on harhaoppi, joka muistuttaa raamatullisuutta, uskonliikkeenä perinnehelluntailaisuutta, mutta ei ole edes sitä. He / me jotka tunsimme aiemman helluntaiherätysläisyyden voisi sanoa "kuin omat taskumme", olimme siinä tulleet uskoon, meitä karismaattinen liike ei ole huijannut alunalkaenkaan.
Tästä liikkeestä varoitettiin Helluntaiherätyksessä, jo ennen kuin se rantautui Suomeen. Meille kerrottiin, että tällainen liike vaikuttaa Amerikassa ja jo muuallakin ulkomailla, mutta saavuttaa pian Suomenkin.
Meille tähdennettiin, että kyseessä on vakava eksytys ja neuvottiin meitä pysymään lujina siinä uskossa ja opetuksessa jonka olimme seurakunnassa saaneet.
Vaikka meitä on vaiennettu, mollattu, herjattu, emme ole taipuneet. "Karismaatikot" ja mitkään "helluntaikirkot" eivät meitä vedätä.
Niilo Heimosen vanha laulu:
https://www.youtube.com/watch?v=tXpy5LJNZZ8
.
Helluntaiherätys meni harhaan jo siinä vaiheessa, kun Suomessa "saatiin torjuttua tämäkin harha". Jaa mikä harha? Niiden todellisten uskovien tuoma viesti, että Jumala on Yksi ja että kastetaan Jeesuksen Nimeen.
Ei helluntaiherätyksellä ainakaan enää ole mitään tekemistä helluntain kanssa, sen helluntain, jolloin Pietari selkeästi antoi tienviitat uuteen liittoon: Parannus, kaste Jeesuksen nimeen ja siitä seuraava Pyhä henki. Muuta tietä ei itse Taivaitten Jumala ole antanut. Nyt, kun helluntaiherätys on kauas kaikonnut jopa alkuaikojen hartaista kristityistä, etsitään sitä henkeä ja ties mistä ja ties millä keinoin mutta kun sitä EI VOI SAADA ULKOA OPPIMALLA EIKÄ JOHTAJUUSKOULUSSA EIKÄ VARSINKAAN KENENKÄÄN HAUDALLA MAATEN, VAAN on yksi ainoa tie ja se on se sama, josta Raamattu monta kertaa todistaa, Korneliusksen, Paavalin, efesolaisten ja Apolloksen kohdalla.
Voideltuja on yksi ainoa.
Ja se on ikioma penis.