Kolmioristeykseen hiljentäminen

Voivoivoih

Pari ajotuntia takana ja vähän jäi häiritsemään että jos liittyy kolmion takaa liikenteeseen ja vaikka pensasaitoja tai muita näköesteitä niin pystyykö vauhdista vaihtamaan suoraan ryömitykseen tarvittaessa jos haluu mennä oikein hiljaa? :D Tätä ei ole opetettu. Eli lähestytään risteystä ykkönen päällä, jarrutellaan ja laitetaan kytkin tuntumaan vai sammuuko auto jos vauhti laskee liikaa ja kytkin ei ole pohjassa? Ja jos pitää pysähtyä niin kytkin ja jarru pohjaan.
Tyhmiä kysymyksiä, mutta oppia ikä kaikki.

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • awgrhtrjy

      Yleensä menen risteykseen kytkin pohjaan ja vaihdan vapaalle saa jarrulla säätää nopeutta sopivaksi, sit vaan normaali liikkeellelähtö kun tie vapaa, harvemmin voi samantien ajella läpi edes hiljaa kun on muuta liikennettä kateltava huolella. myös kolmion takana liikkuva kevyt liikenne.

      • IlmastoKärsii

        Miksi vaihde vapaalle?


      • ei_vapaalle

        En minä kyllä vapaalle vaihda. Kytkin pohjassa ja jarruttaen mutta jokin sopiva vaihde silmässä, yleensä 2-vaihde. 1-vaihde silmään vasta sitten jos ollaan melkein pysähdyksissä. Näin pääsee helposti liikkeelle risteyksestä eikä tarvitse siinä kohtaa enää vaihteen kanssa sohlata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe