Porvarit täällä valehtelevat korvat heiluen, ettei sosialismi muka toimisi. Kalevi Sorsakin ehdotti 70-luvulla liikepankkien sosialisoimista ja nyt on taas saatu todisteita siitä, että ei sosialismissa oikeasti olekaan pulaa rahasta.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201703232200090625_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201703232200090625_ul.shtml
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pohjois-Korea+on+hyvä+esimerkki+siitä,+että+sosialistinenmaa+toimii+ja+kansalaiset+ovat+tyytyväisiä.
Pohjois-Koreassa+kysyttiin,+ovatko+kamnsalaiset+tyytyväisiä+sosialistiseen+valtioonsa+ja+119%+kansasta+ilmoitti+olevansa+onnellisia+ja+tyytyväisiä+sosialismiin.
Somalia taas on hieno esimerkki kapitalismista jossa valtio ei todellakkaan puutu mihinkään.
Sosialismi/kommunismi on epäonnistunut täydellisesti jokaisessa maassa, jossa sitä on kokeiltu!
Kommunismi kasvattaa valtiomuotona omat hedelmänsä, jotka olivat kitkeriä kansalaisille:
- vankileirit ja 20 miljoonaa tapettua omaa kansalaista
- ylisuuri armeija ja virkakoneisto
- militarismi
- nälkäpalkat kaikille
- työläiset elättivät puoluepamppujen yläluokkaa, joka täydensi itse itseään
- sensuuri ja vaalien puute
- ihmisarvon puute
- matkustuskielto
- urkinta ja ilmiantojärjestelmä
- ei vapaita ay-liikkeitä ja lakkokielto
- työläinen ei tuntenut omistavansa tuotantovälineitä vaan muuttui orjaksi
1800-luvun kapitalismi ei ollut työntekijälle yhtään parempi vaihtoehto josta kommunismi saikin voimansa. Se että Euroopassa ja Amerikassa työntekijöillä on mennyt kohtalaisen hyvin viimeiset 100-vuotta ei luultavasti juurikaan lohduta muiden maiden työntekijöitä.
"Se että Euroopassa ja Amerikassa työntekijöillä on mennyt kohtalaisen hyvin viimeiset 100-vuotta ei luultavasti juurikaan lohduta muiden maiden työntekijöitä. "
On osoittautunut, että säädelty länsimainen markkinatalous on täysin ylivoimainen tuottamaan hyvinvointia, hyödykkeitä ja palveluja yhteisölle!
"Se että Euroopassa ja Amerikassa työntekijöillä on mennyt kohtalaisen hyvin viimeiset 100-vuotta ei luultavasti juurikaan lohduta muiden maiden työntekijöitä. "
On osoittautunut, että säädelty länsimainen markkinatalous on täysin ylivoimainen tuottamaan hyvinvointia, hyödykkeitä ja palveluja yhteisölle!
Kiinalainen fasismi näyttää kylläkin voittavan tämän kamppailun.
Tuskinpa! Kiinan valtiolla menee ehkä hyvin, mutta ainakin maaseudulla eletään yhä keskiaikaa ja mielivalta ja sensuuri rehottaa!
Ennustaminen on vaikeaa, etenkin tulevaisuuuden ennustaminen.
Ja mitenkä mielipiteesi Turha vaikuttaa yhtään mihinkään jollet sitten harrasta keskiaikaa
Kiinassa?
Bupilla vintti taas pimenee kun ei saa aikaiseksi enää edes kelvollista suomenkielistä lausetta? Da! Haraso!