Valehtelevat punikit ja jälkistallarit lykkivät loputtomiin valheellisia aloituksia Marskista. Tiedon taso on niin heikko, että siihen yltävät vain neuvosto- ja punikkipropagandaan uskovat.
Vain pelko voi sanella tuollaista toimintaa. Marski on kuollut jo kauan sitten, mutta ilmeisesti hänen jättämäänsä henkistä perintöä isänmaanrakkautta ja puolustushenkeä pelätään edelleen tolkuttomasti.
Vain pelko voi sanella tuollaista toimintaa. Marski on kuollut jo kauan sitten, mutta ilmeisesti hänen jättämäänsä henkistä perintöä isänmaanrakkautta ja puolustushenkeä pelätään edelleen tolkuttomasti.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kerrotaan, että heti sodan jälkeen joku suomalaiseversti oli käymässä hotelli Tornissa jonkin asian toimittamisessa. Seinällä oli vielä kuva ylipäälliköstä. Eversti hätkähti ja hieman säikähtäen karjaisi kovalla äänellä: MARSKI !
Kulman takana venäläisillä pääsi housuihin.
Stalin sanoi viime sanoikseen: " Se Marski prr-kele ..." , ja laski alleen.
tuo punikkien ja stallarien jatkuva valehtelu Marskin tekemisistä.
Perustiedotkin puuttuvat.
Mannerheimin merkitys on vieläkin suomalaisille mysteeri.
Hänen kosmopoliittinen asemansa ja aristokraattinen arvovaltansa ovat avautuneet suomalaiseen demokraattiseen historiakarttaan vajaavaisesti. Kekkonenkin jää kyytipojaksi tässä tarkastelussa.
niille, jotka ovat edes hieman perehtyneet Suomen historiaan ja Marskin rooliin siinä. Aiheesta on perinpohjaiset ja asiantuntevat tutkimukset.
Palstalle valeitaan lykkivät maanpetturit vain eivät tunne ainoatakaan.
Stallari YYA-sopimuksesta ja Marskista:
"Sen hyvin ymmärtää, vanha venäläinen upseeri kun oli. Entisen isänmaan etu oli kaikki kaikessa."
Neuvostoliitto oli kommunistinen ja Mm vihasi heitä yli kaiken.
"Mutta tuskin ukon kädenjälki näkyi mitenkään sopimuksessa, se oli Kekkosen laatima."
Valehtelet. Alkuperäinen sanamuoto oli NL:n. Paasikivi sai siihen Suomea hyödyntäviä tarkennuksia, jotka Kekkonen välitti- Kekkonen määrittikin sopimuksen "Paasikiven diktaatiksi!".
Lännessä sopimus katsottiin sotilassopimukseksi.
Kyllähän se venäläisyys tunnistettiin laajemminkin. Esimerkiksi Saksa oli halukas työntämään Vlasovin armeijan Suomeen koska katsoi että se tottelisi paremmin venäläisen kenraalin l. marskin komennossa.
Marski ei ollut venäläinen kenraali, vaan Suomen ylipäällikkö, jota jopa Hitler kohteli kunnioittavasti. Saksan johto teki Marskille esityksiä, jotka hän hyväksyi tai hylkäsi muistaen riippuvuuden Saksan toimittamista elintarvikkeista ja aseista.
Vlasovin armeija ei oltu koskaan työntämässä Suomeen. Se kävi yhden taistelun 1944 ja hajosi siihen.
Marskille tarjottiin kyllä venäläisiä emigrantteja jo Talvisodassa, mutta hän kieltäytyi viisaasti.
Kyllä Ian Kershawin Hitler-historiikin mukaan Adolf oli tyrkyttämässä Vlasovia armeijoineen Suomeen, "venäläisen kenraalin" komentoon, mutta Suomi ei ajatukselle oikein lämmennyt.
Toistensa vastakohtia.
Toinen tunnetaan kansan vapauttajana, toinen kansan sortajana.
1917 jälkeen venäjältä häädettiin pois tai tapettiin venkoileva pervoileva ahne rikas luokka. Karkuun Mennessään veivät omaisuuksia.
Uusi venäjä oli kokeilu, joka ei toiminut muuten kuin väkivalta koneiston johtamana.
Mannerheimi oli 1917 jälkeen työtön vanha sotilas, joka palasi suomeen ja sai hommia ja rahaa.
Palkka sotilaana aivan hyvä, ja ymmärsi venäjän voiman. näin Suomi selvis just just.
Suomen oma heinäseiväs kansa, ja muutamat ahneet rikkaat ja ahne lahtari aate tarvitsi jonkun "jumala johtajan". Teatraalinen hovi Marski sopi hommaan hyvin.
Hommat meni koketeeratessa ja toimiessa hienosti, kuin kesäteatterissa !!!
Pelkästään Keskenään pelatessaan se suomen ahne lahtarit olisi sotkeutunut saksan ja venäjän sotaan niin paljon, että suomi olisi Nl osavaltio vieläkin...
Suomen poliittisen järjestelmän osaamattomuus ja ahneus ja naivius, on jo useamman kerran nähty, nykyään eu asioissa, ja talous asioissa ja oman maan kehitys asioissa... Syteen on menny, oikein sarjassa. Nytkin Murjaani maata rakennetaan, ,, pohjolan kongoa.
Monivuotisen sisällissodan jälkeen Venäjästä tuli Neuvostoliitto, joka rakensi maailman suurimman sortovallan valtavine sotakoneistoineen.
Mannerheim anoi itse eroa Venäjän armeijasta. Suomessa hänet pyydettiin Suomen tasavallan toistaiseksi perustamattomien sotavoimien johtoon.
Kolmen sodan ylipäällikkönä ja kahdesti valtionpäämiehenä Marski on satavuotiaan Suomen kuuluisin johtaja vieläkin.
Ilman Marskia ei nykyistä Hyvinvointi-Suomea olisi.
Vallassa olisivat ne, jotka Marskia nyt turhaan yrittävät mustamaalata.
mannerheim mannerheim. . mutta kuka sen selässä istuu.
Onhan se huvittavaa,että palstan päivystävillä vapaaehtois-lahtareilla alkaa housussa jöpittää ja vapiseva koura hamuta "marskin-ryyppyä",kun tuon b-rapussa viihtyneen tsaarinkenraalin nimi mainitaan.
Siinä ohimosuoni pullottaa ja leuka jäkättää jos joku esittää muuten kuin palvovan lauselman kyseisestä ukonkuvatuksesta.
Jälkistallarien avuttomuus näkyy siinä, että valeetkin alkavat loppua. Pitää vain yrittää jotain typerää lykätä.
Mihinkään keskusteluun saati väittelyyn ei ole perusteita.
Marski saa yhä itätrollit raivoihinsa.
"Mannerheimin kerrotaan sanoneen, kun eturauhanen alkoi vaivaamaan, ettei ennen Venäjän armeijassakaan ollut yhtään vanhempaa kenraalia, jolla ei olisi ollut saappaat märkinä."
Kyllä eturauhanen on jokaisella miehellä. Ja siitä seuraavat jonkinmoiset vaivat.
"Mutta oliko Mannerheimin eturauhasvaiva todellinen vai vain huolellista teeskentelyä. Ei kai nyt kukaan valkoinen, ei-kommunisti ajattele, että Mannerheimin kaltainen voimamies sairastuisi johonkin tuollaiseen naisistumistautiin kuin eturauhasvaiva?"
Marskin henkilääkärin Lauri Kalajan mukaan hänellä oli suuri määrä sairauksia, pahimpina vatsavaivat, kihti ja reumatismi, mutta eturauhasvaiva oli vain tavanomainen, eikä koskaan vaatinut leikkausta, joita muuten tehtiin kymmenkunta..
"Kannaksen taistelujen riehuessa pahimillaan Mannerheim käski valmistautua vastarinnan siirtämiseen Ruotsiin."
Perätön väite. Hän kyllä hyväksyi tiedusteluorganisaation evakuoinnin Ruotsiin. Se tapahtui kuitenkin taistelujen päätyttyä.
"Sodan jälkeenkin Mannerheim pelkäsi venäläisten aikeita, myös itsensä suhteen."
Siihen olo todella aihetta.
aina vaan. Ei turhasta tyypistä jakseta jauhaa loputtomiin.
Marskista hyvän leffan...