Kumpaa sinä pidät maailman valtiaana: Putinia vai Trumpia? Molemmissa on niin paljon äijää, että naiset älkööt vaivautuko edes arvailemaan.
Kun Kremlin kullatut pariovet aukaistaan Putinin loistokkaalle sisääntulolle, kaikki uskovat tuon pienikokoisen miehen hallitsevan koko maailmaa.
Saman voi sanoa Trumpista joka istuu kuin maailman valtias tammipöytänsä takana esittelemässä ainutlaatuista nimikirjoitustaan medialle kymmenien lähiavustajiensa ja taputtajiensa ympäröimänä.
Kun Kremlin kullatut pariovet aukaistaan Putinin loistokkaalle sisääntulolle, kaikki uskovat tuon pienikokoisen miehen hallitsevan koko maailmaa.
Saman voi sanoa Trumpista joka istuu kuin maailman valtias tammipöytänsä takana esittelemässä ainutlaatuista nimikirjoitustaan medialle kymmenien lähiavustajiensa ja taputtajiensa ympäröimänä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Unohtui kaksi miljardikansaa, silloin noita useampi, molemmat vallanhimoisia/rahankäskyläisiä eivät tavallisesta ihmisestä mitään piittaa.
Ei kumpikaan, Kaikki VALTA, niin taivaassa kuin maanpäälläkin On Kaikkivaltiaalla Kristuksella Jeesuksella.
Tämän pahan vallassa olevan, saatanaa tuomiokseen palvelevan ihmiskunnan kansakuntien, Jumalan Sanan vastaisesti touhut ja politiikka, jossa kaikessa "piru", se pimeyden puolen ruhtinas, vie, vetää, johtaa ja hallitsee, on Luojan puolelta jo tuhoon tuomittu, toistaiseksi vielä, "tulelle" talletettu. Johon touhuihin ja politiikkaan mukautumisesta / osallisuudessa elämisestä, = puolesta toimimisista Krist. uskovat ovat ULOS, irtisanoutuviksi kutsuttuja. Sitä kaikille hyväksi pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa, jokaista Hänen, Herran Jeesuksen, Hänelle uskollista ja kuuliaista jäsentä myöden, yhtä olevasti ja kaikessa yhtäpitävästi rakentaviksi.
Tämä Kristuksen Jeesuksen ihmiskunnalle ansaitseman UUDEN liiton / testamentin, Jumalan ARMON aikakausi, jota nyt elämme jo vuotta 2017. Ilmenee vuosiluvustammekin, alkaa kuitenkin olemaan ihan LOPUSSAAN!!
Nyt eletään tätä Jumalan ARMON aikakauden viimeisen sukupolven LOPUN aikaa, niitä viimeisiä vuosia!! Ennen sitä, tälle pahan vallassa olevan maailman / ihmiskunnan, "pirun hyväksi ja puolesta touhuille ja politiikalle HIRMUISEKSI, lopulliseksi LOPUKSI, lopullisen hirvittävän TUOMIO vaiheen alkamista!
Sieltä Raamatun LOPUSSA olevasta Johanneksen ilmestykset osasta, voi kukin lukea mitä ja miksi tuleman pitää. = sitä; "sitä saa mitä tilaa" Oikeuden mukaisuuden Lainalaisuutta ja mukaista!! Että Herätyys!!
Jeesuksen nimessä... muistuttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, tätä em. pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaan Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu, siihen näyllä armoitettu, palvelijansa ja seuraajansa.
Missä muut?!
Luulisin että maailman valtias on Suomen kansa, joka tietää kaiken, joka haluaa ohjata kaikkia ja jonka elintaso laskee suuresta tietäjän roolista huolimatta.
Trump ja Putin ovat pikkutekijöitä Kiina Xi Jinpingin rinnalla.
Putin on typerys, joka osaa antaa tappokäskyjä. Mutta idioottimainen typerys silti.
John F Kennedyn murhaaja sai Venäjällä ensimmäiseksi lahjaksi Dostojevskin Idiootti-teoksen. Siitä voitte päätellä, miten Venäjä trolleja ja muita asiaansa ajavia arvostaa.
Putin on typerys. Hän ei ymmärrä ajaa Venäjän kansan etuja. Tai oikeastaan Putin käsittää kansan edun olevan vain kukkoilua aseilla ja sotilaallisella voimalla. Tärkeämpää olisi rakentaa infrastruktuuria öljyrahoilla. Trumpissa on tarkalleen sama vika. USA:n tiet ovat samassa kunnossa kuin Venäjällä neuvostoliiton jäljiltä. Jokainen voi sen todeta halutessaan Google Earthin maatason valokuvista.
Valtiolla on vielä kapitalismissakin yksi tehtävä:toteuttaa infrastruktuuria, jotta monipuolinen yrityselämä voi syntyä ja toimia. Siis infrastruktuuri tarkoittaa, että varmistetaan, että on teitä, energiaa, rautateitä, kommunikaatiota kuten nettiä ja avointa keskustelua, miten asioita hoidetaan. Etukäteen ei koskaan voi tietää minkälaista yritystoimintaa kunnon infran päälle syntyy, mutta jos ei infraa ole lainkaan niin se rajoittaa yritystoiminnan lähinnä tuohivirsujen suunnitteluun. Putinilla on ollut hyvää aikaa laittaa infrastruktuuri kuntoon, mutta energia kuluu lähinnä kukkoiluun ja showbisnekseen. Trump on pettänyt äänestäjänsä heti alkuun onnettomalla nykimisellä:
tuhat miljardia pitäis vaan ottaa muiden(osavaltioiden) velkaa huvikseen vapaaehtoisesti, jotta tiet saadaan kuntoon. Se ei tapahdu.
Jos Putin ja Trump hoitaisivat hommansa niin maailmantalous olisi hyvässä kunnossa.
170cm on kyllä aika kaukana "äijästä". Noin lyhyt "mies" kuului vielä 1900 luvun alkupuolella poikkeuksetta sirkukseen.
Miten Espanjan kokoisen talouden johtaja Putin voisi olla kenenkään mielestä maailman valtias?