Tilastokeskukselta 2016 dataa

Tilastokeskus on julkaissut vuoden 2016 tarkemmat datat. Kirkon markkinaosuus on 72,0 prosenttia. Laskua edellisestä vuodesta on tullut 1 prosenttiyksikkö. Jo 15 kuntaa on alittanut 70 prosentin osuuden.

Helsinki 54,7 %
Vantaa 59,1 %
Espoo 62,0 %
Kerava 63,8 %
Tampere 64,1 %
Kaskinen 64,8 %
Turku 65,1 %
Inari 66,9 %
Kotka 67,0 %
Järvenpää 68,1 %
Lahti 68,7 %
Jyväskylä 69,1 %
Kemi 69,4 %
Joensuu 69,6 %
Kirkkonummi 69,9 %

Kirkkoon kuuluvien osuus ikäryhmittäin:
http://www.chartgo.com/share.do?id=41ddc858aa#.WNvFu_l97BU

Kohdat 9 ja 15
http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__vaerak/?tablelist=true#_ga=1.247229132.970736415.1474492087
13266
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tuo 15-24-vuotiaiden jäsenyyden laskun pysähtyminen on asia, jota kannattaa pohtia erikseen.

Toki kyseisiin ikävuosiluokkiin kuuluvissa kirkkoon kuulutaan vähemmin kuin kolme vuotta sitten kuuluttiin. Tillanne 10-14-vuotiaiden keskuudessa oli neljä vuotta sitten huonompi kuin nyt.

Kuitenkin näyttää siltä, että nuoret kaksikymppiset eroavat aiempaa nihkeämmin.

Äänestä

Uskontokuntiin+kuulumattomia+jo+25,3%.

Äänestä

25-44 vuotiaiden jäsenosuus on laskenut viimeisen 10 vuoden aikana 19,1 prosenttiyksikköä. Vauhti on ollut ihan käsittämättömän hurjaa.

1Äänestä
  • Vauvat. Tilastokeskus olettaa, että alle 2kk ikäinen vauva kuitenkin kastetaan, jos äiti on evlut kirkon jäsen.

    Oletus on toki tilastojen näkökulmasta oikeampi kuin päinvastainen oletus.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Vauvat. Tilastokeskus olettaa, että alle 2kk ikäinen vauva kuitenkin kastetaan, jos äiti on evlut kirkon jäsen.

    Oletus on toki tilastojen näkökulmasta oikeampi kuin päinvastainen oletus.

    Kiitos selityksestä, Jori. Onpa outoa, että Tilastokeskus tekee oletuksia.

    Äänestä

  • Ero_tilastoissa kirjoitti:

    Kiitos selityksestä, Jori. Onpa outoa, että Tilastokeskus tekee oletuksia.

    Noin+minäkin+tekisin,+jos+olisi+Tilastokeskuksessa.+Ääritapaus:+kaikki+kuuluvat+kirkkoon+ja+kaikki+vauvat+kastetaan+--+pitäisikö+tällöin+sanoa,+että+99,8%+kuuluu+kirkkoon?Toinen+vaihtoehto+olisi+tietysti+tilastoida+vasta+jostain+ikävuodesta+alkaen.+Esim.+18v+olisi+omalla+tavallaan+mielekäs+vaihtoehto+rajaksi...

    Äänestä

  • Pointtini oli se, että miksi Tilastokeskuksen tarvitsee olettaa? Jos kerran kirkolla on selvä tilasto kastetuista, miksi Tilastokeskus ei käytä sitä?

    Äänestä

  • Ero_tilastoissa kirjoitti:

    Pointtini oli se, että miksi Tilastokeskuksen tarvitsee olettaa? Jos kerran kirkolla on selvä tilasto kastetuista, miksi Tilastokeskus ei käytä sitä?

    Käyttäähän se, mutta kun ei vauvoja kasteta heti synnytyslaitoksella. Siksi siis joku muistaakseni kahden kuukauden oletusaika.

    Äänestä

  • "Niille vuoden lopulla syntyneille vauvoille, joille ei tammikuun aikana ole ilmoitettu väestötietojärjestelmään nimeä, kieltä ja uskontoa, viedään vuodenvaihteen tilastoon uskonnoksi äidin uskonto. Seuraavan vuoden tilastossa tieto on täsmentynyt ilmoituksen saavuttua."

    http://www.stat.fi/til/vaerak/2016/vaerak_2016_2017-03-29_laa_001_fi.html

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Käyttäähän se, mutta kun ei vauvoja kasteta heti synnytyslaitoksella. Siksi siis joku muistaakseni kahden kuukauden oletusaika.

    Mutta jos Tilastokeskus julkaisi tilastonsa viime vuodelta vasta aivan äskettäin, niin kai jo tässä kohtaa olisi ollut tiedossa, kuinka moni viime vuonna kastettiin :)

    Äänestä

  • Ero_tilastoissa kirjoitti:

    Mutta jos Tilastokeskus julkaisi tilastonsa viime vuodelta vasta aivan äskettäin, niin kai jo tässä kohtaa olisi ollut tiedossa, kuinka moni viime vuonna kastettiin :)

    Joo, toki olisi voinut merkitä 2016 marras-joulukuussa syntyneistä evlut kirkkoon kuuluviksi ne, jotka tulivat kastetuiksi helmikuun 2017 loppuun mennessä. Siihen, ettei näin tehdä, on voinut olla joku syy aiemmin.

    Eipä tuo tosin paljon eroa tekisi, kun sitten toisaalta kastetaan myös vauvoja joiden isä kuuluu kirkkoon ja äiti ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuuntaOnSelvä kirjoitti:

Tilastokeskus on julkaissut vuoden 2016 tarkemmat datat. Kirkon markkinaosuus on 72,0 prosenttia. Laskua edellisestä vuodesta on tullut 1 prosenttiyksikkö. Jo 15 kuntaa on alittanut 70 prosentin osuuden.

Helsinki 54,7 %
Vantaa 59,1 %
Espoo 62,0 %
Kerava 63,8 %
Tampere 64,1 %
Kaskinen 64,8 %
Turku 65,1 %
Inari 66,9 %
Kotka 67,0 %
Järvenpää 68,1 %
Lahti 68,7 %
Jyväskylä 69,1 %
Kemi 69,4 %
Joensuu 69,6 %
Kirkkonummi 69,9 %

Kirkkoon kuuluvien osuus ikäryhmittäin:
http://www.chartgo.com/share.do?id=41ddc858aa#.WNvFu_l97BU

Kohdat 9 ja 15
http://pxnet2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__vrm__vaerak/?tablelist=true#_ga=1.247229132.970736415.1474492087

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu