Vapaa-ajattelijoiden liitto on hyväksynyt yhteispohjoismaisen humanistijärjestöjen "Humanistimanifestin".
https://www.protu.fi/syyskokous/humanistimanifesti
Manifesti keskittyy yleisinhimillisiin rauhan maailman ihmisten perusarvoihin ja joihin kommunistit sekä kaikki rahvaan edustajat voivat yhtyä.
Manifestin laatijat:
Vapaa-ajattelijain liitto, Suomi
Suomen humanistiliitto
Siömennt, Islanti
Human-Etisk Forbund, Norja
Humanisterna, Ruotsi
Humanistisk Samfund, Tanska
Manifesti on vastakkainen valkoisen Suomen sisäpolitiikalle. Manifestin sisältö auttanee rauhanomaisen sivistyksen kehittymistä.
Mainifestissa on kuusi teesikokonaisuutta.
https://www.protu.fi/syyskokous/humanistimanifesti
Manifesti keskittyy yleisinhimillisiin rauhan maailman ihmisten perusarvoihin ja joihin kommunistit sekä kaikki rahvaan edustajat voivat yhtyä.
Manifestin laatijat:
Vapaa-ajattelijain liitto, Suomi
Suomen humanistiliitto
Siömennt, Islanti
Human-Etisk Forbund, Norja
Humanisterna, Ruotsi
Humanistisk Samfund, Tanska
Manifesti on vastakkainen valkoisen Suomen sisäpolitiikalle. Manifestin sisältö auttanee rauhanomaisen sivistyksen kehittymistä.
Mainifestissa on kuusi teesikokonaisuutta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ensimmäinen teesi:
"Humanismi on sekulaari elämänkatsomus. Se perustuu ajatukseen siitä, että ihmiset ovat osa luontoa , syntyneet vapaina ja yhdenvertaisina ihmisarvoltaan ja oikeuksiltaan ja heillä on järki sekä omatunto."
Ihminen ja luonto yhdistetään. Ne ovat saman todellisuuden toisiinsa yhteenliittämiä.
Syntyessään ihmisillä ei ole muuta eroa kuin että ulkonäkö vaihtelee kansojen välillä ja sisällä. Yksilöinä kaikilla on sama lähtökohta. Kaikki ovat saman ihmiskunnan jäseniä. Heillä tulee olla yhtäläiset oikeudet elää ja toteuttaa itseään. Sotaa ei edes mainita. Sota ei kuulu ihmisoikeuksiin.
Ihmisten välillä ei ole parempia ja huonompia. Yksillä on yhdenlaisia kykyjä, toisilla toisenlaisia. Vähemmän osaavankin tulee saada olla yhteisössään täysivertainen jäsen.
Kansainvälisyyden myönteinen aate on selvästi näkyvissä.
Tulee mieleen perin reaalisia asioita joissa kommunismi on ihmisiä luontoon sovittanut. Kuulemma Stalinin kanavan patoihin laitettiin kuolleiden komuorjien luita piiloon ja paljonko heitä "luonnotettiin" Siperian äärettömiin korpiin, metsiin ja tundralle?
Sekin kuulunee samaan luokkaan kun Ukrainan viljelijöiltä varastettiin kaikki syötävä ja miljoonia nääntyi nälkään koska he eivät halunneet kolhooseihin vaan he halusivat pysyä itsenäisinä viljelijöinä. Miten nämä s.p sopivat kommunismin humaanisuuteen tai ne jotka ammuttiin Berliinin muurille heidän halutessa humaanimpaan ympäristöön länteen komuvankilasta?
Eikö jo olisi s.p aika alkaa reaalitasolla tutkistelemaan kommunismin saavutuksia, kuolleita/tapettuja kymmenin miljoonin ja kärsiviä vielä enemmän kunnes koko roska meni alas viemäristä?
Sotiahan komut oat aina käyneet esimerkkinä hyökkäys Suomeen 1939 marraskuun viimeisenä? Mitä ihmeen sodan välttelyä on hyökätä rauhalliseen naapuriin? Miten ne paraatit ohjuksin ja tankein Punaisella Torilla sopivat sodan vastustukseen? Traktorin ja leikkuupuimurit olisivat olleet parempia rauhaan pyrkimisen airuita?
Miksi komun pitää aina kirjoittaa/puhua pravdaa? Miksi tosiasiat eivät saa pilata kuvitelmia?
>> Ensimmäinen teesi:
"Humanismi on sekulaari elämänkatsomus. <<
Tästä voinee olla samaa mieltä. Julistuksen paikka - tämä SKP-palsta - on kuitenkin väärä paikka sille. Syystä, että kommunismi ei ole koskaan ollut humaani aate; Oli kovin vähän humainismia murhata omia kansalaisia vaikkapa Berliini muurilla tai kiduttaa vankileirien saaristossa. Oli kovin vähän humanismia tuomita ihmisiä - jopa 12v lapsia - tekaistuilla väitteillä vakoilijoina tai kansanvihollisina ja teloittaa heidät. Eikä politrukkien toiminta esim. Tapialeen rintamallakaan ollut kovin humaania. No, ei ollut aina suomalaistenkaan...
On aivan totta, että eipä Saksan Aatullakaan ollut juurikaan humanismia toimissaan. Kuten ei Pol Potilla tai P-Korean Ping-Pong-Pil´illä.
Mutta - kuten kirjoitin - tälle asialle palsta on kovin, kovin väärä paikka.
Extyökkärin kannanotto vahvisti, että humanistijärjestöjen kannanotto puhuu ihmisen ja luonnon yhteydestä, luonnollisesta humanismista.
Ensimmäinen teesi sulkee pois materian ulkopuoliset ohjailijat eli uskonnolliset ideologiat. Tiedostuksessa ihminen tiedostaa objektiivista maailmaa ja siitä syntyy totuus.
Toinen teesi:
"Humanistien näkemyksen mukaan olemassaololle ei ole ennalta määriteltyä tarkoitusta. Jokaisella on vapaus etsiä elämälleen tarkoitus ja ja päämäärä omakohtaisen pohdiskelun, sosiaalisen vuorovaikutuksen sekä ihmiskunnan tieteen, filosofian ja taiteen luoman rikkaan kulttuurin kautta."
Humanismi ei kiellä uskontojen harrastamista. Ken sitä haluaa, hän tehköön niin. Luonnollisesti uskovienkin on noudatettava valtiollisia lakeja ja hyviä käytöstapoja niin vaikeaa kuin se eräille onkin.
Ensimmäinen lause sulkee pois uskonnollisen näkemyksen siitä, että maailman ulkopuolelta olisi ihmisen elämälle säädetty tarkoituksia. Kun elämä ja tajunta on syntynyt materian itseliikunnan ansiosta niin ajattelevat oliot tiedostavat ympäristöä ja luovat elämälleen tarkoituksia vuorovaikutuksessa toisten kanssa. Ihminen voi myös muuttaa harrastustensa suuntaa.
Kolmas teesi:
Nyt tunnetuissa muodoissaan kommunismi ei sovellu millään muotoa humanistisiin ajatustapoihin!
Kommunismi ei ole löytänyt elämälle muuta tarkoitusta kuin orjuuden, sen päämääränä on totella ajattelematta puolueen määräyksiä, se haluaa estää ihmisten vapaan liikkuvuuden ja ammatin harjoittamisen oma-aloitteisesti. Se on tappanut viimeisen sadan vuoden aikana enemmän kuin mikään muu aatesuunta fasismi mukaan lukien.
Miksi s.p kauppaat tappion uskontoa vaikka et ole koskaan edes kysyttäessä kyennyt löytämään kommunismin luomaa hyvinvointia joka ylittäisi tai edes sivuaisi pohjoismaisen porvarillisen kapitalismin saavutuksia hyvinvoinnin alalla?
Sekulaari yhteiskunta merkitsee valtion hallinnon riippumattomuutta uskonnoista. Mikään uskonto tai niiden rituaalit eivät voi kuulua hallinnon yhteyteen.
Vapaa-ajttelijat ja muut mm. ateistiset järjestöt ovat ehdottaneet onnistuneesti monien rituaalien poistumista.
Viimeiset uudistukset ovat oikeuslaitoksen piirissä. Siellä uskonnollisen valan antaminen on poistettu. Tuomarit, lautamiehet ja todistajat vannovat valan ilman jumaluuksien vetämistä pöydälle. Uskova ja uskonnoton ovat samassa veneessä.
Hieman jään Paavo ihmettelemään muutamaa kohtaa ajattelussasi.
Olet näköjään vahvasti sitä mieltä jotta mitään ihmistä korkeampaa voimaa ei ole. Miksi sitten pelkään valan vannomista jossa vedotaan Jumalaan? Eikö se ole yhdentekevää vedota johonkin jota ei ole mielestäsi edes olemassa? Vai onko sinulla kuitenkin alitajuinen pelko jumaluuden olemassa olosta ja et uskalla haastaa sitä?
Miten ajattelet todistaa asioiden olemattomuutta tai olemassa oloa kun kyse on uskon asioista? Onhan yhtä helposti todistettavissa Jumalan olemassa olo kuin sen olemattomuus koska mitään faktaa et siihen kykene tuomaan, mitään siihen kuuluvaa tuskin pystyt mittaamaan vaan molemmissa tapauksissa on kyse ainoastaan uskosta!
"Olet näköjään vahvasti sitä mieltä jotta mitään ihmistä korkeampaa voimaa ei ole. "
Terävästi huomioitu.
Ei ole. Ei hyvää eikä huonoa. Ei varsinkaan sellaista joka asettaa ihmiset tappamaan toisiaan ja vieläpä hyväksyy tietyntyyppiset tappajat.
Tuossa olet väärässä perusteellisesti. Voima nimeltä kommunismi on saanut ihmiset suurin joukoin tappamaan toisiaan. Suomeenkin lähti viimeksi satoja tuhansia kommunismin harhaan johtamia suomalaisia tappamaan ja alistamaan.
Ei tappavia voimia tarvitse mistään korkeimpien voimien joukosta hakea, riittää kun löytää joukon kommunisteja! Siinä on tappavaa voimaa!
Kun sinä Paavo uskot jottei korkeampia voimia ole niin miten todistat sen itsellesi? Onko se jostain varmasta lähteestä vai enemmän mutua? Onko se ihmisten aivoituksia vai jonkin korkeamman voiman?
Kolmas teesi:
"Humanismi edistää rationaalisuutta. Kriittisyys ja kyseenalaistaminen, tietoon perustuva järkeily ja tieteelliset menetelmät ovat parhaat työkalut, joilla maailmasta saadaan luotettavaa tietoa."
Tässä on hahmoteltu tieteellisen maailmankuvan tiedostamisen perusteet. Tiedostus kulkee sanotusti. Ympäristöä tutkitaan ja siitä saadaan tietoa. Tiedostus kulkee havainnoimalla ja tutkimalla ympäristöä ja siitä saadaan objektiivista tietoa.
Ihmiskunnan historia on yhtäältä tiedostusprosessin kehityksen historiaa.
Kriittinen suhtautuminen erilaisiin oppeihin sekä myös tiedon tulosten tulkintaan ovat välttämättömiä.
Tieteen metodi on suorittaa rinnakkainen tutkimus, jolla varmistetaan tiedon todellisuus.
Sekulaari humanismi sulkee pois omasta päästä keksityt uskomukset, uskonnot ja muun sellaisen. Kokonaan toinen seikka on lastensadut ja vastaava, joita ei tyrkytetäkään totena mutta ovat apuna lapsen älyllisessä kasvamisessa.
Neljäs teesi:
"Humanistit kannustavat kyseenalaistamaan kaikki ajatukset ja mielipiteet, myös omansa. Meidän tulisi etsiä parhaat argumentit ja pyrkiä muuttamaan mielipiteitämme sekä tarkistamaan vakaumuksiamme silloin, kun ne voidaan osoittaa vääriksi. Sananvapaus on olennaisen tärkeää, jotta mielipiteitä voidaan arvioida avoimessa keskustelussa."
Teesi on selvää pässinlihaa. Mitään ehdottoman varmaa absoluuttista tietoa on mahdoton saavuttaa. Voimme vain tarkkailla ja tutkia reaalista todellisuutta sellaisena kuin se on. Painovoima, kitka, lämpölaajeneminen yms. ovat osa objektiivista todellisuutta. Kappaleet vetävät toisiaan puoleensa ja se on totta. Yleisellä kaavalla se voidaan ilmaista ja se kertoo totuuden.
Aatteet, uskomukset, talous- ym opit tarkistaa käytäntö.
Kuinka sitten suhtautua trollaukseen, jossa tahallisesti levitetään väärää tietoa! Sananvapaus sallii sen ja asia on käsitettävä siten, että totuuden tahallisen levittämisen väheneminen osoittaa yhteisön tietotason kohoamista.
Yksi esimerkki.
Suojeluskuntamurhia palstalla ihannoiva persoona esittää homot ja homouden sairaudeksi ja tahalliseksi ilkeydeksi ihmiskuntaa vastaan. Väite on fasismin ideologiaakin vaarallisempaa ihmisoikeuksien loukkaamista. Esittäjä puhuu tietoisesti todellista asiaintilaa vasten.
Sananvapaus kantaa myös täten vastuun periaatteen.
Hallitus ja eduskunta ovat laatineet lait homojen (homot lesbot) oikeuksista tasavertaisina yhteisön jäseninä. Julkinen homoista valehteluun liittyvä kirjoittelu on mielestäni rikos ja josta kuuluisi rangaista.
Viides teesi:
" Humanistit pitävät demokratiaa, laillisuusperiaatetta ja ihmisoikeuksia perimmäisinä arvoina, jotka voidaan perustella järkisyin. Olemme osa yhteiskuntaa ja meillä on vastuu kanssaihmisistä ja ympäristöstä sekä paikallisesti että maailmanlaajuisesti. Meidän on varmistettava planeettamme elinkelpoisuus tuleville sukupolville."
Jos karkeasti ilmaisee niin pikkuporvari pitää demokratiana monipuoluejärjestelmää paitsi jos kyse on oikeistovallasta. Pikkuporvarille riittää muoto mutta sisällöstä viis.
Teesin sisältö humaanisuudessa on säilyttää maapallo asuttavana ja elinkelpoisena planeettana tulevaisuudessakin. Ihmisellä on vastuu kanssaihmisistä ja ympäristöstä. Humanismi ei ole vain oikeuksia vaan myös velvollisuuksia. Suuria velvollisuuksia.
Vaikka järjestöt ottavat kriittisesti kantaa uskontoihin ja senlaatuisiin aatteisiin niin humanismin sisältö sijaitsee maan päällä sopusoinnussa luonnon ehtojen kanssa.
Entinen kokoomuslainen sananvapaudesta ja median velvollisuuksista.
http://raimoilaskivi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/234779-keskustelunvapautta-vaiko-sensurointia
Ilaskivi yhtyy paljolti humanistiliittojen näkemyksiin.
Artikkelin keskivaiheilla oli selvä esitys taitetun eläkeindeksin muuttamisesta ja jonka yhteydessä valtamedia toitotti pelkästään hallituksen ja eläkeyhtiöiden propagandaa. Yle mukana.
Kuudes ja viimeinen Humanistimanifestin teesi:
" Humanismi edistää kaikkien yhdenvertaisuutta. Humanistit kunnioittavat uskonnonvapautta ja jokaisen oikeutta valita oma elämänkatsomuksensa. Valtion tulee olla sekulaarinen, eikä se saa myöntää erioikeuksia minkään elämänkatsomuksen perusteella."
Sekulaari valtio. Valtiokoneisto vapaa minkään uskonnon "merkeistä" tai tavoista. Uskontokunnat saavat olla ja harrastaa toimiaan vallitsevia lakeja kunnioittaen.
Kansalaiset ovat yhdenvertaisia lain edessä tai ainakin tulisi olla. Jokaisella on oltava oikeus oman työnsä tuloksiin joko suoraan palkkana tai yhteiskunnan palvelujen kautta.
Humanistimanifestin teesit eroavat uskonnollisista opeista kuin yö päivästä. Uskontojen suhteen voisi toivoa, että ne luopuvat uskonnollisista rotuopeista. Uskovat eivät ole sen parempia tai huonompia kuin muutkaan. Kaikkien kynnelle kykenevien velvollisuus on tehdä työtä ja edistää yleistä hyvinvointia. Helvetillä pelottelu on harhaista rasismia.
Kommunisti ei ole s.p oikea henkilö opettamaan muille humanismia ja ihmisoikeuksia, niitä kun ei yksikään kommunistinen hallinto ole koskaan kunnioittanut. Kun kommunisti kirjoittelee moisia se näyttää irvokkaalta!
http://www.kansanaani.net/28?onsitemessage=saved
Artikkeli Virosta, humanismista, ihmisoikeuksista ja uusnatsismista.
Viro kunnostautuu Baltian maiden ohella fasismin kasvojen pesussa Euroopan Unionia myöten.
Artikkelin ulkopuolelta tiedetään että Baltian maiden johtotasot ovat yhtä natokiimaisia kuin Suomen porvarillinen eliitti. He panostavat lännen sotavoimaan. Kysymys kuuluukin että miksi.
En tiedä NATO kiimasta mutta hyvin ymmärrän virolaisten ja muiden balttien pelon Venäjän suhteen. Hehän olivat sen edeltäjän vallassa vuosikymmeniä jolloin se venäläinen osapuoli riisti heiltä kaiken vapaus mukaan lukien. Kuka sellaista uudelleen haluaisi?
Olemme hieman samassa tilanteessa, tuo jämäkommunistinen Venäjä tuossa naapurissa ei oikein osaa käyttäytyä eikä siihen voi luottaa.
Virossa valtapolitiikka näkee humanismin siten, että natsien tukijat maailmansodassa olisivat olleet demokraatteja ja muut rikollisia.
Sama linja oli valkoisen Suomen porvarillisessa politiikassa ja sitä samaa yritetään pitää yllä Suomessakin.
Näkemys on humanismin vastainen.
Tuntemani kommunistit ovat myös humanisteja, he tavoittelevat kaikille oikeudenmukaisempaa yhteiskuntaa, jossa kaikki toimivat yhden ja yksi kaikkien puolesta, yhteiskuntaa jossa kukaan ei kärsi nälästä, köyhyydestä tai kurjuudesta. Se jos mikä olisi kaikkia koskevaa tasa-arvoa. Olemme käyneet hyvin syvällisiä jopa tuntien mittaisia keskusteluja sosialimista ja humanismista kommunistiystävieni kanssa. Parempaa väkeä kunnallispäättäjiksi ei ole.