Olen luopunut ateismista säälittävänä hevonkukkuna ja alkanut palvoa itseä suurta Akhenaten-Amenhotepia, tuota suurta ja mahtavaa Aton-Raata, elämän antajaa sekä viisauden ja valon tuojaa. Koska täällä ei ole omaa palstaa atonismille, ilmoitin kääntymyksestäni suuren ja mahtavan Akhenatenin puoleen täällä ateismi palstalla koska palstan nimi on lähimpänä atonismia. Kaikki kunnia Aton-Raalle!
Jätin ateismin pysyvästi, hyvät ex-kollegat
17
212
Vastaukset
- trivia
Liityn seuraan.
Aurinko on jumalien jumala. Se on elämän tärkein lähde. Auringon olemassaolo tuo ihmisille elintarvikkeet.
Kristinuskon jumala tuo pelkkää helvetin katkua. Kuka sellaista voisi haluta.
Jeesuksella ja Aton-Ra:lla on ero kuin päivällä yöhön. - aton-rätti
Mikä se simmottinen vara-Jeesus on?
- KySentäsTurusSemmoneOli
No se on se Antti Kristus.
Ei vaan. Turussa oli -70 luvulla vanha pultsari, jolla opi vaalkoinen kihara tukka hartioille ja pitkä valkoinen parta varmaan napaan asti. Hän kuljeskeli keräillen tyhjiä pulloja muovikasseihin. Häntä sanottiin vara-Jeesukseksi.
- haisee.uskistrollille
Höh höö hellaritrolli.
- selittyvät.helposti
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14482636/asiaa-nikkivarkauksista
Tässä kristillinen avaaja haukkuu fda:ta ja feikkaa - mscollega
Luovuin ateismista sen monimutkaisen teoreettisen aaterakennelman takia.Ei sitä tajua erekään.
- ex.ateisti
Tosi on, elämäni kristittynä oli helvetillistä ja siellä on paljon omahyväisiä narkkareita.
- K.Ollega
Trollol-LOL!
"Monimutkaisen teoreettisen aaterakennelman takia"? Täytyy olla mielessä vikaa jos aidosti luulee tai jos edes trollaa siitä, että olisi jotain monimutkaista todeta yksiselitteinen tosiasia, että mitään jumalolioita ei ole koskaan objektiivisesti havaittu, vaan että ne kategorisesti vaikuttavat sepitteiltä.
- ex.ateisti
Luovuin ateismista kun sain uskon Jumalaan.
- ex.ateisti
https://www.youtube.com/watch?v=_Mol2aSpFfY
Tässä Kristinuskon kuvaus, ei todellakaan ole edes mikään uskonto!
- jahveseonroskaa
Vaikuttaa munakkaalta jumalalta, toisin kuin kristittyjen lapsellinen jahve vätys, joka ei edes yhtä avioliittolakia saanut estettyä :)
- jeess
Kerro tuosta jumalastasi tarkemmin.
- wikinikkari
Tälläisestä jumalasta kai on kyse: Auringon kehränä kuvattu Aton eli itse faarao Akhenaten oli muinaisessa Egyptissä erityisesti Uuden valtakunnan 18. dynastian aikana palvottu auringonjumala ja universaali luoja. Kyse oli kongreettisesta auringon palvonnasta ja vain faarao Akhenaten sai palvoa Atonia ja kansan tuli palvoa faaraota. Aton muodostettiin yhdistämällä Ra ja Horus yhdeksi jumalaksi ja oli vain mitätön paikallisjumala Heliopoliksessa kunnes Akhenaten määräsi Atonin kulttikeskuksen siirrettäväksi Akhetatenin uudiskaupunkiin. Koska faarao Akhenaten pani viralta monet muiden Egypti jumalien papit, se herätti närää ja Akhenatenista tuli yksi Egyptin vihatuimmista faaraoista. Akhenatenin poika Tuthankamon palautti pappien anomuksesta kaikkien vanhojen jumalien palvonnan, pääkaupunki siirrettiin takaisin Thebaan ja Atonin kulttikeskus Akhetaten tuhottiin. https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Aton
Olet toisin sanoen siis sairastunut psykoosiin ja menettänyt järkesi!?
- varo.putoavaa.taivasta
Ainoa oikea ja elävä jumala on Teutates. Kristittyjen Jumalakin ottaa Teutatekselta turpaan 5-0. Allah häviää jopa 6-0.
- trivia
Seppä Seppo Ilmarinen on taivaankannen luojajumala enkä peru väitettäni. Ilmarinen takoi pajassaan taivaankannen, auringon, tähdet ja kuun. Pohjan akka, Louhi pahalainen, varasti kuun ja auringon taivaalta ja sulki Pohjolan kivimäkeen loitsulukkojen taakse.
Ilmarinempa aikoi takoa Louhelle kaulavitjat, joilla sitoa mummo vuoren seinään. Louhi peruutti taian ja päästi kuun kumottamaan ja auringon paistamaan.
Ilmarinen on suurin auringonjumala koskaan. Egyptiläiset menkööt suolle.
Tämä ei ole tarua. Kalevala teos vahvistaa seikan todeksi. Väinämöinen tunsi Ilmarisen mutta on itse neitsytsyntynyt auringonjumalan poika. Hän kellahti maailmaan sotkan munana ja on siten vaikuttavampi muodonmuuttaja kuin kristittyjen Jeesus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24710802
- 1276913
- 955583
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324860- 404134
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta303649- 613454
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323382Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru192824- 552599