Mazda 6 polttimonvaihto 02-08 (ajovalo)

Mazda6elegans-AL

Homma hoituu konepellin puolelta muutamassa minuutissa, riippuen siitä mitä kokoa käsi on... Vaikeinta on asiassa tietää se miten mikäkin aukeaa/irtoaa sekä asettuu takaisin paikoilleen! Kun nämä asiat on tiedossa ei vaihto ole vaikea!

-Ajovalojen suojakansi aukeaa pyöräyttämällä sitä hieman vastapäivään! Ei mitään klipsejä!

-polttimon kiinnikejousi jonka lukitus polttimon alapuolella vapautuu hieman painamalla ja siirtämällä sitä polttimon alle.

-polttimo tulee ulos johdon varassa ja uusi asetettava samoin eli se loveus alas sitä kiinnikejousta varten

-uusi polttimo siis takaisin paikoileen siten että se jousilanka on sormin pidettynä yläasennossa ja polttimo asentuessa paikoileen langan voi vaputtaa ja keskitty vain sen asemointiin. (Polttimo ei putoa paikastaan!)

-polttimossa on vino liukupinta jota vasten lanka alas ja sieltä hieman sivuun kohti moottoria ohjaus ja vapautus jolloin lanka jää "lukkokoloonsa" (lukkokolon voi katsoa ja todentaa ennen poltimon asentamista) (kätevää!)

-suojakansi paikoilleen asettuu siten että ne kaksisakaraa on ylöspäin ja kohdistuksen jälkeen kääntää hieman myötäpäivään kunnes ääni "pieni naks" kertoo sen lukittuneen!

"Sokkona" itse työ tehtävä eli älä ensin ota johtoa irti vaan polttimon kiinnitys, se helpottaa "elämää"! Koskee siis tätä tapausta Mazda 6 02-08!

Toivottavasti joillekkin apua tästä, kiitos jos jaksoit lukea!

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M6_2011

      Vaihdatan polttimot korjaamolla. Homma maksaa noin 10-15€ plus polttimon hinnan ja tehdään odottaessa muutamassa minuutissa. Tuolla hinnalla ei paljon itse kannata.

      • onneamatkaanvaan

        Minä voisin tankata autosi 10-15€ tankkausmaksulla muutamassa minuutissa ja polttoaine kuuluu hintaan ja vaimo voisi kilauttaa sen maksun kassaan samaanhintaan! Sopiiko? Tule tänne! :D


    • 20170413

      Tarkasti jaksoit kirjoittaa.Eipä tuohon oikein mitään lisättävää keksi...Tai no jos oikein hakemalla hakee,niin yksi asia.Polttimon lasiin ei kannata jättää sormenjälkiä.Kuulemma se kohta lasista voi lampun kuumetessa tummentua.Jos rasvaa tulee sormista .Tai jotain.Joskus joku kirjotti jossain ,vuonna 1 ja 2 näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4824
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      41
      1673
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1330
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe