Kirkonmiehemme Samuli Suonpää vaikuttaa maailmalla

Sastamalasta lähtöisin oleva tilitoimistoyrittäjä, entinen Helvetin Enkeleiden talousneuvonantajana tuomion saanut Samuli Suonpää on jo jonkin vuoden ajan ollut Kirkon tiedotuskeskuksen leivissä:
_http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp?open&cid=hlo_C22576CF00376C0BC2257EA0002C4F45_

Tuolta sähköisestä saarnastuolistaan Samuli julistaa Sisäministeriön teettämän mielipidetutkimuksen "propagandaksi", jolla vääristellään kansalaisten jaloja mielipiteitäkin, koska Samulin mielestä kaikki suomalaiset rakastavat mamuja.
_https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/suonpaa-kansa-ei-tieda_

Kyse on taas tietenkin turvapaikanhakijoista. Niitä ei ainoatakaan saisi Ev. Lut Kirkkomme mielestä palauttaa lähtömaihinsa, vaan kaikki on kirjattava Suomeen KELA:n asiakkaiksi.
Kirkon mielestä Euroopan ja Suomen pitää paremminkin alkaa varautua kuivuvasta Afrikasta tulossa olevien 100...400 miljoonan pakolaisen tuloon.
149707
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Oli näköjään "kirkko" poistanut linkit tuosta keskustelun aloittaneesta...Hmmm... t. nimim. "eikirkkoonvoinytenääluottaa"

Äänestä
  • Kyllä ne jutut tuolla ainakin toistaiseksi tallella ovat
    http://tinyurl.com/kx47nyo
    http://tinyurl.com/klgqtyu

    Yksi suuri ongelma on Suomi-24:lle töihin palkattu robottiohjelma, joka typeryyksissään deletoi melkein kaikki viestit joissa on jokin linkki.

    S24-Luonto-keskustelualueella linkitettiin suomalaisten pihalintujen kuvia, ja robotti deletoi kaikki kuvalinkin sisältäneet viestit.
    Ei ole mitään logiikkaa enää, että mikä saa olla ja mikä ei. Saattaa nämäkin lähteä aika nopsaan täältä.

    Äänestä

Lienee jokin lahko, tuo "Suonpääläisyys", jonka kirjoituksia "kirkko ja kaupunki" julkaisu jakaa. Esim. (https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/suonpaa-yhdysviivakasitys-jakaa-papistoa) ei sillä ole kyllä mitään tekemistä kristinuskon kanssa. Yhtäläisyyksiä kyllä johonkin muuhun uskontokuntaan löytyy ja vahvasti. Onneksi erosin evlutkirkosta ja suosittelen sitä muillekin kristillisten arvojen kannattajille. Evlut on kristinuskosta luopunut ja lopullisesti korruptoitunut kirkkokunta. Rakkautta ja armoa kaikille kuitenkin!

Äänestä
  • Evankelisessa kirkossamme kaikenlaiset pervoilijat ovat päässeet jo useita vuosia kaikekin useimmin sanomalehtien palstoille.

    -Arkkipiispa Kari Mäkinen ja piispa Irja Askola ryyppäsivät kirkon piikkiin vodkaa oikein kaksin käsin.
    https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/il-n-selvitys-kirkon-alkoholiostoista-arkkipiispa-tarjosi-vodkat-aamutuimaan-piispa-askolalla-kostea-lounas/5951502

    -Pappi Marjaana Toiviainen yllyttää suomalaisia lentomatkustajia jättämään turvavyönsä kiinnittämättä, ja seisoskelemaan lentokoneen käytävillä lentokoneen nousun estääkseen.
    http://www.tamperelainen.fi/keskustelut/535260

    -Tämä entinen Helvetin Enkekien kirjanpitäjä, ja siitä tuomion saanut Samuli Suonpää pukeutuu naisten vaatteisiin, ja antaa Kirkko ja Kaupunki lehdessä kummallisia, sekopäisiä lausuntpojansa.

    Kyllä tällaisen meiningin edessä säännöllisesti kirkonmenoihin osallistuva ihminen on aika ymmällänsä. Mitä kirkko haluaa kaikella tällä viestittää? Onko tarkoitus levittää maailmanlopun sanomaa, ja herättää ilon sijaan pelkoa ja toivottomuutta ihmisissä.

    Äänestä

  • Ja meidän oma oiva aviisimme on poistanut suonpäitä koskevia juttuja. Yritetäänkö aina kokoomuslaisia suojella?
    Rötösherroja!

    Äänestä

Minäkin olen eläkepappi. Täysin yhtenäinen kirkon linja ei voi olla, koska meitä on erilaisia ihmisiä. Mutta hyvään suuntaan kirkko on menossa. On entistä paremmin ymmärretty anteeksiannon merkitys ja ihmisoikeuksien kuuluminen yhtäläisesti kaikille.

Näin ei ole ollut kirkon historiassa. Kaiken kaikkiaan kirkko tarjoaa ihmisille vapautusta kunkin tarpeen mukaan.

Äänestä
  • Syystäkin olet ELÄKEpappi, aika on ajanut ohitsesi. Olet eläkepappi, voit kertoa totuuden, ei enåä tarvi pelätä eikä mielistellä kirkkoherraa tai piispaa. Kirkko kohtelee ihmisiä eriarvoisesti. Rikkaita se rakastaa, köyhät ovat huonompia kuin vesikauhuinen rakkikoira. Kirkko antaa anteeksi omien työntekijöiden rikokset ja väärinkäytökset. Painaa villaisella ja lujaa. Hädässä oleva saa tehdä kaikki temppunsa, että seurakunta auttaisi edes pikkuisen. Seurakunta vapauttaa vain itseään nimittäin vastuusta ja kristillisestä uskosta.

    Äänestä

  • "... paremmin ymmärretty anteeksiannon merkitys.." Katuuko joku jotain?
    Onko syntistä ihmistä enää?
    Kirkosta alkaa eksytys. M.O.T

    Äänestä

Suonpään rikoksistaan saamien tuomioidensa jälkeen Suonpään siirtyminen tai ajautuminen ev.lut kirkon aktiiviksi oli 2010-luvulla Sastamalassa merkittävä innoittaja, miksi ihmiset ilmoittivat eroavansa kirkon jäsenyydestä. Sastamalassa Suonpään toihuista jäi paha maku suuhun.

On se Suonpään maine kantautunut myös kauemmaksi
https://www.extrauutiset.com/vastuullisen-median-eettisyys-avoin-kirje-hsn-paatoimittaja-kaius-niemelle-wille-rydmanin-ajojahdin-kaynnistamisesta/

Äänestä

Tämä on nerokasta. Otetaan 400 miljoonaa pakolaista, koulutetaan puolustusvoimissa ja aseistetaan. Tämän jälkeen hyökätään täydellä puhurilla venäjälle niutä on vain 140 miljoonaa. Ja kun ne on jyrännyt venäjän, saavat he myös pitää sen🙂🙃🙂

Äänestä

Suonpää on kirkon häpeäpilkku.

Äänestä

Onko Suonpäällä vielä paljon ulosotossa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uudet-uskon-opit kirjoitti:

Sastamalasta lähtöisin oleva tilitoimistoyrittäjä, entinen Helvetin Enkeleiden talousneuvonantajana tuomion saanut Samuli Suonpää on jo jonkin vuoden ajan ollut Kirkon tiedotuskeskuksen leivissä:
_http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp?open&cid=hlo_C22576CF00376C0BC2257EA0002C4F45_

Tuolta sähköisestä saarnastuolistaan Samuli julistaa Sisäministeriön teettämän mielipidetutkimuksen "propagandaksi", jolla vääristellään kansalaisten jaloja mielipiteitäkin, koska Samulin mielestä kaikki suomalaiset rakastavat mamuja.
_https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/suonpaa-kansa-ei-tieda_

Kyse on taas tietenkin turvapaikanhakijoista. Niitä ei ainoatakaan saisi Ev. Lut Kirkkomme mielestä palauttaa lähtömaihinsa, vaan kaikki on kirjattava Suomeen KELA:n asiakkaiksi.
Kirkon mielestä Euroopan ja Suomen pitää paremminkin alkaa varautua kuivuvasta Afrikasta tulossa olevien 100...400 miljoonan pakolaisen tuloon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu