Mitä mieltä olet?? Ovatko ne oppia?? Ovatko ne historiaa? Mikä tekee Pyhästä kirjoituksesta Pyhän Kirjoituksen?? Ovatko ne lakikirjoja?? Ovatko ne tarkoitettu tämän päivän ihmisille?? Voiko Pyhistä Kirjoituksista olla hyötyä muille kuin sen ajan ihmisille ja historioitsijoille?? Voiko Pyhissä kirjoituksissa olla asioita joita ei voi soveltaa nykyaikaan?? Miksi ei esimerkiksi lakia silmä silmästä enään nykyään sovelleta??
Mitä Pyhät Kirjoitukset meille opettavat??
Voiko olla muita Pyhiä kirjoituksia kuin Raamattu?? Jos ei niin miksi ei?? Voiko Jaakobin evankeljumi olla Pyhä Kirjoitus?? Jos ei niin miksi ei?? Voisiko kuitenkin olla että osa Jaakobin evankeljumista voisi valottaa monia kristikunnan kysymyksiä?? Ovatko Pyhät Kirjoitukset tärkeitä ihmisille vai onko se loppujenlopuksi ajan haaskausta kun kaikki kuitenkin pelastuu vain tunnustamalla Jeesuksen??
Mitä Pyhät Kirjoitukset meille opettavat??
Voiko olla muita Pyhiä kirjoituksia kuin Raamattu?? Jos ei niin miksi ei?? Voiko Jaakobin evankeljumi olla Pyhä Kirjoitus?? Jos ei niin miksi ei?? Voisiko kuitenkin olla että osa Jaakobin evankeljumista voisi valottaa monia kristikunnan kysymyksiä?? Ovatko Pyhät Kirjoitukset tärkeitä ihmisille vai onko se loppujenlopuksi ajan haaskausta kun kaikki kuitenkin pelastuu vain tunnustamalla Jeesuksen??
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysymys kaikille:
Mistä mormonien pyhästä kirjoituksesta löytyy Troverdigin mainitsema laki?
"Voiko Pyhissä kirjoituksissa olla asioita joita ei voi soveltaa nykyaikaan?? Miksi ei esimerkiksi lakia silmä silmästä enään nykyään sovelleta??"
itte em paikalla heti iskemässä kii siitä mistä saa.
No todella sana EI tuli väärin siihen ekaan lauseeseen jonka lainasit... mutta ilman sitä tai sen kanssa on kysymys aivan selvä ja samasta asiasta.
KIRJOITINKO jossakin jotakin mormoneista... mistä ihmeestä sait taas päähäsi ajatuksia joita en ees ole kirjoittanut. Näyttää siltä että KAIKKI mitä kirjoitan luet negatiivisesti vain siksi kun tiedät että olen mormoni. HALOO ei taida olla valoo!
Kyllä se laki Vanhasta testamentista löytynee.. eikö ole tullu luettua vähään aikaan?
Mainitsemasi "Silmä silmästä, hammas hampaasta" ei kuulu sen enempää juutalaisten kuin kristittyjenkään pyhiin kirjoituksiin.
Asia ei ole mitenkään kytköksissä siihen, oletko mormoni vai et. Ei myöskään minun suopeuteeni tai nurjuuteeni mormonismia kohtaan.
Kysymys on aivan vaan historiallisista tosiasioista, joista mormonit usein ovat kovin piittaamattomia. Toisaalla tuolla ihaillaan kovin spartalaista sotilaskoulutusta, jota myös olen käynyt ihmettelemässä. Mutta asiaan:
Mainitsemasi laki kuuluu kuuluisaan Babylonian kuningas Hammurabin lakikokoelmaan. Kuningas Hammurabi (tai Hammurapi) eli vuosina 1728-1686 eKr. ja oli Babylonian maailmanvallan perustaja.
Hammurabin lakikokoelma löydettiin vuonna 1902 dioriittipatsaasta Susasta.
Joka tietoa lisää, se tuskaa lisää. Pyydän anteeksi.
Mutta historia ja totuus ovat intohimoni.
2. Moos. 21:24
silmä silmästä, hammas hampaasta, käsi kädestä, jalka jalasta,
3. Moos. 24:20
murtuma murtumasta, silmä silmästä, hammas hampaasta. Hän itse saakoon saman vamman, jonka hän toiselle aiheutti.
5. Moos. 19:21
Älkää tunteko sääliä: henki hengestä, silmä silmästä, hammas hampaasta, käsi kädestä, jalka jalasta.
Kiitos linkeistä! Hammurabin laki edusti omana aikanaan kohtuutta ja oikeamielisyyttä verrattuna muihin. Muut kun kostivat pahemmin kuin mitä heille oli vahinkoa tuotettu.
Siispä Jumala ilmoitti Moosekselle, että myös juutalaisten tulee noudattaa muukalaisten, eli babylonialaisten edistyneempiuä lakeja.
Hyvä juttu, kiitos paljon. Itse muistin vain sen puolen asiasta, että ne eivät olleet Mooseksen lain lakeja.
Pyhät Kirjoitukset: mitä ne ovat? Mormonien teokset vai kristinuskon Raamattu?
Kristinusko uskoo Raamatun kahteen teokseen (Uusi ja Vanha Testamentti) ja mormonit kolmeen lisäteokseen (edellä mainittujen lisäksi Mormonin Kirjaan, O&L:jen kirjaan ja KH:en)... mistä näistä Toverdig puhut?
Itse sanon, että huuhata kaikki viisi: kaksi ensimmäistä katolisen kirkon vääristelmiä ja kolme jälkimmäistä ovat puhtaasti keksittyjä morkkuteoksia á la pelle-Joosepin taholta...