Pari ajotuntia takana ja vähän jäi häiritsemään että jos liittyy kolmion takaa liikenteeseen ja vaikka pensasaitoja tai muita näköesteitä niin pystyykö vauhdista vaihtamaan suoraan ryömitykseen tarvittaessa jos haluu mennä oikein hiljaa? :D Tätä ei ole opetettu. Eli lähestytään risteystä ykkönen päällä, jarrutellaan ja laitetaan kytkin tuntumaan vai sammuuko auto jos vauhti laskee liikaa ja kytkin ei ole pohjassa? Ja jos pitää pysähtyä niin kytkin ja jarru pohjaan.
Tyhmiä kysymyksiä, mutta oppia ikä kaikki.
Kolmioristeykseen hiljentäminen
3
227
Vastaukset
- awgrhtrjy
Yleensä menen risteykseen kytkin pohjaan ja vaihdan vapaalle saa jarrulla säätää nopeutta sopivaksi, sit vaan normaali liikkeellelähtö kun tie vapaa, harvemmin voi samantien ajella läpi edes hiljaa kun on muuta liikennettä kateltava huolella. myös kolmion takana liikkuva kevyt liikenne.
- IlmastoKärsii
Miksi vaihde vapaalle?
- ei_vapaalle
En minä kyllä vapaalle vaihda. Kytkin pohjassa ja jarruttaen mutta jokin sopiva vaihde silmässä, yleensä 2-vaihde. 1-vaihde silmään vasta sitten jos ollaan melkein pysähdyksissä. Näin pääsee helposti liikkeelle risteyksestä eikä tarvitse siinä kohtaa enää vaihteen kanssa sohlata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849