Vihdoinkin kaikki ovat yksimielisiä.

hyväpäätös

Vihdoin hyvien keskustelujen päätös on saanut kaikki vakuuttuneeksi, että Jeesuksen omien ei pidä viettää sapattia, vaan levätä silloin kun on väsynyt.

Tämä on ihmeellistä aikaa, kun harhaopit kumotaan ja monet entiset sapatin viettäjät luopuvat sapatin viettämisestä ja alkavat levätä silloin kun on töistä vapaata ja mahdollisuus levätä.

Adventtikirkkokin antaa kohta julkilausuman, että amerikasta tulleet harhaopit kumotaan Suomen Adventtikirkossa ja aletaan viettää Jeesuksen läsnäolossa aikaa pyrkien kohti uutta herätyksen aikaa ja vapautumista synnin ja lain orjuudesta.

Samoin juutalaisuuteen harhautuneet ovat ymmärtäneet joutuneensa eksytyksen valtaan ja palaavat Jeesuksen jalkojen juureen.

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käärmemäistä

      Siinä kieli lipoo hyvän ja pahantiedonpuulla.

    • sunnuntai.lait

      http://www.apostolic7day.org/

      Terveisiä aloittajalle 7.n päivän Apostolisen "Helluntaiseurakunnan sivuilta".
      Kyse on kansainvälinen srk. Tosin tämä luterilaisten hapattama yleisuskonto on sekoittanut monen pään ja saanut jopa antisemitismin nousemaan ylös, kuten kirjoituksesi viittaa samaan henkeen.

      Mutta, taanpana Neitsyt Mariaa palvovat rukoilivat, että Maria sovittaisi heidän syntinsä, sekin on kristillistä oppi - samaa kuin sunnuntai.
      Suomessa on oivia esimerkkejä Katolisen kirkon pyhimyksiä sen ajalta, esim. Hollolan vanhassa kivikirkossa. Siellä on Madonnaa - Jeesus lapsi sylissä (kulttiusko) pyhimyksiä.

      Jos elettäisiin vaikka tuolla Hollolan kirkon mailla aikoja taaksepäin, ei sunnuntaina saanut tehdä töitä. Sai sakot. Jos sitten vaikka kalasti - piti kirkkoherralle antaa hauki- kymmenyksiä, että lupa irtosi. Eli sitä oli kristinusko - historianhavinassa.
      Ne kymmenykset muutoinkin oli tosi. Jopa jokainen, joka pystyi jännittämään jousen, joutui maksamaan veroa - jousiveroa nahkoina, eli turkiksina.
      Mitähän se olisi tänään "kirkkoverot", vallesmanniverot jne.

      On hieman tunnettava aikain havinaa, jos jotain haastaa Sapatista.

      Sapatti - sunnuntai oli tavallaan ankara perinnäisoppi ihmiselle.
      Pitäisipä taas avata tuo pitäjän historiankirja - hieman lukea ja avata kirkkollisia näköaloja näille uus-pakanoille. Se oli aika tiukkaa silloin.

    • Eiköhän niistä eksytyksistä sentään Jeesuksen luo palata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      616
      2815
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1482
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1456
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1370
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1256
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1254
    7. 102
      1076
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      135
      1033
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      950
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      881
    Aihe