Testatkaa pitääkö Raamatun lupaukset paikkaansa. Olkaa rehellisiä. Älkää laittako Jumalan teoiksi sellaista mikä ei ole Jumalan teko.
Joskus kuulee sanottavan; Jumala johdatti minulle työpaikan tai puolison. Ei pidä paikkaansa. Jumala ei johdata kenellekään työpaikkaa tai puolisoa. Itse työpaikat ja puolisot on etsittävä. Työpaikan ja puolison saanti on omista kyvyistä riippuvainen. Kuka saa, kuka ei.
Joskus kuulee sanottavan; Jumala johdatti minulle työpaikan tai puolison. Ei pidä paikkaansa. Jumala ei johdata kenellekään työpaikkaa tai puolisoa. Itse työpaikat ja puolisot on etsittävä. Työpaikan ja puolison saanti on omista kyvyistä riippuvainen. Kuka saa, kuka ei.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Tuolla asenteella ja toimintatavalla et varmasti saa Herralta työpaikkaa tai puolisoa.
Kun ihminen tulee uskoon, hänen tulisi jättää elämänsä Herralle !
Se tarkoittaa käytännössä sitä, että uskova etsii Herran tahtoa kaikkeen toimintaansa ja elämiseensä.
Ja JOS siis kaiken jättää Herralle ja anoo johdatusta ja sitä, missä Herra haluaa uskovan tekevän töitä, niin jos anoo kestäväisenä, sen myös löytää, eli Herra sen johdattaa lopulta.
Ihan sama on puolison valinnan kanssa, eli ensin tulisi alistaa koko avioituminen Herran tahtoon, eli kysyä Herralta sitä, että sopiiko Hänen suunnitelmaansa ja kaiken kaikkiaan minulle puoliso ja sitten jos ja kun saa siihen varmuuden, taas kestäväisen rukoilun kautta, niin sitten on anottava että Herra johdattaa ja näyttää sen oikean.
Näin sen uskovan kohdalla pitäisi mennä !
Mutta jos ei etsitä edes Herran tahtoa kestäväisenä, vaan valitaan ihan itse, niin se on ihan toinen asia ja tapaus kokonaan !
Aivan näin ! Tee-se-itse-uskovan elämä on raskas !!! Täynnä pettymyksiä !!
Jaakob muuten puhui juuri tästä asiasta seuraavaa:
Jaakobin kirje 4
1 Mistä tulevat taistelut ja mistä riidat teidän keskuudessanne? Eikö teidän himoistanne, jotka sotivat jäsenissänne?
2 Te himoitsette, eikä teillä kuitenkaan ole; te tapatte ja kiivailette, ettekä voi saavuttaa; te riitelette ja taistelette. Teillä ei ole, sentähden ettette ano.
3 Te anotte, ettekä saa, sentähden että anotte kelvottomasti, kuluttaaksenne sen himoissanne.
Kauniita sanoja. Valitettavasti olet väärässä. Jos Herran tahto on, että uskova on työtön, niin ei sellaiseen tahtoon tarvitse alistua.
Ikävä fakta on, ettei Jumala auta ihmistä löytämään puolisoa tai työtä. Jos auttaisi, niin uskovien keskuudessa ei olisi työttömyyttä, eikä vasten tahtoaan olevia sinkkuja.
Jumala kyllä kuulee rukoukset, mutta sillä ei ole ihmisen kannalta mitään merkitystä, koska vastausta vaille jääneet rukoukset ovat yhtä tyhjän kanssa.
Jaak. 1:2Veljeni, pitäkää pelkkänä ilona, kun joudutte moninaisiin kiusauksiin,
3 tietäen, että teidän uskonne kestäväisyys koetuksissa saa aikaan kärsivällisyyttä.
4 Ja kärsivällisyys tuottakoon täydellisen teon, että te olisitte täydelliset ja eheät ettekä missään puuttuvaiset.
5 Mutta jos joltakin teistä puuttuu viisautta, anokoon sitä Jumalalta, joka antaa kaikille alttiisti ja soimaamatta, niin se hänelle annetaan.
6 Mutta anokoon uskossa, ollenkaan epäilemättä; sillä joka epäilee, on meren aallon kaltainen, jota tuuli ajaa ja heittelee.
7 Älköön sellainen ihminen luulko Herralta mitään saavansa,
8 kaksimielinen mies, epävakainen kaikilla teillään.
Omalla kohdallani oli vaimon löytäminen kipeä asia pitkään, kunnes se vaan yhtäkkiä tapahtui. Uskon että Jumalalla oli osuutta asiaan. Olin myös jossain vaiheessa työtön, mutta nyt olen ollut 12 vuotta samassa työpaikassa ja kiitän siitäkin Jumalaa. Molemmissa asioissa kuitenkin auttaa myös oma aktiivisuus. Vaimon voi löytää helpommin kun liikkuu ihmisten parissa ja töitä löytää helpommin kun käy eri paikoissa kyselemässä itse. Työkkärin kautta ei mitään järkevää löydä, se on ihan varma. Usein työnantajat eivät ilmoittele missään jos on tarvetta työntekijälle. Sitten kun sopiva ehdokas sattuu ilmaantumaan ovelle, he voivat tarttua tilaisuuteen ja palkata, vaikka aikomusta ei varsinaisesti olisi ollutkaan. En usko että Jumalan tahto on että uskova on työtön. Sanoohan raamattukin että työllä meidän on elätettävä itsemme.
Kävin tuos sitten viimein panemassa yhtä helluntai muijaa. Siis toisen miehen vaimoa. Kun se nyt jatkuvasti töissä tuli viereen kahvilla ja ruokatunnilla istumaan ja pöydän alla kättään laittoi minun reiden päälle. Siis varmaan sitä helluntailaista kätten päälle panoa ?
Noh. Eihän siltä tarvinnu sitten lopulta kuin kysyä suoraan et haluatko panna pakanaa ? Ja niin järjestyi yhteinen tapaaminen viikonlopulle minun kämpille. Sanoi isännän olevan kavereiden kanssa jossakin pilkillä tai kalassa, et nyt kävis.
Ja kävihän se, monta tuntia. Mutta nyt on sitten kirvely virtsatessa kun kortsukin repes. Et tulikohan se siitä kerrasta vai edellisen päivän panosta ?
Miten on ?
Repesikö kortsu älykkään suunnittelun tuloksena vai ihan vaan eläimellisestä takaapäin panemisesta ? Siis oliko se jumalan tahto että pakanalla on taas todennäköisesti tippuri ?
"En usko että Jumalan tahto on että uskova on työtön."
Tämä on juuri niin kuin sanoit, eli et usko, että työttömyys on Jumalan tahto. Tämä on uskon asia, ei totuus. Kukaan ei voi mitätöidä toisen kokemuksia Jumalasta tai Jumalan johdatuksesta. Jos joku kokee, ettei Jumala auta arjen ongelmissa, niin se on tälle ihmiselle totta.
Ihminen aistii Jumalaa ja maailmaa kokemuksien kautta. Yhdellä on Jumalasta myönteisiä kokemuksia, toisella taas pelkästään negatiivisa. Ei Jumala toimi kaikkien kohdalla samalla tavalla.
Kuka sitten tällaiselle työttömälle pakanalle johdattais hellari muijan tyrkylle ? Nyt kelpais vaikka pienempikin. Missä ihmeessä sitä vois altistua tuollaiselle kätten reidelle panolle ? Siis muualla kun illalla baarissa. Mutta nyt jos se teidän jumala on olemassa niin tänne vaan johdattaa ovikelloa hellari friidun pimputteleen. Kerkeis kättellä pari tuntii.-)
Ennen kuin lähen keskustaa kohden. Hopi hopi !
Lujasti pitää uskoa omaan erityisasemaansa, jos pystyy kuvittelemaan Jumalan pitävän oman työnantajan pystyssä vain siitä syystä, että juuri minä satun olemaan ko firmassa töissä.
Jumala tuskin siitä pahastuu oletko töissä vai työtön, hänelle merkitsee, oletko sinä tai HALUATKO OLLA HÄNEN LÄHELLÄÄN ja haluatko kasvaa uskossasi, koska me olemme MATKALLA emme perillä!
AP. sanoi:
" Uskovan tie on pettymysten tie "
Totta kyllä se sitäkin on. Ainakin, jos omaa lihaa ajattelee, pettymyksiä satelee harva se päivä.
Mutta mitä Jumalan johdatukseen tulee, siitä olen kanssasi täysin erimieltä.
Olen kokenut selkeää Jumalan johdatusta niin työpaikkojen suhteen kuin muutenkin.
Jopa niin, että olin eräässä työpaikassa ja siellä äärimmäisen kireä työilmapiiri joka johtui silloisesta pomosta. Minua kohtaan hän oli ihan ok.
Niimpä rukoilin, että Herra, jos sinä olet antanut tämän työpaikan mulle, niin siirrä tuo pomo täältä pois.
Tai anna mulle toinen työpaikka, koska oli aika raskas olla siellä töissä.
Ei mennyt kauan, kun tämä pomo irtisanoutui ja tuli täysin päinvastainen pomo tilalle.
Tapasin tämän kireän ex pomon myöhemmin ja hän kertoi miten raskaaksi työ hänelle kävi siinä työpaikassa ja siksi hän lähti siitä pois toiseen työhön työntekijäksi ei pomoksi. Ja tämä on vain yksi tarina.
En tiedä mistä on tullut ajatus, että USKOVIEN pitäisi olla jotain superuskovia, kuten supermalleja tai mitä tahansa superia. Ei se niin mene.
Jumala johtaa monesti meidät tilanteisiin jotka ovat MEILLE ITSELLEMME omalle lihallemme,täysin mahdottomia. Mutta Jumalalle täysin mahdollisia.
En tiedä mitä raamattua nämä superuskovat lukevat, kun minun Raamattuni sanoo:
Kirje heprealaisille 11
36. toiset taas ovat saaneet kokea pilkkaa ja ruoskimista, vieläpä kahleita ja vankeutta;
37. heitä on kivitetty, kiusattu, rikki sahattu, miekalla surmattu; he ovat kierrelleet ympäri lampaannahoissa ja vuohennahoissa, puutteenalaisina, ahdistettuina, pahoinpideltyinä -
38. he, jotka olivat liian hyviä tälle maailmalle -; he ovat harhailleet erämaissa ja vuorilla ja luolissa ja maakuopissa.
Sekin on huomioitava, ettei käsitteellä työ, tarkoiteta ansiotyötä. Raamatun ilmoitusten kautta ymmärränkin, miten työn tekemisellä tarkoitetaan mieluimmin ahkeruutta - olla toimelias.
Esim. itse tykkään käsillä tekemisestä ja erikoisesti jos saan tehdä pientä remonttia talkootyönä. Tosin ansiotyön tekeminen haittaa tätä aluetta ja ikäkin.
Niin, ajatelkaapa tarkoin. Mikälainen yhteiskuntamme olisikaan, jos ihmiset tekisivät taidoillaan ,- JUMALAN antamilla lahjoillaan avustustapaista työtä. Siis vanhus tai sairas ihminen tarvikkeiden hinnalla remontin toteutettua. Remonteiden hinnoissahan on vähintään puolet työosuutta.
Tai lääkäri kyläillessään huomioisi sairaan ihmisen ja kohdentaisi ammattitaitonsa sairaaseen ihmiseen.
Lie väärä paikka tuoda esille, mutta maamme tuotanto on vaikeutunut juuri tämän alueen kautta eli joka ikiselle rikasukselle on lukiteltu hinta ja maksetaan se ja näin itse tuotteeseen kohdistunut hinta on liian korkea. Suomessa tuotettu tuote on todella korkeassa tasossa. Välikäsiä hintoineen on liian paljon.
Mutta vanhurskasten polku on kuin aamurusko, joka kirkastuu kirkastumistaan sydänpäivään saakka.
Jumalattomain tie on kuin pimeys: eivät he tiedä, mihin kompastuvat.
Älä lähde jumalattomien polulle, älä astu pahojen tielle.
Anna sen olla, älä mene sille, poikkea pois ja mene ohitse.
Sillä eivät he saa nukkua, elleivät pahaa tee; se riistää heiltä unen, elleivät ole ketään kaataneet.
Niin he syövät leipänään jumalattomuutta, juovat viininään väkivallan tekoja.
Sananlaskut 4
"Esim. itse tykkään käsillä tekemisestä ja erikoisesti jos saan tehdä pientä remonttia talkootyönä. "
Montako valtakunnansalia olet rakentanut..?
>>Montako valtakunnansalia olet rakentanut..? <<
En ainuttakaan, mutta vähävaraisten / sairaiden ihmisten asuntoja sitäkin enemmän.
Se miten nuoret uskovat valitsevat kumppaneitaan osoittaa jo, että siitä on Jumalan johdatus kaukana. Vai onko muka niin, että Jumalakin on sitä mieltä, että kaikki rumat ja arat jätetään seinäruusuksi ja kauniit ja rohkeat ansaitsevat johdatuksen. Hahhah. Kyllä uskovat täysin itse junailevat näitä juttujaan, yrittävät vain tehdä itsestänsä tärkeämpiä kuin ovatkaan puhuessaan kutsumuksistaan ja johdatuksistaan, mutta kivahan se varmaan on valehdella ja uskotella itsellensä kaikkea ylihengellisyydessä.
"Ihmisten edessä te olette olevinanne hurskaita, mutta Jumala tuntee teidän sydämenne."
Komppaan aloittajaa. MIksi kaikilla ei mene asiat kuin standardihellarin todistuksessa? Eli ensin join ja sitten herra pelasti ja kaikki on ollutkin sen jälkeen kuin yhtä juhlaa mutta..
Miksi jotkut eivät saa rukousvastauksia KOSKAAN? Riippumatta kilvoittelun määrästä ja uskon syvyydestä ja aitoudesta'? Olen tavannut lukemattomia sellaisia ihmisiä ja olen itse myös sellainen. Miten voi uskoa ja kasvaa uskossa jos yhtä hyvin voi odottaa vastausta lumiukolta tai papupadalta? Saamatta koskaan vastauksia mihinkään. Kuka voi vaatia sellaista ihmistä säilyttämään uskonsa Raamatun lupausten valuessa tyhjiin?
Älkää hyvät uskon veljet ja siskot vaan jatkako fraseologialla vaan olkaa mieluummin hiljaa, jos teillä ei ole muuta sanottavaa tähän kuin että " Eli odota ja kyllä se siitä ja kaikki kyllä ajallaan jne. .."
No, millä ihminen todistaa onko koetut tapahtumat hyvää tuuria tai todella JUMALAN johdatusta.
Esim. itse olen kokenut selkeää JUMALAN johdatusta ja huolenpitoa monelle eri alueella. Varmaan tämä liittyy siihen, etten ole geneettisesti "ruudinkeksijä" tasoa. Taannoin tapahtuneet puukattilan vaihtoon ja samoin ikkunaremontiin liittyi ihmeellistä "hyvää tuuria". Samoin mörskän laajennukseen liittyi ihmeellistä asioiden ohajusta jne....
Mutta,- se on totta, ettei JUMALAN toimi siten, että puupino ilmestyy yks kaks varastoon tms. Tai työpaikka ilmaannu ihmiselle,joka on passiivinen ja ei ole ammattikoulutusta millään alalla. Tai puolisoa ei löydy, jos viettää aikansa "eräkammarissa".
Väitämpä, miten tänä aikana puolison löytää jokainen ihminen sitä todella halutessaan,- jos arvomaailma on JUMALAN ohjaama,- ei lihallisuuden. Moni puolisoa etsivä etsii lihallisesti valmista pakettiaja odottaa tähän JUMALAN ihmettä / johdatusta ja siten odottavan aika käy todella pitkäksi.
Itse olen kokenut JUMALAN johdatusta ja ohjausta asioiden suunnittelusssa ja ollessani aktiivinen. Aikoinaan ihan aikuisen oikeesti toteutin JUMALAN tahdon mennessäni muurahaisten tykö.
6. Mene, laiska, muurahaisen tykö, katso sen menoja ja viisastu.
7. Vaikka sillä ei ole ruhtinasta, ei päällysmiestä eikä hallitsijaa,
8. se kuitenkin hankkii leipänsä kesällä ja kokoaa varastoon ruokansa elonaikana.
9. Kuinka kauan sinä, laiska, makaat, milloinka nouset unestasi?
10. Nuku vielä vähän, torku vähän, makaa vähän ristissä käsin,
11. niin köyhyys käy päällesi niinkuin rosvo ja puute niinkuin asestettu mie
Ratkaisusi ongelmaan on siis sinkun ja työttömän syyllistäminen? Mihin syyllistäminen auttaa? Mistä sinä voit tietää miten joku on yrittänyt etsiä ja rukoilla työpaikkaa tai puolisoa? Jos ovet eivät avaudu, niin ne eivät avaudu, that´s it.
Jos ovet eivät avaudu niin sitten eletään siinä tilanteessa niin kauan kunnes avautuu ja tehdään se mikä voidaan.
Tarkoitukseni ei ole syyllistää ketään,- vaan antaa ajattelemisen aihetta. Jokainen avioitunut ihminen tietää, miten puolison etsimiseen liittyy kriteerit. Samoin sinkkuun, joka etsii puolisoa. Näillä kriteereillä on erittäin merkittävä vaikutus ihastumiseen ja sitä kautta rakastumiseen ja rakastamiseen. Ihmisen ihastumista ohjaa todellisesti alitajuiset tekijät,- joita on repullinen. Siis tekijät, jotka epävarmentavat puolison valintaa.
Nimittäin todellisuus on ihmeellistä. Itsekkin tiedän sinkku miehiä ja naisia, jotka etsivät puolisoaan, ja molemmat ryhmät edustavat erittäin hyvää puoliso tasoa. Ihmeellisintä on,- ettei nämä kohtaa toisiaan. Sivullisena näenkin ongelman liittyvän kriteereihin ja epävarmuuteen lähestyä vastakkaista sukupuolta.
Sekin liittyy tähän ongelmaan, miten ihminen on itsekeskeistynyt ja tämä tekijä monasti etäännyttää lähestyvää kumppania. Eli liikutaan samoissa palikoissa , ettei tämän päivän ihminen erityisesti kaipaa kyläilyjä. Ennen ihmiset luontaisesti kyläilivät naapurostossaan,- mutta nykyään tämä tarve ja kyky on vähentynyt,- lähes surkastunut.
Lyhyesti sanottuna. Ihmisen on tänä päivänä vaikeampi rakentaa siltaa toisen ihmisen luo, koska ajan käyttö on muuttunut. Siis olemme ihmislajina samassa veneessä ja jos tämän tiedstaa ja ymmärtää, niin ovi avutuu helpommin. (liittyy tunteiden näyttämiseen ja itsensä ilmaisuun,- johon valitettavasti liittyy myös geneettisyys). Aluetta voi siis kehittää ja kasvattaa,- vaikka geneettisyys on kielteinen.
Jumala voi johdattaa armollisuudessaan luoksesi vaikka ihan todella ruman ihmisen, joka "on sisältä kaunis." Jumala voi tehdä mitä tahtoo, mutta on se keljua ajatella vaikkapa rakastellessa, että tuo minun kumppani on vain sisäisesti maailman kiihottavin. Ei auta! Nicole Kidman on vain alati mielessä, tai vastaava.
Samoin on työpaikan kanssa. Taidot riittäisivät vaikka mihin, mutta työllistyt pätkätöihin nurmikoita leikkaamaan tai siivoojaksi Jumalan armosta. Ja kaikki tämä on vain omaksi parhaaksesi!
Siinä ei ole mieltä!
Mutta,- onko todella rumaa ihmistä? Itse en ole vielä kohdannut. Uskokaa tai älkää, mutta ihmisen ajatusmaailma vaikuttaa erittäin paljon ihmisen ulkonäököön. Katkera, passiivinen, patoutunutta vihaa, kaksinaamainen ihmisiä milistelevä ihminen päälle päin näyttää todellisesti kolkolta ihmiseltä,- jopa rumalta. Mutta,. aivan sama ihminen, joka pääsee eroon näistä tekijöistä on kaunis.
Eli todellisuutta on, miten ; " Iloinen sydän kaunistaa kasvot".
Taas ihmisen fyysisellä olemuksella ei ole kauneuteen mitään kosketuspintaa. Ihminen voi olla lyhyt, pitkä, laiha, pullukka, niin silti hän voi olla kaunis tai kolkko / ruma, jos sydämentila on synnin kyllästämä. Edes ns. nauruterapia ei muuta todellisuutta.
Niin, aikoinaan työttömyydestä kärsiviä ihmisiä kannustin hakeutumaan ammattikouluun ja sitä kautta työelämään. kuulemma mahdoton toteuttaa jo ajatustasolla. Tämä aika on siitä ihmeellinen, miten on myös työttömyyttä, mutta samalla avoimia työpaikkojakin. esim. työnantajani ei saa "kirveelläkään" työntekijöitä ja nytkin on hakusessa. Tosin vaatii ammattikoulutuksen taitoineen.
Kyllähän se on niin, että Jostain syystä Jumala antaa toisille huomattavasti paremmat lähtökohdat selviytyä tämän maailman vaatimuksista ja nämä samat "onnelliset" hääräävät ja määräävät myös srk:ssa. Sitten nämä "lihavat lampaat" vielä kehuskelevat, kuinka he nyt ovat kokoajan niin Jumalan johdatuksen keskipisteessä ja kutsumustakin pukkaa vaikka maailmanääriin. Tosiasiassa nämä ihmiset ovat niin ihastuksissaan vain ja ainoastaan omaan erinomaisuuteensa, että katsovat itseoikeutetusti kuuluvansa aina ensimmäisten joukkoon asiassa kuin asiassa, srk:ssakin näitä itseensä rakastuneita on pilvin pimein. Sitten jos ihminen jo alussa on saanut huonommat eväät täällä taapertaakseen valittaa kohtaloaan ja kyseenalaistaa Jumalan oikeudenmukaisuutta, niin nämä "lahjoilla kyllästetyt" kivittävät tyyliin oma vikasi, olet kiittämätön, et varmaan ole edes uskossa, olet katkera, Jumalaa et tunne, ikinä et tule siunauksia saamaan, kun olet noin patoutunutta vihaa täynnä jne., syytöksiä ja seuraamuksia kyllä löydetään.
Erittäin pinnallisia ovat monet uskovat niin kauan kuin "syöttökaukalo" pursuilee ruokaa ja siinä mässäillessään ehtivät vielä töniä heikompia loitommalle, mutta kun iskee se yksi katastrofi elämään, niin kieriskelläänkin itsesäälissä ja heitellään tuhkaa pään päälle ja vaaditaan sääliä ja apuja muilta ja ihmetellään suureen ääneen "miksi Jumala ei auta?"
"Minä etsin eksyneen ja tuon takaisin laumasta harhautuneet, minä sidon murtuneen jalan, minä hoivaan uupunutta, ja vahvat ja lihavat minä pidän kurissa. Minä kaiteen laumaan niin kuin sitä tulee kaita."
Olisikohan niin, että kuri seurakunnissa on löystynyt väärien paimenten toimesta ja osa lampaista on tallottu jalkoihin, unohdettu tyystin. No, Herra palauttaa kurin ja se ei ole mitään pään silitystä.
Viestisi sisällössä on totuutta. Kyllähän todellisuus on, miten eri uskonnollisien puolueiden tehtäviin laitetaan / arvostetaan maallisten tekijöiden ja aseman siivittäminä.
Jos paikkakunnalla huomattavassa asemassa oleva ihminen tulee uskoon, niin hän saa puolueessa heti huomattavan aseman ja arvostuksen. Tai jos paikkauknnalla työtön köyhä tulee uskoon, niin häntä hädin tuskin huomataan. Kasvot painetaan mieliin.
Juuri tuo lihallisuus on johtanut monen puolueen tilanteen siihen, miten opetus on täysin näivettynyt. Siis käsitellään vain Kristuksen opin alkeita vuodesta / vuosikymmenistä toiseen, jotka ovat itsestään selvyyttä.
JUMALAN tahdon mukaisessa seurakunnassa / uskovien yhteydessä ei tule vaikuttaa sosiaalinen asema,- vaan JUMLALTA saatu viisaus ja siten ymmärrystaso. Vaikka Presidenttimme Sauli Niinistö tulisi uskoon, niin häntäkään ei tulisi asettaa eriarvoiseen asemaan ja tehtävään. Tehtävä tulisi olla JUMALALTA saadun viisauden taso huomioiden. No, Sauli on tosin erittäin taitava ja lahjakas tehtävässään Presidenttinä. On kuin viini, joka vanhetessaan vain paranee. Todellinen maailman asioiden rauhaan pyrkivä ihminen.
Niin, jos peilaa erikoisesti tätä aikaaamme, niin väitämpä, miten koulun käymättömyys on paremminkin hyve kuin heikkous. Kuin myös raamattu opettaa. Korkeasti koulutettuun ihmiseen liittyy aina valta ja sen vaaliminen,- ei JUMALAN aivoitusten mukainen opetus.
Kiitos "Kurinpalautus" rehellisestä kirjoituksestasi. Monilla uskovilla se "minä" on päällimmäisenä mielessä; minä minä. Minä -keskeisyyden tilalla tulisi olla Kristus keskeisyys. Hänen tulee kasvaa, ja minun vähetä. Se on ristin tie, joka on vie elämään.
Tunnen uskovia, jotka Facebook päivityksissään tuovat esille vain asioita, jotka ovat mieluisia lihalle. Esitellään kotia, autoja tavaraa, matkoja....pinnallisuutta, josta kirjoitit. Vahingossakaan ei kerrota vastuksista, joita jokaisen elämässä on. Sivuilta ei kuitenkaan löydy mitään hengellisyyteen viittaavaa......kuka nyt "Hihhuliksi" haluaisi leimautua...
Paimenet ovat suurelta osin eksyksissä, heistä ei ole laumaa paimentamaan.
Ulkomailta tuotetaan jos jonkinlaista "ihmepuhujaa"; todellinen elämä Kristuksessa ei näy. Missä on paimenet, jotka aidosti huolehtivat lampaista. Paimenet, jotka lähtevät hakemaan sitä yhtä eksynyttä? Paimenet, jotka torjuvat harhaoppien invaasiota?
Valvokaa!
Epäuskoinen ei voi ymmärtää Jumalan johdatusta, tai sellainen joka ei yksinkertaisesti anna itseään Jumalalle, vaan etsii van ehkäpä joitakin merkkejä.
Lähestykää Jumalaa, niin Jumala lähestyy teitä, mutta riippukaa kiinni omissa valheissanne, niin omissa valheissanne saatte elää.
Apostoleille n ei auennut mikään ajallisen hyvän ovi, sekin on hyvä pitää mielessä.
Johannes Kastaja oli suurin vaimoista syntynyt, eikä Jeesus tehnyt mitään hänen hyväkseen vaikka oli nurkilla kun Johannekselta kaulaa katkottiin.
Jeesuksen seuraaja jää aina jalkoihin mailman ihmisten hallitessa, se nyt pitäisi olla itsestäänselvyys jokaiselle uskovalle.
Sitten on vielä oma luknsa nämä politisoituneet uskovaiset!
Käsittämätöntä on että vanhat saarnaajat loppumetreillä alkavat ilmestyä vaalimainoksiin kuvan kanssa!!
Se on jo niin suurta pimeyttä että kuka sitä voi tajuta ei ei ja ei!
Jumalako heidät siihen on muka asettanut!?!?
EI koskaan Jumala tee sellaista, itse he ovat tottuneet olemaan esillä joka paikassa ja kun ei saanakutsuja ehkä tulekkaan kalenterit täyteen, niin aletaan itse kiivetä ikkunoihin kravatin kanssa hohoijaa mitä lihallisuutta ja jonkun lihallisuuden tarvetta!
Joskus tulee mieleen, sekö se on ollut vaikuttimena koko matkan ajan jopa saarnatyöhön saada olla esillä, ja rakastaa omaa ääntään.
Niimpä. Kävin äskettäin Kristillisten puolueen vaali tapahtumassa. Niin, miten pimeyteen onkaan ihminen mennyt ajatellen Raamatun punaista lankaa. Pitivät aivan luontaisena asiana, ettei ihminen tarvitse uskoa JUMALAN aivoituksissa elämiseen. Siis on aivan hyvä asia, miten jumalattomat suomalaiset alistetaan vasten tahtoaan JUMALAN lain alaisuuteen.
31. Teemmekö siis lain mitättömäksi uskon kautta? Pois se! Vaan me vahvistamme lain.
Niin, koko Raamatun sanoman kulmakivi on usko ja politikoinnissa tämä tekijä on poistettu. Kyseessä onkin puhdas uskonnollisuudella ihmisten hallinta. Surullisinta tässä vielä on, ettei nämä ihmiset edes näe mitä tuhoa he ovat JO TEHNEET jälkipolville alistaessaan ihmisen valtansa alle.
...>>Pitivät aivan luontaisena asiana, ettei ihminen tarvitse uskoa JUMALAN aivoituksissa elämiseen<< ...
Mielenkiintoista - jos yllä oleva on k.o. puolueen virallinen linja; tai vaikka vähemmän virallinenkin.
Kotokulmillani on kaksi helluntaiveljeä Kristillisen puolueen ehdokkaina.
Toinen paikallisen hell.srk:n entinen pastori ja toinen pitkäaikainen ja näkyvä seurakunnan vaikuttaja.
Esimerkiksi tämä avioliittolaki, jota edelleen haluttiin muuttaa uskonnollisten ihmisten toimesta, niin kohdistui juuri uskomattomiin ihmisiin. Siis ihmisiin, jotka ovat maailmassa,- ei uskovat.
Kristilllispuolueellahan on paljon muitakin JUMALAN lakeja, joita he haluaisivat kohistaa jumalattomiin ihmisiin.
On muistettava, miten koko Jeesuksen opetus kohdentuu luonnollisesti Jeesukseen uskoviin ihmisiin ja siten uskolla vahvistetaa JUMALAN laki.
Niin, eihän JUMALASTA syntyneellä ihmisellä ole mitään asiaa säätämään maailman ihmisten asioita. Maailman ihminen elää omaa elämäänsä ja JUMALASTA syntynyt omaansa.
>>Niin,+eihän+JUMALASTA+syntyneellä+ihmisellä+ole+mitään+asiaa+säätämään+maailman+ihmisten+asioita.+Maailman+ihminen+elää+omaa+elämäänsä+ja+JUMALASTA+syntynyt+omaansa.<<
Näinpä,+herätteleekin+kysymään+mitä+uskovalla+ihmisellä+on+ylipäätään+tekoa+joissakin+kaupungin/kunnanvaltuustoissa,+joissa+käsitellään+100%:sti+sekulaarin+maailman+asioita.
Niin+no,+jos+vaikka+köyhän+ja+vähäosaisen+puolesta+....
"Näinpä,+herätteleekin+kysymään+mitä+uskovalla+ihmisellä+on+ylipäätään+tekoa+joissakin+kaupungin/kunnanvaltuustoissa,+joissa+käsitellään+100%:sti+sekulaarin+maailman+asioita."
No+mielipide+tuokin,+USKOVATHAN+EIVÄT+MIELESTÄSI+LIENE++sen+paikkakunan+asukkaita.+Tai+eivät+mielestäsi+saisi+olla+päättämässä+yhteistä+asioista.
Kuten+tämäkin+ns.sukupuolineutrilaki.+Jos+eduskunnassa+olisi+ollut+enemmän+Raamatun+sanaa+kunnioittavia+Edustavia+ei+tämä+laki+olisi+koskaan+nähnyt+päivänvaloa.
Onko+mielestäsi+parempi,+että+jumalattomuus+lisääntyy+Suomessa,+kaikki+se+minkä+päälle+Suomi+on+rakenettu+MURENNETAAN.
Onko+parempi,+että+koulussa+opetetaan+sitä+mitä+seta+haluaa,+eli+ei+ole+tyttöjä+ja+poikia.+Seta+kyllä+mielellään+päättää+teidän+"kummallisten+uskovien"+puolesta+mitä+lapsillemme+ja+lapsenlapsillemme+saa+opettaa.+Eli+VALHEITA+!
Itse+ainakin+äänestän+KRISTITTYJÄ+PÄÄTTÄJIÄ+,+niin+kunta+kuin++muissakin+vaaleissa.
Eikö+Raamattukin+sano,+että+harrastakaa+sen+kaupungin+parasta+missä+olette..
Markku+Lievonen+muistanko+oikein,+että+olet+Jehovantodistaja+?
Muistat väärin. En ole minkään uskonnollisen puolueen jäsen tai sen edustaja. Niin, rukoileminen paikkakunnan puolesta on eri käsite kuin politikoiminen valtuustoissa.
Niin, sitä en ole koskaan ollut vastaan, että maailman ihmiset muuttuisivat JUMALAN tahdon mukaisiksi. Taas sitä olen vastaan, miten jumalattomia ihmisiä alistetaan elämään JUMALAN lain alla. Edes JUMALASTA syntyneetkään ihmiset eivät elä lain alla,- vaan uskolla ovat vahvistaneet JUMALAN lain.
Niin, jos ihminen ei ole saanut uskoa, niin on JUMALAN tahdon vastaista alistaa sivullisten tämä ihminen lain alle. Tästä on kysymys eism. tuossa paljon puhutusa parisuhde laissa.
>>>Onko mielestäsi parempi, että jumalattomuus lisääntyy Suomessa, kaikki se minkä päälle Suomi on rakenettu MURENNETAAN.<<<
Mitä murentamista se on kun Luterilaisen kirkon ote valtioon / ihmisiin lakkaa. Eihän ihminen muutu jumalattomammaksi, koska hän ollut jumalaton ja tulee olemaan jumalaton. Vai kuvitteletko tosissasi miten vauvakaste on maastamme tehnyt Kristillisen kansan?
YMMÄRRÄTKÖ, miten vauvakasteen oppi / Luterilaisuus on hämännyt ihmisiä luulemaan suomalaisia JUMALAN lapsiksi ja kun kupla puhkeaa niin te itkette miten jumalattomuus laajenee kuplan puhkeamisen myöten.
Totuus on tämä / JUMALAN tahto. Maamme on yksi valtio maailmassa muiden maailmassa olevien valtioiden joukossa ja JUMALA tahtoo edelleen, miten on maailma ihmisineen ja JUMALASTA syntyneet ihmiset / seurakunta. Näiden välillä ei ole muuta kansalaista.
Jos vähääkään olisit näkevä tätä todellisuutta, niin KAIKKI JUMALAN säädökset kohdentuvat vain ihmisiin,- jotka uskolla ovat ne vahvistaneet. Siis kohdentuu vain seurakuntaan.
JUMALA taas tuomitsee seurakunnan ULKOPUOLELLA olevat ihmiset.
Aivan sama mielikuva, jos muslimit pakottaisivat eduskunnan säätämään lakeja Koraanin pohjalta ja ilman uskoa maamme kansalaiset tulisi noudattaa Koraanin lakeja. Näinhän te teette, mutta lait, joiden alle tahdotte ihmisten alistuvan on Raamatusta.
Mutta,- se olisi todella ilon ja kiitoksen aihe,jos maamme KAIKKI kansalaiset olisivat saaneet JUMALALTA uskon ja siten KAIKKI perustuslaki säädöksineen voisi olla JUMALAN aivoitusten pohjalta. Näin jokainen ihminen olisi uskollaan vahvistanut jo JUMALAN lain.
Niin, tutkippa perhettä, jonka isä on uskollaan alistanut lapsensa uskonsa alle. Tiedän monia perheitä, joiden lapset kärsivät aikuisuudessaan mielialaan liittyviä sairauksia. mm masennusherkkyys on korkealla tasolla, jos lapsen geneettyssy ohjaa lasta ns sisäänpäin kääntyväksi. taas toinen lapsi aktivoituu uhmaan ja siten väkivaltaiseen käyttäytymiseen ja esim. vankila / huume kierre on valmis.
Niin, sitä vaan ihmettelen edelleen. MIKSI uskonnolliset puolueet vaikenevat edelleen tästä alueesta eli ihmistä pyritään alsitamaan JUMALAN lain alle,- joka on ehdottomasti JUMALAN tahdon vastaista ja erikoisesti SITEN ihmisen elämää tuhoava.
Niin, tutkippa näitä persoonia, jotka ovat ENSIKSI alistaneet lapsensa uskomuksiensa alle kasvattaessaan lapsiaan alistavasti. Nämä samat ihmiset ovat taas politikoimassa ja TAAS alistamassa ihmisiä lain alle.
Järktyttävää, mutta totta. Kyseessä onkin ihminen, joka lihallisuudessaan on ottanut aseekseen Raamatun ja tällä alistaa ihmisiä. Toinen ihmineb ottaa aseekseen kiväärin / pistoolin ja tekee samoin ohjateessan ihmisiä pelkotiloihin/sa.
" En ole minkään uskonnollisen puolueen jäsen tai sen edustaja"
Luulin, että olet Jehovantodistaja, (aiemmista kannanotoistasi sai sen kuvan) onko se sinusta puolue ? Mihin srk.sitten kuulut?
" Suomessa, kaikki se minkä päälle Suomi on rakenettu MURENNETAAN."
Lait olivat ennen kristinuskon pääpiirteitä kunnioittavia. Kuten Jumalan pilkkalaki. Nythän Jumalaa saa pilkata miten vain.
Ilmeisesti hyväksyt sukupuolineutri lain. Ja sen , että pinten lasten mielen saa sekoittaa setanopetuksilla.
"YMMÄRRÄTKÖ, miten vauvakasteen oppi"
Minulla ei ole koskaan ollut mitään tekemistä luterilaisuuden kanssa.
Et tainnut ymmärtää lukemastasi mitään.
Ymmärrätkö. Jos ei olisi maassamme Luterilaista kirkkoa vauvakaste oppeineen, niin ei olisi ollut äänestystä ns.sukupuolineutrilaista. Siis valtio olisi säädöksineen kokonaan erillään uskonnolisuudesta. JUMALAN seurakunnassa ei ole tarvetta ääenstyksille, koska asia on selviö ja uskolla vahvistettu.
Niin, etkö todella ymmärrä mikä on JUMALAN seurakunta ja erikoisesti apostolien opttamana? Eikö nämä asiat tulisi olla jo selviö, jos on saanut uskon JUMALALTA. Jumalattomien eläminen maailmassa tai mikä on apostolinen paikallisseurakunta.
Jos olisin jäänyt odottamaan että Herra järjestää kaiken, olisin puilla paljailla.
Näin se on monen kohdalla. Odottaessaan Jumalan johdatusta on elämä kiirinyt ohitse. Jumala on antanut järjen käytettäväksi. Älä koskaan odota Jumalan johdatusta, jos haluat päästä elämässä eteenpäin.
Moni pyrkii hikipisaroita vuodatellen "elämässään eteenpäin", useimmiten omaan viisauteensa ja voimaansa tukeutuen, pahimmissa paikoissa ehkä Jumalaankin turvautuen.
Mikä se sitten lienee se elämässä eteenpäin menemisen päämäärä vai onko sitä ollenkaan? Ovatko ne päämäärät tässä ajassa oppiarvot, mammonan kerääminen, kunnia ja maine, medianäkyvyys vai mikä? Niistäkö se ilo ja riemu sitten tulee?
On monta suurmiestä/-naistakin tässä ajassa elänyt, tehnyt eläessään aikalaistensa arvioimana mahtaviakin tekoja, mutta muistetaanko heitä edes 100 vuoden päästä? Harva muistaa ja vielä harvempi välittää ja toisille se on täysin yhdentekevää, ketkä täällä ovat tehneet ja mitä. Ehkä hirmutekojen tekijät, jotka ovat tapattaneet määrättömän määrän ihmisiä, muistetaan - vieläpä heidän pahojen tekojensa takia!
Miten turhaa onkaan ihmisen työn ja vaivan näkeminen sen eteen, että hänet jotenkin muistettaisiin nyt tai myöhemmin.
"Moni pyrkii hikipisaroita vuodatellen "elämässään eteenpäin", useimmiten omaan viisauteensa ja voimaansa tukeutuen, pahimmissa paikoissa ehkä Jumalaankin turvautuen."
Niin kummallista kuin se onkin, niin monet jumalattomista menestyvät juuri sen vuoksi, etteivät ole sotkeneet Jumalaa asioihinsa. Uskovainen rukoilee ja odottaa Jumalan tahtoa, mutta sitä on moni uskova saanut odottaa maailman tappiin. En väitä, että kaikki jumalattomat onnistuvat ja uskovat epäonnistuvat, mutta niin usein näin käy, että sen voi kyllä yleistää.
Jumala on maallisen menestymisen este, ei menestymisen takaaja.
Jos haluat menestyä ja laittaa asiasi kuntoon, unohda Jumala ja luota itseesi.
Onhan se varmaan suuri pettymys, jos luulee olevansa parempi kuin muut, vaikka rikosrekisteri on väärintekoja täynnä ja vielä itseään "Jumalalla" kohottaa. Säälittäviä surkimuksia. Kaikkihan historian tietävät ja tämänpäivän teot, vrt Sipilä, Jalovaara, Räsänen.
Minäpä kerron tositapauksen Jumalan johdatuksesta, joka sattui minulle muutama viikko sitten. Olen työtön ja hakenut useisiin työpaikkoihin, mutta edes työpaikkahaastatteluun en ole kutsua saanut.
Olen rukoillut asian puolesta ja pyytänyt esirukousta seurakunnassa ja lähipiiriin kuuluvilta uskovilta.
Laitoin taas kerran yhden työpaikkahakemuksen vetämään, ja rukoilin että Jumala johdattaisi asiassa eteenpäin.
Jo seuraavana päivänä minulle soitettiin ja kutsuttiin työpaikkahaastatteluun. Haastattelu tapahtuisi toisessa kaupungissa 160 km:n päässä kotikaupungistani. Rukoilin, että Jumala avaisi työpaikan ovet, jos se on hänen tahtonsa.
Rukoilin myös, että sulje ovet, jos työpaikka ei ole minua varten, eikä sinun tahtosi.
Sanoin Herralle, jos työpaikka ei ole minulle tarkoitettu, estä matka ettei tarvitse tyhjän takia ajaa 320 kilometriä.
Matkalle ei ilmaantunut esteitä, ja niin lähdin matkaan. Haastattelu meni mielestäni ihan ok. Haastattelun jälkeen jätin asian Jumalalle ja pyysin häntä johdattamaan hänen tahtonsa mukaiseen lopputulokseen.
Eilen tuli sähköpostiini ilmoitus: "Valitettavasti valintamme ei kohdistunut sinuun. Tsemppiä työn hakuun jatkossa."
Se hyljätyksi tulemisen tunne oli sanoin kuvaamaton. Koin hyvin voimakkaasti, että Jumala ei välitä minulle tärkeistä asioista. Vaikka Raamattu sanoo, ettei Jumala kiusaa ketään, niin mitä tämä tälaainen kusettaminen on, jos ei kiusaamista?
Voin ihan omasta kokemuksesta kertoa, että älkää hyvät ihmiset laittako toivoanne Jumalaan, ellette halua kokea pettymyksiä. Pettymyksiä pääsee kokemaan ilman Jumalaakin, mutta ne eivät koskaan ole niin suuria kuin pettymykset Jumalan kanssa.
Mitäs jos olet työttömänä siksi, että sinulla olisi aikaa viettää aikasi nyt Herran kanssa. Ja sitten kun olet aikasi viettänyt, niin Herra avaa ovet sinulle oikeaan paikkaan.
Jos et jaksa tai halua viettää aikaasi nyt Hänen kanssaan hetken verran, niin miten ikuisuus sitten?
Raamattuhan sanoo, että etsikää ENSIN taivasten valtakuntaa ja Hänen kirkkauttaan.
Eli vaikka annoit omasta mielestäsi Jumalalle "vapaat" kädet tuon työpaikan saannin suhteen, niin sitten kun Herra näytti ettei paikka ole sinun, niin se ei sitten sinua miellyttänytkään, vaan sinun olisi se omasta mielestäsi pitänytkin saada.
Rukoilit Jumalan tahtoa, ja kun se tapahtui, se oli sinun mielestäsi väärin, koska itse tiedät paremmin.
Entäs jos Jumala näki, että tuo työ ei olisi ollut sinulle oikea paikka. Vaikkapa huonot työkaverit, työ josta olisi voinut koitua jollain tapaa sinulle ongelma, tai vaikkapa matkojen kulkeminen ei olisikaan onnistunut pitemmän päälle. Tai vaikkapa niin, että työ olisikin loppunut ennen aikojaan. Syitä voi olla mitä vain.
Jumala näkee loppuun asti, me vain sen hetkisen tilan.
Viestisi loppuosa kertoo oikeastaan jo olennaisen, eli et oikeastaan missään vaiheessa edes luottanutkaan Jumalan johdatukseen, vaan kuljit omaa päätöstäsi kohden, ja käskit Jumalaa siunaaman sen.
Ja sitten tulet tänne ja kehotat kaikkia muitakin luopumaan uskostaan ja luottamuksestaan Jumalaan. Eli sekin kertoo sen, että olet katkara. Ja mitä raamattu sanookaan katkeruuden juuresta?
Käväisepäs lukemassa.
Joo ei kannata luottaa noin sokeasti Jumalaan. Monesti on käynyt parempi onni itselläni muiden jumalien kanssa. Esimerkiksi hindulaisuudessa on lukuisia eri jumalia eri tilanteisiin. Aloitan tiettynä kellonaikaan aikaisin aamulla. Käyn suihkussa ja käytän ayurvedista saippuaa. Asettelen ostamani kukat kotialttarilleni ja varmistan puhtaan veden sekä suolan. Tuon laadukkaita reilun kaupan hedelmiä jumalalle uhriksi. Sytytän oikeista aineista tehdyt suitsukkeet ja soitan kelloa kolmesti. Laskeudun polvilleni, kumarran pitkään aivan maahan saakka. Nousen takaisin polvilleni, liitän kämmeneni yhteen ja lausun kolme kertaa Om. Sitten olen hetken hiljaa ja alan lausua tai laulaa mantraa tai laulua kyseiselle jumalalle. Rituaalini jälkeen suljen silmäni ja annan mieleni kellua universumin kosmisessa ajattomuudessa. Toisinaan tunnen käsittämätöntä rauhaa, jonka koen jumalan lähettämänä hyvän tahdon eleenä. Usein liikutun kyyneliin asti tuosta ihanasta olosta.
Saan paljon voimia uuteen päivään ja elämään. Paljon hyvää tahdon myös sinun elämääsi, ystävä hyvä!
Olen kyllä miettinyt, että työttömyysaika on tarkoitettu Herran kanssa vietettäväksi. Olen sitä myös tehnyt, saanut jopa profetioita asian vahvistamiseksi. Paljon olen aikaa viettänyt Sanaa lukien ja rukoillen. Ovia ei vaan ole avautunut, enkä usko niiden enää avautuvan. Olen alistunut kohtalooni, vaikka kapinahenki välillä nostaakin päätään.
Työttömyys hävettää ja on nöyryyttävää, mutta kai se on sitten Jumalan tahto..
Ikuisuuteen vetoaminen on se viimeinen ohje, johon takerrutaan, kun kaikki muut argumentit on jo käytetty.
Ehkä olet oikeassa siinä, että Herra näytti ettei paikka ole minun, mutta sitä en ymmärrä että Herra salli juosta tyhjän perässä, vaikka tiesi, ettei tule työpaikan ovia avaamaan. Mikä lie tämänkin tarkoitus oli.
"Jumala näkee loppuun asti, me vain sen hetkisen tilan."
Näinhän se on. Ongelma vain on siinä, että Jumala ei kerro "näkemäänsä", vaan antaa juosta turhia juoksuja ja sallii ihmisen epäonnistua rauhassa. Ehkä ihmisen vajavaisuus huvittaa Jumalaa.
Väitettäsi katkeruudesta en allekirjoita. En ole katkera. Pettynyt olen, mutta en katkera. Tunnen muutaman hyvin katkeran ihmisen, jotka ovat pilanneet elämänsä rypiessään katkeruuden sapessa. Katkeran ihmisen elämää en halua, vaan haluan ottaa opiksi toisten tekemistä virheistä. Katkeruus on aina valinta, ja sitä valintaa ei ole kenenkään pakko tehdä.
Herra on laupias ja armelias, pitkämielinen ja armorikas. Ps. 103: 8.
Sielu parka voi tässä huoahtaa: Voi, minua viheliäistä! Jumala on ystävilleen armollinen. Heitä tämä voi lohduttaa, mutta ei minua. Minut hän on heittänyt pois kasvojensa edestä. Hän on muuttunut minulle hirmuiseksi Näenhän sen. Minä tunnen, että hänen vihansa lepää ylläni. Hän ei koskaan enää tahdo kuulla rukoustani. Tunnen hänen uhkauksensa sydämessäni. Etsin häntä sanassa, mutta en löydä siitä vastakaikua enkä voimaa. Etsin häntä rukouksessa, mutta en koskaan saa armollista vastausta, ainoastaan uhkauksia ja kauhistusta. Herra on hyljännyt minut.
Sielu raukka! Kuka on Jumalan semmoiseksi sinulle kuvannut? Sen on perkele ja oma valheellinen sydämesi tehnyt. Sinulla on aivan erheellinen kuva Jumalasta. Sinullahan on perkeleen kuva silmäisi edessä. Katso, minkälaiseksi Jumalan sana kuvaa Jumalan mielenlaadun: »Herra on laupias ja armahtavainen, pitkämielinen ja armosta rikas. Ei hän alinomaa vaadi tilille eikä pidä iankaikkisesti vihaa.»
Tosin Herra voi vaatia sinua tilille ja pitää jonkin aikaa vihaa. Hän voi silloin kätkeä sinulta kasvonsa, jopa pitkäksikin aikaa, mutta mahdotonta on, että hän alinomaa vaatisi tilille ja pitäisi iankaikkisesti vihaa. Sekä Jumalan sana, Raamattu kauttaaltaan ja kaikki hänen tekonsa Israelin lapsiin nähden osoittavat selvästi, että ainoastaan sen on Herra iankaikkisesti hylännyt, joka lopullisesti on hänet ylenkatsonut.
Hän ei koskaan ole hylännyt niitä, jotka ovat antaneet nuhdella itseään, eikä niitä, jotka hädässään ovat avuksi huutaneet Herraa ja tahtoneet olla hänen lapsiaan. Syyrak sanoo: »Katselkaa vanhain esimerkkiä ja ottakaa niistä vaari: kuka on koskaan häpeään tullut, joka on toivonut häneen? Kuka on koskaan hyljätty, joka on Jumalan toivossa pysynyt? Tai kenen on hän koskaan hyljännyt, joka on häntä avukseen huutanut? Voi niitä, jotka Jumalaa epäilevät.»
Niin, voi niitä, jotka täällä uskovat omaa sydäntään ja omaa tunnettaan! Voi sitä ihmistä, joka ei usko Jumalaan sen takia, että hän tuntee sitä tahi tätä. Kuule, mitä Herra itse sanoo: »Sillä näin sanoo se korkea ja ylistetty, joka hallitsee iankaikkisesti ja jonka nimi on Pyhä: Minä asun korkeudessa ja pyhyydessä ja niiden tykönä, joilla on särjetty ja nöyrä henki, että minä virvoittaisin nöyrien hengen ja saattaisin särjetyn sydämen elämään. Sillä en minä iäti riitele enkä aina vihastu, kun henki minun edessäni kääntyy, ja sielut, jotka olen luonut.»
Pysähdy! Onko tämä Jumalan oma sana? Usko se sitten, äläkä tee Jumalaa valehtelijaksi. Hän vaatii kyllä meitä tilille, mutta ei alinomaa. Jeesus ei vastannut kananealaiselle vaimolle ja lopuksi nimittää Jeesus häntä koiraksi. Mutta kun vaimo siitä huolimatta uskoi, sekä tunkeutui paksun pilven läpi, katsoi hänen sydämeensä, josta kerrottiin, että se oli pelkkää rakkautta, tarttui hänen sanoihinsa, sanoen: niinpä niin, Herra, penikathan syövätkin niitä muruja, jotka heidän herrainsa pöydältä putoavat, niin silloin ei Herra voinut häntä vastustaa, vaan hänen sydämensä suli rakkaudesta vaimoon ja hän huudahti: »Oi vaimo, suuri on uskosi, tapahtukoon sinulle niin kuin tahdot.»
Semmoinen on hänen sydämensä silloinkin, kun hän vaatii meitä tilille. Hänen hartaan halunsa on, että uskoisimme. Selvään näemme, että hän toivoi vaimon uskovan ja sitten sydän iloa täynnä hän huudahtaa: »Oi vaimo, suuri on uskosi.»
Tahtonet kai sinäkin tuottaa Herralle sen ilon, että vaikka hän sinulta kätkeytyy, sinä kuitenkin uskot? Älä elämäsi ja autuutesi uhalla anna perkeleen vääristellä itsellesi Jumalan kuvaa. Tässä on sinulle hänestä todellinen kuva: »Herra on laupias ja armahtavainen, pitkämielinen ja armorikas.» Hän säälii kaikkea hätää, eikä voi olla meitä auttamatta, kun häntä avuksi huudamme. Jeesus sanoo: Voisiko Jumala kärsiä sitä, että hän kuulisi lastensa hätää yötä ja päivää auttamatta heitä.
Hän on armollinen eikä tee meille syntiemme mukaan, vaan rauhanliittonsa mukaan Kristuksessa. Hän on kärsivällinen s.o. pitkämielinen. Hän odottaa voidakseen olla armollinen. Tuhansia eri kuvia ja ajatuksia syntyy sydämessämme Jumalasta, mutta tämä kuva hänestä on ainoa todellinen kuva. Jos sydämeesi nousee jokin muu kuva Jumalasta, esim. kuva, jossa hän tahtoo kostaa sinulle syntisi, tahi semmoinen kuva, ettei hän muka sinusta välitä, vaan on hylännyt sinut, niin sano heti: »Tämä on harhakuva, valheellinen, vääristelty kuva Jumalasta». Voit myös sanoa: Tämä ei ole Jumalan, vaan perkeleen kuva. Jumala on laupias ja armahtavainen, pitkämielinen ja armorikas.
C.O.ROSENIUS
Luetaanpas väliilä pala Raamatusta aiheen tiimoilta, ok!
Siis;
19. Jos olemme panneet toivomme Kristukseen ainoastaan tämän elämän ajaksi, niin olemme kaikkia muita ihmisiä surkuteltavammat.
niin siinä sitä. Muitakaa mikä on päämäärä uskomisen asiassa.
Eikö toivo Kristukseen pidä laittaa juuri tässä ajassa? Tuonpuoleisessa se on myöhäistä. Meillä on vain yksi elämä täällä, ei sitä kannata läskiksi lyödä.
Politiikkahan on pelkkää enemmistön valtaan hamuamista!
mitä järkeä siinä on että mukauskovaiset politikalla saa ajettua jonkun avioasian näennäisesti oikeille raiteille!?
Eihän siinä ole taahtunut mitään muuta kuin vallankäyttöä ja enemmistöpeliä hah!
uudenliiton uskovalla ei pitäisi olla mitääntekemistä moisen kähminnän saralla.
olenkin huomannut että politiikkaan lähtevät kaikenmailman häärääjäuskovat, evankelistat ja jotenkin yksinkertaisemmat tapaukset joilal ei ole kärsivällisyyttää ajatella mitään asiaa varttituntia enempää.
pääasia on vauhti ja kova tohina heille. silloin aina on kaiketi Jumala a¨liikeellä kun mennään kovaa.
Ja mikähän raamatullinen selitys löytyy sille tosiasialle, kun monet elämässään menestyvät ovat ateisteja tai muutoin hyvin kaukana uskovaisuudesta?
Todellisuudessa yksilön menestys korreloi hänen älykkyyttään, sosiaalisia taitoja ja ulkoista habitusta. Näin se vain menee tässä oikeassa elämässä.
Rumat ja arat jäävät pääsääntöisesti seinäruusuiksi, kuten joku jo osuvasti totesikin.
Aloitukseen viitaten. Kun Jeesus lupasi opetuksessaan tien,
6. Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.
7. Jos te olisitte tunteneet minut, niin te tuntisitte myös minun Isäni; tästälähin te tunnette hänet, ja te olette nähneet hänet."
Koko uskon ja Raamatun sanoman punainen lanka ihmistä ajatellen on löytää JUMALA,- luojansa - suunnittelijansa. Siis uskon päämäärä ei ole materiaalinen rikastuminen tai päästä korkea-arvoiseen asemaan / valtaan tai korkeapalkkaiseen ammattiin jne......
Kun huomioimme ihmisen perus- sisäisen olemuksen, niin uskossa on puhtaasti kyseessä mielenmuutos. Siis liikutaan psyykkisillä alueilla. Mielikuvien muuttumisesta.
Lyhyesti voisi sano, miten usko tuo ihmiselle kyvyn sopeutua todellisuuteen ja näistä todellisten palikoiden kautta omata tyytyväisyys ja onnellisuus. Väitämpä, miten turmeltuneen ihmisen suurin ongelmoittaja onkin todellisuuden kieltäminen eli ihminen elää,- lähes luontaisesti sitku elämää. Sitten kun tämä toteutuu, sitten kun saan tämän valmiiksi, sitten kun koittaa eläke päivät, sitten kun saan ansiotyötä, sitten kun kohtaan puolison ,sitten kun voitan lotossa jne...
Ei, mahdollisuus onnellisuuteen ja tyytyvisyyteen ja iloon ihmsellä on tässä ja nyt palikoiden kautta. Rauhan ja levon saaminen hötkylilemisen tilalle. Edes minkään uskonnollisuuden jäsenyys ei takaa rauhaa ja lepoa, vaan ainoastaan Jeesuksen Kristuksen kautta tuleva JUMALAN tahdon aivoitusten tiedostaminen.
Taas jos vakavasti pohditaan, niin mielikuvilla ja ajattelutavan muutoksilla on taas vaikutuksensa,-jopa ihmisen syysisille alueille eli psykosomaattisiin sairauksiin jne....
Eli koko usko ja sen vaikutus karkaa todella kauas materiaallisesta alueesta. Eli uskolla ja menestymisellä ei ole kosketuspintaa toisiinsa nähden.
Siis fyysinen.
jopa ihmisen fyysisille alueille eli psykosomaattisiin sairauksiin jne....
Kristityn tulee elaa karsimyksessa, Jumalan vihaa syntisin, siksi vainn karsimysta on oikea elamantapa