RKPn politiikka on skitsofrenista

PolitiikanSeuraaja

Kiinnitetty julkaisu kertoo, että tällä palstalla keskustellaan RKP:n politiikasta.
RKP:n politiikan ydin on jakomielisyys.
Yhtäältä vaaditaan, että jokainen suomenkielisen on luettava pakkoruotsia ja virkamiesruotsia, jotta ruotsinkieliset palvelut siten turvataan kielitaitolain (sekin muuten RKP:n vaatimus)mukaisesti kaikkialla Suomessa.
Toisaalta RKP tekee kaikkensa, jotta virkamiesruotsin merkitys kyseenalaistettaisiin vaatimalla virkamiesruotsin turvaamien palveluiden tilalle ruotsinkielisiä hallntorakenteita ja ruotsinkielisten itsensä tuottamia palveluita (malliesimerkki Vaasa-Seinäjoki).

Jotta RKP:n politiikka olisi johdonmukaista, sen pitäisi vaatia JOKO ruotsinkielisiä erityisrakenteita TAI hyväksyttävä se, että sen itsensä vaatima virkamiesruotsi turvaa ruotsinkielisten kielelliset oikeudet.
Nyt puolue toimii skitsofrenisesti viestimällä puolueen itsensä vaatiman politiikan olevan väärää ruotsinkielisten oikeuksien turvaamisen kannalta!

RKP:n politiikassa on siis sisäinen ristiriita ja ruotsalaisella eduskuntaryhmällä on vielä suurempi poliittinen sisäinen ristiriita: Ahvenanmaallahan poistettiin pakkosuomi vetoamalla muiden kielten tarpeeseen:mantereella RKP väittää, että ruotsin kielen pakko-opiskelu auttaa oppimaan muita kieliä eikä vie niiltä lainkaan aikaresursseja..
Ahvenanmaan edustaja kuuluu ruotsalaiseen eduskuntaryhmään.

Mitä muuta tällainen politiikka on kuin skitsofreniaa ?

3

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -RKPn politiikka on skitsofrenista

      Maan ensimmäisen Evan vaalimainos oli, ainakin lukijan mielestä, kovin skitsofreeninen.

      "Alhaiset päivähoitomaksut ja ilmainen varhauskasvatus avaa työelämän oven yhä useammalle naiselle."

      What?

      Hänen mukaansa ilmaiset palvelut parantavat naisten työllistymistä.

      Eikös se ole juuri toisinpäin.

      Minun mielestäni ilmaisuudesta seuraa vain sohvalla loikomista ja siitä seuraa läskin määrän kasvu.

      Tämä liennee Evan näkemys myöskin tasa-arvosta, hänen kirjoittaessa myös että Helsingin tulee olla tasa-arvoisin työnantaja.

      Naisille läskiä, tasa-arvon nimissä!

      BåHåHåHåHååååååååååååååå

    • Kiintiöjuristi

      Vaasan sairaalan täyden päivystyksen saaminen voisi onnistua, jos RKP ehdottaisi lääkäreiden ruotsin kielitaitovaatimusten poistamista kaikista niistä sairaaloista, joilla ei ole ruotsinkielistä hallintoa. Silloin RKPn politiikassa olisi jotain järkeä. Jos virkamiesruotsi edelleen vaaditaan jopa Helsingin terveysasemilla, silloin sen tuottama kielitaito saa kelvata myös vaasalaisille. Virkamiesruotsi ei Rkp n mukaan toimi ilman aidosti kaksikielistä ympäristöä ja ruotsinkielistä erillishallintoa.

    • Huomautan

      On täysin selvää, että pakkovirkaruotsi tulee poistaa heti pakkoruotsin jälkeen.

      Ne ovat saman huonon kolikon eri puolia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe