https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/ohjaaja-myontaa-disney-filmin-homoagendan/
"Tänä keväänä julkaistu elokuva Kaunotar ja hirviö on puhuttanut maailmalla, koska se sisältää Disney-elokuvien ensimmäisen avoimesti homoseksuaalisen hahmon."
Joillakin on ihan avoimesti homoseksuaalinen vanhempikin, tai molemmat ilman että se mitenkään elokuvassakaan hetkauttaa. Miksei elokuvassa saisi ilmaista sitä ihan tässä yhteiskunnassa ja elämässä vallitsevaa tosiasiaa, että meitä ihmisiä ja pariskuntia on niin monenlaisia, monennäköisiä - ilman, että se koetaan jonain "agendana". Joku sellainen, mitä on pidetty yhteiskunnassa piilossa on vain tullut näkyväksi ja hyväksytyksi. Se on kuitenkin ollut aina olemassa, vain yhteiskunnan suhtautuminen on muuttunut.
Minusta tämä no samanlainen kulttuuriteko kuin Tom of Finland -elokuva ja -musikaalikin. TOF- esitykset ei ole lasten materiaalia olekaan, mutta tuskin Disney-filmissä mitään seksikohtauksia muutenkaan näytellä? Homoseksuaalisuus on yhtä seksuaalista tai seksitöntä kuin heteroseksuaalisuuskin. Joillakin on seksi enempi mielessä, ja joillakin vähempi. Jotkut heterot tuntuu ajattelevan, että homoilla ei muuta elämänsisältöä ole, kuin seksi.
"Kaunotar ja hirviö -elokuvan homoagenda on herättänyt arvostelua eri puolilla maailmaa. Muun muassa Venäjällä elokuva on kielletty lapsilta."
Ja varmaankin se estää lapsia näkemästä elokuvaa? Venäjällä on kielletty paljon muukin asia, esim. sananvapaus.
Sanavapauden menettämisestähän Aito Avioliito -aloitteen kannattajat on huolissaan, mutta se taitaa tarkoittaa sitä, että vain sen puolesta saa puhua. Tämä sananvapaushan näyttää olevan uhattuna, ainakin allekirjoittaneella. :)
Hui! Homoja Disney-piirretyssä
5
127
Vastaukset
- Ooämgee
Ajatelkaapa jos olisi vielä homo-smurffeja. Jehovalaiset varmaan kuolisivat pystyyn niille sijoilleen kun lukisivat Vartiotornistaan kauhu-uutiset tuollaisesta. Mikähän olisi luterilaisille vastaava kauhistus? Jos puolet kauhusta tulisi homoudesta, niin mikä otus sen homon pitäisi olla, että tulisi täyskauhua? Käärme?
- SuurenneltuUutinen
Koko elokuvassa on vain yksi niinsanottu julkihomo hahmo, jonka houmoutta ei kuitenkaan mainita elokuvassa saati että se tulisi selkeästi näkkyviinkään. Kyseessä on uudelleen näytelty elokuva Disney klassikosta Kaunotar ja Hirviö, ja tämä ns "homo"-epäilty on elokuvan Gastone-nimisen pahiksen hännystelijä. Elokuva perustuu valistusajan Ranskassa naisten sisäoppilaitoksen opetuskertomuksesksi kirjoitettuun tarinaan Kaunotar ja Hirviö. Elokuva on saanut suuremman haloon kuin mitä loppujen lopuksiasianlaita on. Syy on suurenneltu ja liioiteltu uutinen yhden elokuvahahamon mahdollisesta homoudesta. Turhaa on siis mieltänsä pahoittaa ja alkaa raivoamaan asiasta. Parempi kuitenkin että käytte katsomassa elokuvan itse niin ymmärrätte mikä asian oikea laita on, on tyhmää tehdä hätiköityjä johtopäätöksi pelkän kuulopuheen perusteella.
No yritin poistetussa kommentissani itsekin mainita, että ei lapset taida kiinnittää asiaan edes huomiota. Itse en ole elokuvaa vielä nähnyt, mutta taidan mennä katsomaan. :)
- ta-taa
Olipa huonosti kirjoitettu juttu.
Ei suoria lainauksia, ei linkkejä lähteisiin, ei mitään mainintaa elokuvan sisällöstä (tosin en usko kirjoittajan katsoneen edes klassikkopiirrettyä, saatika tutustuneen tähän uuteen versioon juttunsa tueksi.), ei kerrota edes kuka tämä homohahmo on tai miten hän tuo homoutensa esille (Spoileri: Gastonin kaveri LeFou tanssii hetken miehen kanssa. iiik!), eikä sanaa "agenda" käytä kukaan muu kuin kirjoittaja itse.
Ja homonäyttelijä on SIR Ian McKellen.- ta-taa
Ja tarkoitan huonosti kirjoitetulla jutulla siis tuota seurakuntalaisen artikkelia, en tieteilijän aloitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504087Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293635Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1181759
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181718Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1341110Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481020Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905
