Kirkonmiehemme Samuli Suonpää vaikuttaa maailmalla

Uudet-uskon-opit

Sastamalasta lähtöisin oleva tilitoimistoyrittäjä, entinen Helvetin Enkeleiden talousneuvonantajana tuomion saanut Samuli Suonpää on jo jonkin vuoden ajan ollut Kirkon tiedotuskeskuksen leivissä:
_http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp?open&cid=hlo_C22576CF00376C0BC2257EA0002C4F45_

Tuolta sähköisestä saarnastuolistaan Samuli julistaa Sisäministeriön teettämän mielipidetutkimuksen "propagandaksi", jolla vääristellään kansalaisten jaloja mielipiteitäkin, koska Samulin mielestä kaikki suomalaiset rakastavat mamuja.
_https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/suonpaa-kansa-ei-tieda_

Kyse on taas tietenkin turvapaikanhakijoista. Niitä ei ainoatakaan saisi Ev. Lut Kirkkomme mielestä palauttaa lähtömaihinsa, vaan kaikki on kirjattava Suomeen KELA:n asiakkaiksi.
Kirkon mielestä Euroopan ja Suomen pitää paremminkin alkaa varautua kuivuvasta Afrikasta tulossa olevien 100...400 miljoonan pakolaisen tuloon.

14

9502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin0

      Oli näköjään "kirkko" poistanut linkit tuosta keskustelun aloittaneesta...Hmmm... t. nimim. "eikirkkoonvoinytenääluottaa"

      • Robotti-kepittää

        Kyllä ne jutut tuolla ainakin toistaiseksi tallella ovat
        http://tinyurl.com/kx47nyo
        http://tinyurl.com/klgqtyu

        Yksi suuri ongelma on Suomi-24:lle töihin palkattu robottiohjelma, joka typeryyksissään deletoi melkein kaikki viestit joissa on jokin linkki.

        S24-Luonto-keskustelualueella linkitettiin suomalaisten pihalintujen kuvia, ja robotti deletoi kaikki kuvalinkin sisältäneet viestit.
        Ei ole mitään logiikkaa enää, että mikä saa olla ja mikä ei. Saattaa nämäkin lähteä aika nopsaan täältä.


    • Usk0

      Lienee jokin lahko, tuo "Suonpääläisyys", jonka kirjoituksia "kirkko ja kaupunki" julkaisu jakaa. Esim. (https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/suonpaa-yhdysviivakasitys-jakaa-papistoa) ei sillä ole kyllä mitään tekemistä kristinuskon kanssa. Yhtäläisyyksiä kyllä johonkin muuhun uskontokuntaan löytyy ja vahvasti. Onneksi erosin evlutkirkosta ja suosittelen sitä muillekin kristillisten arvojen kannattajille. Evlut on kristinuskosta luopunut ja lopullisesti korruptoitunut kirkkokunta. Rakkautta ja armoa kaikille kuitenkin!

      • Kirkon-nykyagenda

        Evankelisessa kirkossamme kaikenlaiset pervoilijat ovat päässeet jo useita vuosia kaikekin useimmin sanomalehtien palstoille.

        -Arkkipiispa Kari Mäkinen ja piispa Irja Askola ryyppäsivät kirkon piikkiin vodkaa oikein kaksin käsin.
        https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/il-n-selvitys-kirkon-alkoholiostoista-arkkipiispa-tarjosi-vodkat-aamutuimaan-piispa-askolalla-kostea-lounas/5951502

        -Pappi Marjaana Toiviainen yllyttää suomalaisia lentomatkustajia jättämään turvavyönsä kiinnittämättä, ja seisoskelemaan lentokoneen käytävillä lentokoneen nousun estääkseen.
        http://www.tamperelainen.fi/keskustelut/535260

        -Tämä entinen Helvetin Enkekien kirjanpitäjä, ja siitä tuomion saanut Samuli Suonpää pukeutuu naisten vaatteisiin, ja antaa Kirkko ja Kaupunki lehdessä kummallisia, sekopäisiä lausuntpojansa.

        Kyllä tällaisen meiningin edessä säännöllisesti kirkonmenoihin osallistuva ihminen on aika ymmällänsä. Mitä kirkko haluaa kaikella tällä viestittää? Onko tarkoitus levittää maailmanlopun sanomaa, ja herättää ilon sijaan pelkoa ja toivottomuutta ihmisissä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ja meidän oma oiva aviisimme on poistanut suonpäitä koskevia juttuja. Yritetäänkö aina kokoomuslaisia suojella?
        Rötösherroja!


    • Minäkin olen eläkepappi. Täysin yhtenäinen kirkon linja ei voi olla, koska meitä on erilaisia ihmisiä. Mutta hyvään suuntaan kirkko on menossa. On entistä paremmin ymmärretty anteeksiannon merkitys ja ihmisoikeuksien kuuluminen yhtäläisesti kaikille.

      Näin ei ole ollut kirkon historiassa. Kaiken kaikkiaan kirkko tarjoaa ihmisille vapautusta kunkin tarpeen mukaan.

      • Anonyymi

        Syystäkin olet ELÄKEpappi, aika on ajanut ohitsesi. Olet eläkepappi, voit kertoa totuuden, ei enåä tarvi pelätä eikä mielistellä kirkkoherraa tai piispaa. Kirkko kohtelee ihmisiä eriarvoisesti. Rikkaita se rakastaa, köyhät ovat huonompia kuin vesikauhuinen rakkikoira. Kirkko antaa anteeksi omien työntekijöiden rikokset ja väärinkäytökset. Painaa villaisella ja lujaa. Hädässä oleva saa tehdä kaikki temppunsa, että seurakunta auttaisi edes pikkuisen. Seurakunta vapauttaa vain itseään nimittäin vastuusta ja kristillisestä uskosta.


      • Anonyymi

        "... paremmin ymmärretty anteeksiannon merkitys.." Katuuko joku jotain?
        Onko syntistä ihmistä enää?
        Kirkosta alkaa eksytys. M.O.T


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tämä on nerokasta. Otetaan 400 miljoonaa pakolaista, koulutetaan puolustusvoimissa ja aseistetaan. Tämän jälkeen hyökätään täydellä puhurilla venäjälle niutä on vain 140 miljoonaa. Ja kun ne on jyrännyt venäjän, saavat he myös pitää sen🙂🙃🙂

    • Anonyymi

      Suonpää on kirkon häpeäpilkku.

    • Anonyymi

      Onko Suonpäällä vielä paljon ulosotossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4225
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2684
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2317
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2253
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      108
      2178
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2143
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      606
      1931
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe