Parkkipaikalle ilmestyi uusi punainen Skoda Octavia.
Nyt sitten tuo naapuri on mennyt ostamaan uuden auton.
Nyt sitten tuo naapuri on mennyt ostamaan uuden auton.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Voi kun se naurettava häpeällinen skeidakippna ei edelleenkään ole auto. Kaalivankkuri kylläkin säälittävä itälinttana.
Skoda Octavia on periaatteessa sama auto kuin Vw Golf,Audi A3,Seat Leon.
Autoissa on samaa tekniikkaa ja samat moottorit.
Skeida-tul-perseest
Kannattais ensin koeajaa, kuin puhua. Eivät enää olekkaan kuin ennenvanhaan: Skooda, neljäpyörää ja looda.
Nyt kun eletään 2017 jotkin ennenvanhaiset ovatkin ykkösiä ja muut tulee kakkosena, esim: Peugeot.
Ensin laatu oli hyvää, nykyään tehdään skeidaa, rahan kiilto silmissä.
Oikia pohojalaanen menöö heti huamisin autokauppahan ja hakoo mersun. Sitte vähä sitä kallihimpaa sarijaa! Eikä aja sitä ainakaa kuukautehen tallihin, vaa siinä porraspääs kääntelöö pualta ja pualta! Välillä pitää sanua, notta käteesellä! Sevverta aina tilillä pitää! Sellaasta on oikia pohojalaanen kateus ja nuan se ilimenöö! "Skeida-tul-perseest" ei oo pohojalaanen, tai sitte häneen on sekoottunu liikaa savolaasta! Noon justihi tuallaasia reppanoota, tyhyjätaskuja!
sen takia seinäjoella oikeesti autoliikkeet menestyykin kun kateus kukoistaa etelä-pohjanmaalla ja rahaa ei silti ole....eka hakee auton rahoituksella,toinen pikkuusen paremman ja rahootuksella...ensimmääsen serkku menöö ja hakoo viä pramiemman...sitten hinkatahan pallia yhtehen abs.n pihas ja kaikki väittää jotta käteesellä mutta kun jokaanen tietää oikian lairan pysyy rekisteriotteet lokeros...rinta-jouppi kiittää....pikkujopparit on huomannu raon hommata myös vähän pienempi tuloosille rehentely peliä kun ne käy viikonloppuusin kotopuoles kurikas kääntymäs välisarjan bemarilla jos on 19tuuman kerit alla..kyllä velimies karehtii..
Katselin tässä BMV:tä joka oli matkani varessa, talon nurkalla.
Vuosimallia 1998, sitä komiampaa korimallia. Ei ole niinkuin nämä nykyiset, rumia päältä ja sisältä.
Naapuri osti Octavian.Kyllä tässä nyt on sitten pakko ostaa Superb.
Siis nuo skoda Octaviat alkaa olla kansan suosimia autoja. Ovat ajettavuudeltaan ja varustetasoltaan jopa joitakin autoja huomattavasti parempia, elikkä hinta laatusuhde on paikallaan. Sekä bensan kulutuskin on yksi varteenotettava seikka. Myöskin varaosia löytyy, eikä hinta ole vaihtamisessa ongelmana.
Katseleppa hiukan ympärillesi, niin näet kuinka monta Esim: Octaviaa tulee päivän aikana maantiellä vastaan.
Vai osti kooran kuinka tästä seleviääs vähällä
Ilimajoella herkkoo ajaa hillevin kans ainakin rotkella maitokauppaan. Rotke se olla pitää notta pääsöö pelloollakin ajamaan niin kuin ameriikas konsanaan. Rotkella kuuluu kurvata kaupan pihaan, mieluummin oven eteen, vähä vinoon eikä mihinään nimes parkkiruutuhun. Sillä välin kun hillevi on maitokaupas, niin herkkoo istuu autos orottamas. Ei kunnon isännän kuulu kauppaan mennä, vaan istua autos ja vaharata ihimisiä. Lopulta hillevi tuoo sokerimunkit ja ne mässytetään suihinsa autossa. Sokeria suupielis ajellaan sitten kotia päin, ja kurvataan rotkella vähä sieltä täältä, ei oo niin liikennesääntöjen osalta nuukaa kun ollahan melkein ameriikas, jostakin vaan suurinpiirteen kurvataan, rotkella, niinku ameriikas, rallasis.
Älähän ny ensi tuloo jumala ja sitte ristus mä, mulloon auto ja jesus mä ajan sillä niinku mä tahron se ei jumalauta kuulu muille vaikka ajaasin tuulikaappihin asti ei eres seinäjoen poliisille.
Skoda Octavia Suomen myydyin auto 2016.
5531 myytyä autoa.
Niin me "pohjalaiset": Suomen surkeimpia alueita palkansaajien tulotasovertailuissa. Komiasti vaan ryysykansa äänestää kepua ja kokoomusta. Viimeiselläkin lantilla pyritään näyttämään, että kyllä meillä on millä mällätä. Sitten yöt valvotaan ja kirotaan mielessään rahanpuutetta, mutta vällynalla ja naama seinäänpäin ettei vaan naapuri ilmeestä huomaa. " Häpiähän se köyhyys ois."